Kepekli Pirinç Ve Faydaları

08 Mayis 2021

Özellikle Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan kepekli pirinç, pilav sevenler için sağlıklı bir alternatiftir. Son yıllarda doğal beslenme trendlerindeki artış ile birlikte kepekli pirinç tüketiminde de artış gözlenmektedir.
Bilinen beyaz renkli pirinçten oldukça farklı bir renge sahip olan kepekli pirincin görünümüne aldanmayın. Sağlık açısından oldukça faydalı olan besin maddesi kahverengiye çalan koyu rengi ile pek iştah açıcı görünmeyebilir.
Beyaz pirincin nişasta oranının daha yüksek olması ağızda dağılmasını kolaylaştırır ve lezzetini artırır. Kepekli pirinç ise daha yavan bir lezzete sahiptir ve bu nedenle de pek fazla tercih edilmez. Öte yandan kimyasal işlemlerden geçirilmemesi kepekli pirincin doğallığını korumasına yardımcı olur. Zira kepeğinden ayrılarak tüketilen beyaz pirinç; ağırlığının %30’unu, madensel tuzlarının %60’ını, vitaminlerinin tamamını ve aynı zamanda içeriğinde yer alan lipidlerin %80’ini kaybeder. Böyle olunca kepekli pirinç çok daha yararlı bir seçenektir.
Kepekli pirincin kullanım alanları beyaz pirinç ile hemen hemen aynıdır. Dünya nüfusunun en az yarısı tarafından bilinen ve severek tüketilen pirinç, 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir ve en çok Çin’de tüketilir. Türkiye’de kepekli pirinç üretimini genel olarak yerli markalar yapmaktadır.

Kepekli Pirinç Nedir? Saklama Koşulları Nelerdir?
Yeni beslenme trendlerinin gözdesi olan kepekli pirinç nedir? Pilav, çorba, sütlü tatlılar ve dolma gibi yemeklerde kullanılan pirinç buğdaygiller familyasından gelir. Pirinç bitkisinin kökeni Hindistan ve Endonezya’dır. Bol su alan tarlalarda yetişen pirinç taneleri kavuzla yani kabukla kaplıdır. El emeği ile toplanan pirinç taneleri santrifüj yöntemi ile kabuğundan ayrılır ve parlatma işlemine tabi tutulur.
Kepekli pirinç işte beyaz pirincin kabuğuna ayrılmadan önceki saf ve doğal halidir. Kepekli pirincin beyaz pirince çevrilme nedeni raf ömrünü artırmak ve daha lezzetli olmasını sağlamaktır. Pirincin çeltik kısmının soyularak kepek kısmının korunması ile elde edilen kepekli pirinç beyaz pirince göre daha sağlıklıdır. Kepekli pirinç ile ilgili en sık sorulardan biri olan esmer pirinç ile kepekli pirinç aynı mı sorusunun cevabına gelince: Kepekli pirince esmer pirinç ya da kahverengi pirinç de denilmektedir.
Raf ömrü fazla olmadığı için özelliklerine uygun olarak saklanması gerekmektedir. Genel olarak ambalajından çıkarmadan ışık almayan ve nem içermeyen ortamlarda saklanabilir. Eğer ambalajından çıkartıldıysa koyu renkli bir cam kavanozda ve serin bir yerde 5 – 6 ay kadar muhafaza edilebilir.

Kepekli Pirinç Kalori ve Besin Değeri Nedir?
Yüksek posa içeren kepekli pirinç B grubu vitaminler, fosfor, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Ayrıca 2 fincan kepekli pirinç günlük olarak önerilen manganez miktarını karşılar. 1 su bardağı yani yaklaşık olarak 120 gram kepekli pirinç 135 kaloridir. 28 gram karbonhidrat, 3 gram protein, 1 gram lif, 64 miligram potasyum, 3.5 miligram kalsiyum, 1.5 miligram demir içerir. Bunlara ek olarak E vitamini, B6, B1 ve B2 vitaminleri içeren kepekli pirinçte 12 aminoasit çeşidi vardır. Kepekli pirinç beyaz pirince oranla daha düşük nişasta oranına sahiptir.

Kepekli Pirinç Faydaları Nelerdir ?
• Kepekli pirinç protein değeri yüksek bir besindir.
• Alerjen madde içeriği yok denecek kadar azdır. Hatta bu nedenle ek gıdaya geçen bebeklerde önerilir.
• İçeriğinde yer alan manganez açlık hissinin kontrol altına alınmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.
• Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
• Kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır.
• İçeriğinde yer alan yüksek posa, vücutta yer alan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.
• Kompleks karbonhidrat içerir ve enerji vericidir.
• Düzenli tüketildiğinde damar tıkanıklığını önler.
• Kabuklu yapısından dolayı geç sindirilir. Glisemik indeksi düşüktür ve insülin salınımının düzenlenmesinde etkin rol oynar. Kan şekerini düzenler.
• Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler.
• Demir içeriği yüksektir kan hücrelerinin üretimini artırır.
• Cildin ve tırnakların parlaklığını sağlar ve kemik yapısının gelişiminde önemli rolü vardır.

Pirinç Kepeğinin Kullanım Alanları
Kepekli pirincin dış kabuğundan elde edilen pirinç kepeği ile pirinç kepeği yağı ve pirinç kepeği sabunu yapılır. Kek, kurabiye gibi hamur işlerinde, salatalarda ve yemeklerde kepekli pirinç yağı kullanılabilir. Yüksek antioksidan bileşenlere sahip olan pirinç kepeği yağı cilt lekeleri tedavisi için de tercih edilir. Saç ve cildi için kepekli pirinç yağı kullananlar faydalı olduğunu dile getirmektedir.

Pirinç kepeği sabunu pirinç kepeği kullanılarak yapılan bir diğer üründür. Doğal gliserin ile karıştırılarak yapılan pirinç kepeği sabunu yüksek vitamin ve mineral içeriği ile cildi ve saçları besler.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kepekli Pirinç Kalp Sağlığı Cilt Sağlığı Kemik Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

D Vitamini Ve Faydaları
D Vitamini Ve Faydaları

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vitamini; D-1, D-2 ve D-3 içeren bir bileşik ailesinde yağda çözünür bir vitamindir. Vücuttaki 2.000 kadar geni etkileyebilir.

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vi...

Mavi Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Mavi Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kelebek bezelye veya mavi bezelye çayı olarak da bilinen mavi çay, Güney Asya'ya özgü bir bitkisel infüzyondur. Karakteristik parlak mavi rengiyle bilinen bir bitki olan Clitoria ternatea L.'nin kuru yapraklarının demlenmesiyle yapılır.

Kelebek bezelye veya mavi bezelye çayı olarak da bilinen mavi çay, Güney Asya'ya özgü bir bitkisel infüzyondur. Karakter...

Patatesin Saklanma Koşulları Ve Seçme İpuçları
Patatesin Saklanma Koşulları Ve Seçme İpuçları

Patates, birçok kültürde temel gıda ürünlerinden biridir ve 10.000 yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir. Potasyum açısından zengin olmasının yanı sıra, harika bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Bu lezzetli yumrular pek çok şekilde tüketilebilmektedir, ancak tipik olarak fırınlanır, haşlanır, ka

Patates, birçok kültürde temel gıda ürünlerinden biridir ve 10.000 yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir. Potasyum aç...