Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir? Genel Sağlık İçin Önemi Nedir?

20 Şubat 2020

Biliyor Muydunuz?

Eskiden havuçlar kökleri için değil, aromatik yaprakları için yetiştirilirdi! Ancak bugünlerde havuçları kökleri için yetiştiriyoruz.

Havuç suyu harikadır çünkü genel sağlığımız üzerinde pek çok faydaları bulunmaktadır. Bununla birlikte, cildinizin sağlığını iyileştirmede de gerçekten yardımcı olabilir. Detoks yapmak için içerek tüketebilir, yara izlerinden kurtulmak için bölgesel olarak uygulayabilirsiniz. Havuç suyunun düzenli tüketilmesi, size daha düzgün bir cilt kazandıracaktır. Öyleyse cilt için havuç suyunun çeşitli faydalarından bahsedelim.

Düzenli Havuç Suyu Tüketiminin Önemi

Havuç suyunun düzenli olarak tüketimi, uzun vadede iyi nemlendirilmiş parlayan bir cildin oluşmasına neden olur. Böylece cildiniz kurumayacaktır ve egzema gibi cilt hastalıkların kaçınabilirsiniz. Ayrıca havuç suyunun uzun süreli kullanımı, zengin antioksidan içeriğinden dolayı erken yaşlanmayı önleyecektir. Böylece kırışıklık gelişimi önlenecektir ve kırışıklıkları olan kişiler kırışıklıklarının derinliğinde bir azalma göreceklerdir. Ayrıca koyu cilt lekelerinin yoğunluğunda da azalma sağlayacaktır.

Havuç Suyunun Cilde Faydaları

Potasyum açısından zengin olan havuç suyu, cilt kuruluğunu engeller.
Havuç suyu lekeleri ve yaraları azaltmaya yardımcı olur.
Havuç suyunun içilmesi vücudun ve cildi hidrate eder.
Bir çok cilt bakım ürünlerinde ortak bir bileşendir.
Havuç, sindirime yardımcı olan ve akneyi önleyen uçucu yağları içermektedir.
Antiinflamatuvar (iltihap giderici) özelliğe sahiptir, cildi canlandırır ve cilt tonunun ayarlanmasına yardımcı olmaktadır.
Havuç suyunun düzenli içilmesi cildinizi nemlendirilmiş, pürüzsüz, yumuşak ve esnek tutacaktır.
Havuç suyu, “pigmentasyon” nedeniyle oluşan düzensiz cilt tonlarının tedavisinde de yardımcıdır.
Doku büyümesi için gerekli olan A vitamini havuçta bol miktarda bulunur ve besin takviyeleri almaktan kurtulabilirsiniz.
Havucun içinde bulunan antioksidanlar egzama, deri iltihabı, kırışıklıklar ve hatta döküntüler gibi cilt sorunlarını önlemektedir.
Karotenoidler ve antioksidanlar güneşe karşı cildin bağışıklığını arttırır ve güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
C vitamini, cildin esnekliğini geliştiren ve kırışıklıkları önleyen kollajen üretimine yardımcı olmaktadır.
Havuç Suyunun Sağlığa Diğer Faydaları

Havuçtaki A vitamini, “iyi görüş” için gereklidir.
Havuç suyu ve kanser arasında olası bir ilişkiyi bulmak için bir çok araştırma devam etmektedir.
Havuç suyu, “kanserin önlenmesinde” yardımcı olan pek çok gerekli vitamin ve mineral içerir.
Havuç suyu vücudun bağışıklığını güçlendirmektedir.
Günlük olarak bir su bardağı havuç suyunun tüketilmesi kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur ve inme olasılığını azaltır.


Havuç Suyu Hakkında Bazı Bilgiler

Bir çok kişi lekelerden / yara izlerinden kurtulmak için havuç hamurunu topikal olarak uygulamaya meyillidir, ancak içerek tüketildiğinde havuç suyunun cilt sağlığı açısından faydaları çok daha fazladır.
Havuç, kalsiyum, potasyum, A vitamini ve C vitamini gibi besin maddelerinden zengindir. Yaklaşık 240 ml havuç suyu, yalnızca 90 kalori içerir.
Her gün bir bardak havuç suyu tüketebilirsiniz ancak bu miktardan fazlasını içmeyin. Bu miktardan fazlası vücut tarafından emilmez ve cildinize geçici bir sarımsı-turuncumsu renk verir.
Diyabet hastaları çok daha az miktarda havuç suyu tüketmelidir çünkü havuç çok miktarda doğal şeker içermektedir.
Eğer havucun tadını sevmiyorsanız, havuç suyunu diğer sebze-meyve suları ile karıştırmak iyi bir fikirdir. Bazı lezzetli kombinasyonlar havuç ve portakal, havuç ve mango, havuç ve böğürtlen, muz ve havuç, pancar ve havuç, ananas ve havuçtur. Bu şekilde hem daha fazla besin maddesi alırsınız hem de çok daha lezzetli bir içecek elde edersiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Havuç Havuç Suyu Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

D Vitamini Ve Faydaları
D Vitamini Ve Faydaları

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vitamini; D-1, D-2 ve D-3 içeren bir bileşik ailesinde yağda çözünür bir vitamindir. Vücuttaki 2.000 kadar geni etkileyebilir.

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vi...

Yolda Yemek Hakkında Her Şey
Yolda Yemek Hakkında Her Şey

Hareket halindeyken iyi yemek yemek neden bu kadar önemlidir? Hedeflerinize ulaşmak için tam olarak ne yemeniz gerektiğini içeren sizin için mükemmel bir beslenme planı bulabilseydik, onu takip etmezdiniz.

Hareket halindeyken iyi yemek yemek neden bu kadar önemlidir? Hedeflerinize ulaşmak için tam olarak ne yemeniz gerektiği...

Sızma Zeytinyağı Nedir Ve Neden Sağlıklıdır?
Sızma Zeytinyağı Nedir Ve Neden Sağlıklıdır?

Zengin aroması, çok yönlülüğü ve sağlığa faydaları ile bilinen sızma zeytinyağı, mutfak dolabınızda bulundurmanız için mükemmel bir malzemedir.

Zengin aroması, çok yönlülüğü ve sağlığa faydaları ile bilinen sızma zeytinyağı, mutfak dolabınızda bulundurmanız için m...