Mangonun Faydaları

25 Haziran 2021

Lezzetli bir meyve olan mango; içerdiği vitamin ve minerallerin yanında yüksel lifli ve antioksidanlar bakımından zengin olması sebebiyle ‘meyvelerin kralı’ olarak da adlandırılmıştır. Mango (Mangifera indica); kaju, sumak, antep fıstığı gibi türlerin de dahil olduğu Sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) ailesine ait bir türdür.


Bol miktarda C vitamini, B9 vitamini (folik asit), K vitamini, E vitamini (alfa tokoferol), B3 vitamini (niyasin), B6 vitamini ve A vitamini içeren mango ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve selenyum minerallerini de bulundurmaktadır. Ek olarak daha az miktarda B1 ve B2 vitaminleri, B5 vitamini ile demir, bakır ve çinko minerallerini içermektedir. Bol su bulunduran bu meyve sağlıklı bitkisel yağ asitleri olan omega-3 ve omega-6 için de iyi bir kaynaktır.


Mangonun Faydaları
• İçerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla metabolizmayı destekler.
• Quercetin (kuersetin), isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallat gibi antioksidan maddeler yardımıyla lösemi, kolon, meme ve prostat kanserlerine karşı koruyucudur.
• Göz sağlığını destekler ve yaşa başlı makula dejenerasyonu, gece körlüğü ve göz kuruması gibi rahatsızlıklara karşı korur.
• Bol lifli bir gıdadır. Diyet lifi, düzgün sindirimi destekler ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lifli bir diyet; kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve divertiküler hastalık (bir kalın bağırsak hastalığı) oluşma riskini azaltmaya yardım eder.
• Özellikle hamilelerin, anne karnındaki bebeklerinin sağlığı için tüketmesi gereken folik asitin iyi bir kaynağıdır.
• Demir içermesi sayesinde anemi gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.
• A vitamini ve C vitamin; kan damarları ve bağ dokuyu korumaya yardımcı olan kollajen adı verilen proteinleri vücudun üretmesine yardım eder. Bu vitaminleri bolca içeren mango bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır.
• Kolesterolü düşürmeye yardım eder.
• Taze mango, nabız ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olan potasyumun zengin bir kaynağıdır.
• Afrodizyak özelliği vardır. İçerisinde bol miktarda bulunan E vitamini, seks hormonlarını düzenlemede yardımcı olur ve cinsel gücü arttırır.
• Bağışıklığı güçlendirir.
• Kemik sağlığı için önemli bir vitamin olan K vitaminini bol miktarda içermektedir. Ayrıca kalsiyumun da iyi bir kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde kemik sağlığını korumada yardımcı olur ve kalsiyum ile K vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşan kemik rahatsızlıklarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
• Beta-karoten içermesi sayesinde astım oluşma riskini düşürmeye yardım eder. Beta karoten mangodan başka papaya, kayısı, brokoli, balkabağı ve havuçta da bol miktarda bulunmaktadır. 
• Mango, beynin işlevini sürdürmek ve geliştirmek için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda bulundurmaktadır. Mangoda bulunan B grubu vitaminler ayrıca ruh halini iyileştirme ve uyku düzenini sağlama da yardım ederler.
• Mangoda bulunan glutamik asit konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir. 
• Cilde uygulandığında veya yenildiğinde sivilce gibi cilt problemlerini azaltmaya yardım eder. 
• Mango yaprakları da şeker hastalığını tedavi etmede yararlı olmaktadır. Bunun için; 10 veya 15 mango yaprağını ılık suya koyun ve yatmadan önce bir kapakla kapatın. Sabahları yaprakları filtreledikten sonra boş mideye bu suyu için. Bu yöntemin düzenli uygulanması şeker hastalarının kan şekeri düzeylerinin yönetiminde olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.


Uyarı:
• Kaju ve antep fıstığı ile aynı aileden olduğu için bu gıdalara karşı alerjiniz varsa mangoyu tüketmemeye özen gösteriniz.
• Fazla miktarda potasyum içermesi nedeniyle böbrek rahatsızlığı bulunanların tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.
• Lateks alerjisi olan insanların da mangoya (aynı zamanda muz ve avokado da buna dahildir) karşı duyarlılık gösterebilirler.
• Hastalık önleme ve sağlığa ulaşmada en önemli olan toplam diyet veya genel yeme şeklidir. Sağlıklı bir vücut için gıdalara ayrı ayrı odaklanmaktan ziyade, diyet içerisinde çeşitli gıdaları tüketmek daha iyidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları
Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları

Her gün badem yemenin, karbonhidrat tüketimini azaltmanıza ve sonuç olarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Beslenme alışkanlığınıza bademi eklemek metabolizmanızı stabilize edecek ve yağ yakma sürecini destekleyecektir.

Her gün badem yemenin, karbonhidrat tüketimini azaltmanıza ve sonuç olarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor...

Papayanın 7 Kullanımı ve Faydası
Papayanın 7 Kullanımı ve Faydası

İlk papaya ağaçları 1951 yılında İspanyol kaşif Hernando de Soto, Mississippi vadisine yapılan sefer sırasında bu bitkinin örneklerini gönderdiğinde keşfedildi.

İlk papaya ağaçları 1951 yılında İspanyol kaşif Hernando de Soto, Mississippi vadisine yapılan sefer sırasında bu bitkin...

12 Eşsiz Turp Türü Ve Bilmeniz Gerekenler
12 Eşsiz Turp Türü Ve Bilmeniz Gerekenler

Turp, birçok farklı boyut, şekil ve renkte bulunan yaygın bir kök sebzedir. Aslında, her biri benzersiz bir besin seti sunan ve görünüm, lezzet ve mutfak kullanımları açısından biraz farklılık gösteren çok sayıda turp çeşidi vardır.

Turp, birçok farklı boyut, şekil ve renkte bulunan yaygın bir kök sebzedir. Aslında, her biri benzersiz bir besin seti s...