Ayran İçmek Tansiyonu Düşürür mü ?

26 Şubat 2020

Özellikle yaz aylarında ve havaların çok sıcak olması nedeniyle, istenmeyen baş dönmeleri,tansiyon düşmeleri meydana gelebilir. Alışılagelmiş bir yöntem ile ilk olarak,tansiyonu düşmüş olan kişiye ayran içirilir. Bunun ne kadar doğru bir yöntem olduğunu sorgular,acaba yanlış mı yapıyorum endişelerinin içinde yer alırız. Genel olarak evde ilk müdahale olarak ayran verilmesi ,tansiyonun düşmesi için etkili bir yöntemdir. Ayranın içine katılan bir miktar tuz o an  için tansiyonun yükselip,normal değerlere oluşmasına yardımcı olabilir.Düşük tansiyonun yükselmesini sağlayarak,kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur. Fakat bu yöntemin tek başına yeterli olduğu, ayranın tansiyonu düşürücü etkisini tam olarak kanıtlanmış sayılmaz.Bu konuda ayranın tansiyonu düşürdüğüne dair herhangi bir bilimsel açıklama söz konusu değildir.

Gebeliğin başlangıcında da baş dönmeleri ve tansiyon düşmesi hızlıca gelişir. Ayran kesinlikle zararlı değil,o an için kurtarıcı olabilir. Bunun için sadece ayran değil,vücudun yeterli sulu gıdaları almış olması gerekir. Vücut susuz kaldığı zamanda tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Hatta yeterli besin almayan kişilerde bayılmalar da gerçekleşir. Vücut kişiden kişiye değişim göstermektedir. Kimi çok sağlam ve iradeli iken bazı kişiler bu durumda çok hassas ve nadir bir yapıya sahiptirler. Özellikle vücudu hassas olan kişilerin kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir.

Ayranı çok fazla tuzlu içmek sağlıklı değildir. Çok tuz yüksek tansiyon hastalığını doğurur. Bir yandan tansiyonunuzu normale getirirken,tuzdan aldığınız zarar ile birde yüksek tansiyon hastalığına yakalanırsınız. Bu daha tehlikeli,çeşitli beyin felçlerine,beyin içi kanamalarına neden olur.

Tansiyon yüksekliği damarların yırtılmasına hatta zarar görmesini sağlar. Bu durumdan istinaden çok fazla tuzlu ayran içmenizi de tavsiye etmiyoruz. Sağlığınızı riske sokacak her durumdan hatta bilinçsiz yapılan her hareketten mümkün oldukça uzak durunuz. Tansiyon düşüklüğünde ayran tavsiye edilir. Ama çok fazla tuzlu olmamak koşulu ile. Bununla beraber dengeli beslenmeli,fazla yağlı gıdalar alınmamalıdır. Özellikle gebelikte bu durum çok hassas bir durumdur. Yeterli su ihtiyacının sağlanması gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ayran Ayranın Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

İyileşme Dönemi Hakkında Her Şey
İyileşme Dönemi Hakkında Her Şey

Spor salonunda ne kadar zaman harcıyorsunuz (veya vücudunuzu fiziksel olarak geliştirmek için çalışıyorsunuz)? Muhtemelen çok değil. En azından bu seanslar arasında harcadığınız zamanla karşılaştırıldığında.

Spor salonunda ne kadar zaman harcıyorsunuz (veya vücudunuzu fiziksel olarak geliştirmek için çalışıyorsunuz)? Muhtemele...

Yaban Mersini Arter Fonksiyonunu İyileştirebilir
Yaban Mersini Arter Fonksiyonunu İyileştirebilir

Tek bir porsiyon yaban mersini, sigara içmenin neden olduğu arteriyel disfonksiyona aracılık etmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, tek bir porsiyon dondurulmuş yaban mersininin genç sigara içenler üzerindeki etkisini araştırdı.

Tek bir porsiyon yaban mersini, sigara içmenin neden olduğu arteriyel disfonksiyona aracılık etmeye yardımcı olabilir. A...

Beyaz Kan Eksikliği Belirtileri Ve İyi Gelen 7 Besin
Beyaz Kan Eksikliği Belirtileri Ve İyi Gelen 7 Besin

Hayati sıvı olarak bilinen kan, vücudun tüm bölümlerine oksijen taşıma görevini üstlenmektedir. Kan seviyesi ve vücutta bulunan kan çeşitleri insan sağlığını etkiler. Bilinen 3 farklı kan türü vardır. Bunlardan ilki kırmızı kan hücreleridir. Diğer türü beyaz kan hücresi ve platelet adı verilen kanla

Hayati sıvı olarak bilinen kan, vücudun tüm bölümlerine oksijen taşıma görevini üstlenmektedir. Kan seviyesi ve vücutta ...