İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler

11 Temmuz 2021

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vücut üretemediği bazı vitaminlere gün içinde ihtiyaç duyar. Bunları da besinlerden sağlar. Ancak alamadığında ise metabolijik sorunlara davetiye çıkar. İştahsızlık neye neden olur? İştah kaybına neden olan besinler nelerdir?
Yapılan bazı araştırmalarda gün içinde tüketilen bazı besinler iştahı azaltır. Ancak bu durum önceleri sağlıklı gibi görünse de ilerleyen süreçte vücudun fonksiyonel yapısını bozar. Bu yüzden uzun süreli iştahsızlık karşısında mutlaka bir uzmana danışılmalı. Bunun yanı sıra gün içindeki bazı besinlerde iştahsızlığa akabinde hastalıklara yol açar.

İştah Kaybına Neden Olan Besinler Nelerdir?

Bakliyat
Bakliyatlarda kolesistokinin maddesi bakımından oldukça zenginlerdir. Bu madde vücuta girdiğinde sindirim sisteminde daha fazla salgılanır. Doğal iştah azaltıcı olan bu besin aynı zamanda kan şekerinin de düşmesine neden olur.


Yumurta
Sabah tüketilen bir yumurta gün boyu tokluk hissi verir. Normal şartlarda bu durum zayıflama açısından iyi görünse de vitamin ve mineral eksiği olan kişiler için sağlıksız bir durum olur.


Yeşil Çay
Diyet listelerinin ilk sıralarında yer alan yeşil çay fazla tüketildiğinde Metabolizmayı hızlandırıp iştahı keserken ishale neden olur.


Zeytinyağı
Zeytinyağı kalori yakma açısından en ideal besindir. Ancak bu besin uzun süre tokluk hissine bağlı iştahın azalmasına neden olabilir. İştah azaldıkça vücuttaki vitamin kaybı da artar.


Sirke
Mide boşalımının yavaşlamasına neden olur uzun süre tokluk hissi verir. Ancak beraberinde kabızlık ve iştahsızlığı getirir. İştahsızlık zamanla ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur.


Greyfurt
Hızlı kilo vermede yardımcı ideal besin olmasına rağmen dengesiz tüketildiğinde vücutta bir takım olumsuz komplikasyonlara neden olur.

Tarçın
Kolesterolü düşüren bir besin olmasının yanı sıra kan şekerini de düşürerek bayılmaya neden olabilir.


Biber
Yapılan araştırmadalrda acı biber kahvaltılarda tüketildiğinde gün boyu tok tuttuğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak diğer besinlerin enden olduğu gibi uzun süre tokluk hissi vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alma isteğini de azaltır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: İştahsızlık İştah Kaybı Bakliyat Yumurta Yeşil Çay Zeytinyağı Sirke Greyfurt Tarçın Biber

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Diyetinizden Gluteni Çıkarmanın Beyin Üzerindeki Etkileri
Diyetinizden Gluteni Çıkarmanın Beyin Üzerindeki Etkileri

Beslenmedeki bazı güncel eğilimler, beyne zararlı olabileceğini savunarak, gluteni diyetinizden çıkarmanızdan yanadır. Bazıları bu proteinin inflamasyonu arttırmaktan sorumlu olabileceğini öne sürer.

Beslenmedeki bazı güncel eğilimler, beyne zararlı olabileceğini savunarak, gluteni diyetinizden çıkarmanızdan yanadır. B...

Kafeinli Kahve Kalp Sağlığını Destekliyor
Kafeinli Kahve Kalp Sağlığını Destekliyor

Sıcak bir bardak kahve sağlıklı bir kahvaltının işaretlerinden bir tanesi olabilir. Kahvedeki antioksidanlar sadece beyni desteklemiyorlar, aynı zamanda yeni araştırmalara göre kalbi de destekleyebiliyorlar.

Sıcak bir bardak kahve sağlıklı bir kahvaltının işaretlerinden bir tanesi olabilir. Kahvedeki antioksidanlar sadece beyn...

Cilt İçin İdeal Cilt Ph Değeri
Cilt İçin İdeal Cilt Ph Değeri

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanı gereken sadece cildinizin pH değerini ölçmek olacaktır.

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karş...