Cilt İçin İdeal Cilt Ph Değeri

25 Temmuz 2021

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanı gereken sadece cildinizin pH değerini ölçmek olacaktır. Peki, cildin pH değeri ne olmalı? Cildin pH dengesini bozan şeyler nelerdir? Doğru adımları izleyerek cildinizin pH değerini değerini dengeleyebilirsiniz.


PH değeri cildin alkali veya asidik değeri anlamına geliyor. Açılımı "power of Hydrogen" yani "Hidrojenin gücü" olan Ph değeri, 0 ila 14 arasındaki değerlerden oluşuyor. 0 değer en asidik, 14 yani en yüksek değer ise alkali olduğunu ifade ediyor. Vücudumuzu saran ve dış etkenlerden koruyan derimizin sağlığı ve ne kadar işlevsel olduğu asidik oranından anlaşılır. Ph değerinin en büyük görevi cildi enfeksiyonlar, tahriş, alerjiler ve kurumaya karşı korumaktır. Özellikle cilt uzmanlarından sıkça duyduğumuz cildin pH değeri dengeli ise 5.5'tir. Cildin pH değeri denildiğinde kastedilen derimizin ne kadar asidik veya alkali olduğudur. Bu değer asidik bir değerdir, sağlıklı bir cilt hafif asidiktir. Bu rakamda bir bozulma ya da dengesizlik olduğunda ciltte kuruma, kırışıklıklarda artış, egzema oluşumu, sivilcelenme gibi sorunlara neden oluyor. Ayrıca pH değerindeki bozulmalar enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor ve cildin güneş gibi dış etkenlere karşı da hassasiyetini artırıyor. Bu nedenle dermatologlar hem cilt temizliğinde hem de sonrasında kullanılan nemlendirici kremlerin pH 5.5’i sağlayacak ürünler olmasını öneriyor. Cildimizin sıkça temas ettiği sabun 11 pH değeri, kolonya ise 2.5 pH değeriyle pH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bunun için her gün pH 5.5 değerinde bir temizleyiciyle yıkamak ve arkasından da dermatologun önerdiği, cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanmak gerekiyor.
Dermokozmetik ürün seçerken ürünün üzerinde ‘pH 5.5 ile uyumludur’ ibaresini aramalıyız. Cildin ideal pH numarasını koruyan ürünler cildinizi derinlemesine temizlerken zararlı dış etkenlere karşı direncini de artırır.

Cildin Ph Değeri Nasıl Dengelenir?
• Cildinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirin.

• Cildin koruyucu lipit katmanına zarar verecek olan ağır kimyasallar içeren sabun gibi temizleyicilerden uzak durun.

• Cildinizi yıkarken son derece nazik olun. Cildi sert bir şekilde ovalamak pH seviyesini yükseltebilir.
• Yaz kış mutlaka güneş koruyucu kullanın.
• Cilt bakım ürünlerinizin pH değerini mutlaka kontrol edin.


Cildin Ph Dengesinin Bozulduğunu Nasıl Anlarım?
Öncelikle cildinizde kuruluk, hassasiyet, sivilce, enfeksiyon, alerjik reaksiyon ve bölgesel kızarıklar görebilirsiniz. Bunlar uyarı işaretleridir. Cildin pH dengesi bozulduğunda, derinin koruyuculuk işlevi de azalır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Cilt Bakımı Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

12 Doğal Kas Gevşetici
12 Doğal Kas Gevşetici

Kas sıkıntısı ve ağrıları zaman zaman yaşamak normaldir. Bazı reçetesiz ilaçlar yardımcı olabilirken, birçok insan bunun yerine doğal kas gevşeticileri kullanmayı tercih ediyor.

Kas sıkıntısı ve ağrıları zaman zaman yaşamak normaldir. Bazı reçetesiz ilaçlar yardımcı olabilirken, birçok insan bunun...

Yorgun Olduğunuz Sabahlar Yemeniz Gereken 10 Yiyecek
Yorgun Olduğunuz Sabahlar Yemeniz Gereken 10 Yiyecek

Çoğu sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Arı poleninden muza kadar çeşitli yiyeceklerin yer aldığı bu liste sayesinde kendinizi enerji dolu hissedebilirsiniz...

Çoğu sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Arı pole...

Tuzlu Tüketme İsteğini Artıran Koşullar Nelerdir?
Tuzlu Tüketme İsteğini Artıran Koşullar Nelerdir?

Büyük boy cips, patlamış mısır ya da patates kızartması yiyen herkes tuzlu yeme isteğine dayanmanın zor olduğunu bilir. Birleşik Devletler ‘deki çoğu kişi diyetlerinde çok fazla tuz tüketse de, tuz istekleri hala yaygın bir sorundur.

Büyük boy cips, patlamış mısır ya da patates kızartması yiyen herkes tuzlu yeme isteğine dayanmanın zor olduğunu bilir. ...