Yazın Vazgeçilmez Meyvesi Karpuzun Faydaları Nelerdir?

08 Nisan 2021

Yazın Vazgeçilmez Meyvesi Olan Karpuzun Faydaları Nelerdir?
Yaz aylarının en kıymetli meyvesi olan karpuz, kabakgiller familyasından olup tüm dünyada en çok tercih edilen meyvelerin başında gelmektedir. Yüksek su içeriği ile insanlara serinlik hissi verir ve susuzluğu giderir.


Karpuzun Faydaları Nelerdir?
• Karpuz su oranı yüksek (%90) bir meyve olduğu için diüretiktir yani sık idrara çıkarma özelliği vardır. Bu yüzden ödem sorunu yaşayanlar için mükemmel bir besindir.
• Ancak karpuzun glisemik indeksi yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. İnsülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmeleri 2 dilimden fazla yememeleri gerekir.
• A ve C vitamini içerdiği için antioksidanlardan zengin bir meyvedir. Serbest radikal oluşumunu engeller, saç, göz ve cilt sağlığı içinde mükemmel bir besin kaynağıdır.
• Karpuza kırmızı rengi veren ‘likopen’ de antioksidandır. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır aynı zamanda kanser hücreleri ile savaşarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Yapılan araştırmalar karpuzun özellikle prostat kanserine karşı koruduğunu göstermiştir.
• Karpuz B grubu vitaminleri içerdiği için ko-enzim fonksiyonu nedeniyle yaşlanmayı geciktirir ve immün sistemi destekler.
• Sodyum ve potasyum içeriği nedeniyle sinir iletiminde ve kan basıncını dengelemede rol oynar.
• Aynı zamanda spor sonrası kas ağrılarını azaltarak toparlanma sürecini kısalttığı gözlemlenmiştir. Yüksek potasyum içerdiğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışarak tüketmelidir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
• Kabukları hayvan beslenmesinde kullanılırken, çekirdekleri kozmetik ve ilaç sanayinde değerlendirilmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, karpuz çekirdeğinin besleyici yönü araştırılmış ve gıda alanında tüketimi önerilmiştir.
• Karpuz çekirdekleri yaklaşık %35 protein, %50 yağ ve %5 liften oluşmaktadır.
• Bunların yanı sıra magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve çinko gibi mikro ve makro besin maddelerince de zengindir.
• Karpuz çekirdekleri içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Besin Değerleri
• Karpuz karbonhidrat, aminoasit, lif, A, B, C vitaminleri, folat ile potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve kalsiyum minerallerini içerir.
• Ayrıca fitokimyasal ve likopen ile birlikte karoten, lutein gibi karotenoidler bakımından da iyi bir kaynaktır.

Karpuz Nasıl Tüketilmeli?
Diyet yapanların gözde meyvesi olan karpuzun bir porsiyonu 75 kaloridir ve yaklaşık 250 gramdır yani avuç içi büyüklüğünde 2 dilim kadardır. Meyveleri daha çok yemeklerden 2-3 saat sonra porsiyon kontrolü yaparak ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı karpuzu porsiyon kontrolü yaparak tüketmeliyiz. Fakat karpuzu kontrolsüz tükettiğinizde fazla şeker içeriğinden dolayı kilo almanıza, kan şekerinde dalgalanmalara, karaciğerde yağlanmaya, kan yağlarının artmasına ve mide de gaz-şişkinlik gibi sorunlar oluşmasına neden olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Karpuz Karpuzun Faydaları A Vitamini C Vitamini Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Adaçayının Mucizeleri
Adaçayının Mucizeleri

Sage olarak bilinen adaçayı Güney Avrupa’ya ve Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Adaçayı yüzyıllar boyunca geleneksel tıp için kullanılmıştır. Şimdiye dek yeşil olan bu küçük yeşil bitkinin yaprakları popüler bir mutfak otu olarak kullanılır. Adaçayı yağı kurutulmuş yaprakları ve adaçayı yaprakla

Sage olarak bilinen adaçayı Güney Avrupa’ya ve Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Adaçayı yüzyıllar boyunca geleneksel...

Sitrik Asit Nedir Ve Sizin İçin Kötü Mü?
Sitrik Asit Nedir Ve Sizin İçin Kötü Mü?

Sitrik asit, turunçgillerde, özellikle limon ve misket limonunda doğal olarak bulunur. Onlara ekşi, ekşi tatlarını veren şey budur. Üretilen bir sitrik asit formu, yaygın olarak gıda, temizlik maddeleri ve besin takviyelerinde katkı maddesi olarak kullanılır.

Sitrik asit, turunçgillerde, özellikle limon ve misket limonunda doğal olarak bulunur. Onlara ekşi, ekşi tatlarını veren...

Lavanta Sabununun Saça ve Yüze 10 Faydası
Lavanta Sabununun Saça ve Yüze 10 Faydası

Lavanta, hoş kokulu bir bitkidir. Üretimi Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz çevresindeki ülkelere kadar yapılır. Morun daha açık renginde olan bu bitkinin 2500 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır.

Lavanta, hoş kokulu bir bitkidir. Üretimi Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz çevresindeki ülkelere kadar yapılır. Morun daha aç...