Ayran İçmek Tansiyonu Düşürür mü ?

26 Şubat 2020

Özellikle yaz aylarında ve havaların çok sıcak olması nedeniyle, istenmeyen baş dönmeleri,tansiyon düşmeleri meydana gelebilir. Alışılagelmiş bir yöntem ile ilk olarak,tansiyonu düşmüş olan kişiye ayran içirilir. Bunun ne kadar doğru bir yöntem olduğunu sorgular,acaba yanlış mı yapıyorum endişelerinin içinde yer alırız. Genel olarak evde ilk müdahale olarak ayran verilmesi ,tansiyonun düşmesi için etkili bir yöntemdir. Ayranın içine katılan bir miktar tuz o an  için tansiyonun yükselip,normal değerlere oluşmasına yardımcı olabilir.Düşük tansiyonun yükselmesini sağlayarak,kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur. Fakat bu yöntemin tek başına yeterli olduğu, ayranın tansiyonu düşürücü etkisini tam olarak kanıtlanmış sayılmaz.Bu konuda ayranın tansiyonu düşürdüğüne dair herhangi bir bilimsel açıklama söz konusu değildir.

Gebeliğin başlangıcında da baş dönmeleri ve tansiyon düşmesi hızlıca gelişir. Ayran kesinlikle zararlı değil,o an için kurtarıcı olabilir. Bunun için sadece ayran değil,vücudun yeterli sulu gıdaları almış olması gerekir. Vücut susuz kaldığı zamanda tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Hatta yeterli besin almayan kişilerde bayılmalar da gerçekleşir. Vücut kişiden kişiye değişim göstermektedir. Kimi çok sağlam ve iradeli iken bazı kişiler bu durumda çok hassas ve nadir bir yapıya sahiptirler. Özellikle vücudu hassas olan kişilerin kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir.

Ayranı çok fazla tuzlu içmek sağlıklı değildir. Çok tuz yüksek tansiyon hastalığını doğurur. Bir yandan tansiyonunuzu normale getirirken,tuzdan aldığınız zarar ile birde yüksek tansiyon hastalığına yakalanırsınız. Bu daha tehlikeli,çeşitli beyin felçlerine,beyin içi kanamalarına neden olur.

Tansiyon yüksekliği damarların yırtılmasına hatta zarar görmesini sağlar. Bu durumdan istinaden çok fazla tuzlu ayran içmenizi de tavsiye etmiyoruz. Sağlığınızı riske sokacak her durumdan hatta bilinçsiz yapılan her hareketten mümkün oldukça uzak durunuz. Tansiyon düşüklüğünde ayran tavsiye edilir. Ama çok fazla tuzlu olmamak koşulu ile. Bununla beraber dengeli beslenmeli,fazla yağlı gıdalar alınmamalıdır. Özellikle gebelikte bu durum çok hassas bir durumdur. Yeterli su ihtiyacının sağlanması gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ayran Ayranın Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Saç Uzaması İçin En İyi 13 Gıda
Saç Uzaması İçin En İyi 13 Gıda

Saç büyümesi için en iyi yiyeceklerden bazıları, yumurta, yapraklı yeşillikler ve yağlı balıklar gibi besin değeri yüksek yiyeceklerdir. Besinlerdeki eksiklikler saç sağlığını etkileyebilir.

Saç büyümesi için en iyi yiyeceklerden bazıları, yumurta, yapraklı yeşillikler ve yağlı balıklar gibi besin değeri yükse...

Başın Üzerindeki Ağrı Ne Anlama Gelir?
Başın Üzerindeki Ağrı Ne Anlama Gelir?

Başın tepesindeki ağrı, gerilim tipi baş ağrısı ve migren dahil olmak üzere çeşitli farklı baş ağrılarından kaynaklanabilir. Baş ağrıları asla eğlenceli değildir ve her baş ağrısı türü kendine özgü semptomlar üretebilir.

Başın tepesindeki ağrı, gerilim tipi baş ağrısı ve migren dahil olmak üzere çeşitli farklı baş ağrılarından kaynaklanabi...

Karbonhidrat Toleransı
Karbonhidrat Toleransı

Bazı insanların neden bir kilo almadan bir kilo muz yiyebildiğini merak ettiniz de, sadece bir patatese bakarak kilo aldığınızı hiç merak ettiniz mi? Belki senin genlerindir. Ama sadece "karbonhidrat intoleransı" olduğunuz için mahkum olduğunuz anlamına gelmez.

Bazı insanların neden bir kilo almadan bir kilo muz yiyebildiğini merak ettiniz de, sadece bir patatese bakarak kilo ald...