Susamın Kullanımı Ve Faydaları

27 Mayis 2021

Susam (Sesamum indicum), tohumları, dünyadaki en eski besinlerden biridir. Simit ve poğaçalarda, ayrıca et ve tavuk yemeklerinde kullanılmasının yanı sıra tahin de susam tohumlarından yapılır.
Yemeklerde kullanılmasından başka içerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla sağlığa da oldukça faydalıdır.
Bol miktarda omega 3 ve omega 6 içermesinin yanında iyi bir protein kaynağıdır. B9 vitamini (folik asit), A vitamini, B3 vitamini (niyasin), B6 vitamini, B1 ve B2 vitaminlerini içermektedir. Susam tohumları ayrıca mineral bakımından da oldukça zengindir. Bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu minerallerin yanında demir, sodyum, çinko, selenyum, bakır ve manganez gibi metabolizma için önemli olan mineralleri de bulundurur.


SusamTohumunun Faydaları
• Susam tohumları, özellikle çocuklarda büyüme için gerekli olan kaliteli amino asitlerle beslenme proteininin değerli kaynaklarıdır. 
• İçerdiği vitamin, mineral ve bitkisel yağlar (omega 3 ve omega 6) sayesinde metabolizmayı destekler.
• Sesaminve sesamolin maddeleri içermektedir. Bu maddeler linyanlar adı verilen özel yararlı liflerden bir gruba aittir ve insanlarda kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olduğu ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. 
• Sesamin ayrıca antioksidan özellik göstererek, karaciğeri oksidatif hasardan korumaktadır.
• Sesamol radyasyonun zararlı etkilerinden DNA’yı korumaktadır. Bu radyasyon, kazara ortaya çıkan kaynaklardan ya da kemoterapi ve radyoterapi ile kanser tedavisinden gelebilir. DNA’yı radyasyonun neden olduğu mutasyona karşı koruyarak güçlendirir ve hücresel mutasyona bağlı olarak diğer kanser türleri ile oluşma riskini azaltabilmektedir.
• İçerdiği doğal yağlar yardımıyla kalp damar sağlığını destekler. Kan basıncını düşürerek kalp sorunlarını engellemeye yardımcı olur.
• Magnezyum içermesi yardımıyla kan basıncını düşürmeye yardım eder. Magnezyum ayrıca güçlü bir anti-kanserojen maddedir.
• Ayrıca bir porsiyonda, metabolizma için önemli minerallerden olan magnezyumun günlük ihtiyacımızın %25’ini bulundurur. 
• Diyabetin önlenmesinde yardımcı olur. 
• Susam tohumları vücut için çok önemli olan minerallerin inanılmaz derecede zengin kaynaklarıdır. Özellikle kalsiyum, demir, manganez, çinko, magnezyum, selenyum ve bakır bol miktarda bulunur. Bu minerallerin birçoğu kemik mineralizasyonu (kemik gelişimi için gerekli mineraller), kırmızı kan hücresi üretimi, enzim sentezi, hormon üretimi ile kalp ve iskelet kas aktivitelerinin düzenlenmesinde hayati bir role sahiptir. 
• Lifli bir gıda olması sebebiyle sindirim sistemini destekler. Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarının oluşma riskini azaltır.
• Susam tohumları, antioksidan işlev gören ve serbest radikallerin etkilerini azaltan bileşikler de içermektedirler. Serbest radikaller, kanserin çeşitli şekilleri ve kalp hastalıkları, erken yaşlanma ve bilişsel bozukluklar gibi çeşitli koşullarla bağlantılı olan, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleridir.
• Susam tohumları ayrıca lösemi, meme, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanserlerine karşı olumlu etki göstermektedir.
• Yüksek çinko içeriğiyle, cilde elastikiyet sağlayan ve vücut dokularının onarımına yardımcı olan kolajen üretimini sağlar. Susam yağının düzenli kullanılması cilt kanserini azaltabilir.
• Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının cilde zarar vermesini engeller, böylece kırışıklıkların ve lekelenmelerin önüne geçer.
• Stres giderici magnezyum ve kalsiyum mineralleri içerir. Susam ayrıca ağrıyı azaltan, ruh hallerine yardımcı olan ve derin uykuya yardımcı olan serotonin üreten sakinleştirici vitaminler tiyamin ve triptofanı da içermektedir.
• Bol miktarda demir içermektedir. Bu sayede demir eksikliğine bağlı olarak oluşan anemi ve halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.
• Yüksek bakır içeriği sayesinde artriti önler ve hafifletir, ayrıca kemikleri, eklemleri ve kan damarlarını güçlendirir.
• Alkolün karaciğer üzerindeki etkisine karşı koruyucudur ve karaciğerin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesine yardımcı olur.
• Bir avuç susam tohumu bir bardak sütten daha fazla kalsiyum içermektedir. Susam tohumlarının yüksek çinko içeriği de kemik mineral yoğunluğunu artırır, kemik sağlığını destekler.
• Saç derisi ve saç sağlığını korumaya yardım eder.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Susam Vitamin Kalp Sağlığı Magnezyum Diyabet Çinko Kemik Sağlığı Saç Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Nane Yağının Faydaları Ve Kullanımı
Nane Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Bitkiler arasında en faydalı olan naneden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan nane yağı aynı zamanda kozmetik ürünlerin de ham maddesidir. Üst solunum yolları hastalıkları birebir fayda sağlayan nane yağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdı

Bitkiler arasında en faydalı olan naneden elde edilen yağ da bir o kadar faydalıdır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kulla...

Bal Ve Şeker: Hangisi Daha İyi?
Bal Ve Şeker: Hangisi Daha İyi?

Bal ve şeker, her ikisi de karbonhidrat kaynaklarıdır, özellikle basit karbonhidratlardan elde edilen şekerdir. Hem bal hem de şeker, basit karbonhidratlar şeklinde şeker içermesine rağmen, genel bileşimleri bakımından farklılık gösterirler.

Bal ve şeker, her ikisi de karbonhidrat kaynaklarıdır, özellikle basit karbonhidratlardan elde edilen şekerdir. Hem bal ...

Şalgamın Mucizeleri
Şalgamın Mucizeleri

Acı tadıyla tanınan şalgamın sadece kökleri değil yaprakları da oldukça besleyici ögeler içermektedir. Şalgam kökü genellikle mor, kırmızı, yeşil ve beyaz renge sahiptir ancak iç kısmı turpta olduğu gibi beyazdır.

Acı tadıyla tanınan şalgamın sadece kökleri değil yaprakları da oldukça besleyici ögeler içermektedir. Şalgam kökü genel...