Leblebi Tüketmek İçin Nedenler

23 Haziran 2021

Nohuttan üretilen ve binlerce yıllık geçmişi olan leblebi, ilk olarak Orta Doğu ülkelerinde çıkmıştır. Ülkemizde de sıklıkla tüketilen ve üretimi konusunda da oldukça iyi işler çıkarılan leblebi, nohuttan gelmesi ile insan sağlığı açısından birçok fayda sağlar. İçerdiği faydalı maddeler, vitaminler ve mineraller ile faydalı etkileri bulunan leblebi, birçok yerde tüketimi devam eden besinler arasında yer alır. Kavrularak hazırlandığı için nohuta göre daha az faydası olsa da, yine de özellikleri mutlaka öğrenilmelidir. Avrupa ülkelerinde çok fazla bilinmeyen leblebi, daha çok Asya ülkelerinde ve bizim ülkemizde yaygındır.


Leblebinin Faydaları Nelerdir?
Saç ve Cilt Açısından Faydası: Leblebi tüketimi, içerdiği mineraller açısından saç ve cilt için fayda sağlar. Kepek sorununa iyi gelmesi ile bilinen leblebi, aynı zamanda ciltteki akne izlerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi için etki göstermektedir. Leblebiyi ezerek cilde sürmek de bu etkileri sağlar.
Diyet Yapanlar İçin Faydası: Leblebi, uzun süre tok tutma özelliği açısından çok fayda sağlar. Diyet yapanların açlık hissini bastırması için bol miktarda leblebi tüketmeleri önerilir. Ayrıca kalori açısından da risk taşımaz. Ayrıca öğün aralarında da tüketilmesi önerilen leblebi, lezzeti ile diyet yapanlar açısından iyi bir etki sağlayacaktır. İçecekler ile birlikte tüketimi oldukça sevilir.
Kolesterol İçin Faydası: Leblebi tüketimi kolesterolün dengede tutulması açısından çok fayda sağlar. Aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi risklerin de azalması için etki eder. Kalp sağlığını koruma özelliği bakımından yetişkinlere uzmanlar tarafından sıklıkla leblebi tüketimi önerilir.
Uyku Açısından Faydası: Leblebi bol miktarda serotonin ve triptofan içerdiği için, uykusuzluk problemine çok iyi gelir. Gece yatmadan önce bir miktar leblebi tüketimi, kaliteli bir uyku sağlar.
Bağışıklık Sistemi İçin Faydası: Yüksek miktarda demir içeren leblebi, bağışıklık sistemini güçlendirme vücut direncini arttırma açısından fayda sağlarken, demir eksikliği yaşayanlar için de bol miktarda tüketildiğinde etki göstermektedir.
Kadın Hastalıkları İçin Faydası: Menopoz ve bazı kadın hastalıklarına iyi gelmesi ile bilinen leblebinin, meme kanseri riskini azalttığı da söylenir.
Enerji Açısından Faydası: Kalsiyum ve magnezyum içerdiği için leblebi aynı zamanda enerji verici bir besin olarak da tüketilebilir. Spor öncesi ya da yoğun geçecek bir güne başlarken bir miktar leblebi iyi gelir.
Kanser İçin Faydası: Kanseri yenmek için bir ilaç olarak kullanılabileceği söylenemese de, kanser riskini azaltma konusunda içerdiği mineral ve liflerden dolayı etki ettiği söylenebilir.
Böbrek Taşı İçin Faydası: Böbrek taşı sorunu yaşayanlar, yeniden oluşmaması adına bol miktarda leblebi tüketebilir.

Kısaca;
• Saç ve cilt için faydalıdır.
• Uzun süre tok tutar.
• Kolesterol dengesini sağlar.
• Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
• Uykusuzluğa iyi gelir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Demir eksikliğine iyi gelir.
• Vücut direncini arttırır.
• Kadın hastalıklarına iyi gelir.
• Vücuda enerji sağlar.
• Kanser riskini azaltır.
• Böbrek taşı riskini azaltır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Leblebi Saç Sağlığı Cilt Sağlığı Bağışıklık Sistemi Kolesterol Demir

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Paneer vs. Tofu: Fark Nedir?
Paneer vs. Tofu: Fark Nedir?

Muhtemelen en sevdiğiniz vejetaryen yemeklerin bazılarında paneer ve tofu tatmışsınızdır. Her ikisi de beyaz, yumuşak ve yumuşaktır ve aynı besin maddelerinin çoğunu farklı miktarlarda sağlarlar.

Muhtemelen en sevdiğiniz vejetaryen yemeklerin bazılarında paneer ve tofu tatmışsınızdır. Her ikisi de beyaz, yumuşak ve...

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Balık çok faydalı bir besin maddesidir.7’den 70’e herkes balık tüketmelidir. Balığın içinde omega 3 yağı, A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri, kalsiyum, sodyum, folik asit, protein, selenyum vardır.

Balık çok faydalı bir besin maddesidir.7’den 70’e herkes balık tüketmelidir. Balığın içinde omega 3 yağı, A, B2, B3, B12...

Kafein Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Kafein Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sabah antrenmanından önce güzel bir espresso vızıltısı gibisi yoktur; Sonuçta, araştırmalar kafeinin atletik performansınızı geçici olarak iyileştirebileceğini gösteriyor. Ama senin için İYİ mi? O nasıl çalışır? Kanıtları gözden geçiriyoruz.

Sabah antrenmanından önce güzel bir espresso vızıltısı gibisi yoktur; Sonuçta, araştırmalar kafeinin atletik performansı...