Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

03 Mayis 2021

Tavuk hem sağlıklı hem de besleyici bir protein olması nedeniyle mutfaklarımızda önemli bir yere sahip. Özellikle but, göğüs gibi parça tavuklar neredeyse herkesin buzdolabında acil durumlar için yerini alıyor. Peki buzdolabınızdaki tavuk etlerini ne kadar zaman saklıyorsunuz? Daha da önemlisi tavuğun bozulduğunu anlamanın yollarından haberdar mısınız? Gelin bu işaretlere biraz yakından bakalım…


Öncelikle şunu hatırlatalım: Gıda zehirlenmesi dünyada en yaygın hastalık sebeplerinden biri. Çiğ tavuk ve yumurtada bulunan salmonella isimli patojen de özellikle evde yenen yemeklerden kaynaklanan gıda zehirlenmelerinin en önemli sebeplerinden biri. Dolayısıyla tavuğu (ve yumurtayı) taze de olsa doğru seviyede pişirmek çok önemli.
Çiğ tavuk eti birçok bakterinin doğal yaşam alanıdır. Kampilobakter, salmonella ve klostridyum perfringen bakterileri, ateş, ishal, kusma, dehidratasyon gibi semptomlara yol açabilen tehlikeli bakterilerdir. Bu bakteriler tavuk yeterince pişirildiğinde ölürler ama iyi pişmemiş bir tavukla vücuda alınabilirler. Ayrıca çiğ tavuktan temas yoluyla kesme tahtalarına, mutfak gereçlerine, tezgahlara ve diğer yiyeceklere de sıçrayabilirler. O nedenle çiğ tavuğu güzelce paketlemeden başka yiyeceklerle yan yana koymamak şarttır. Dahası çiğ tavuğa dokunduktan sonra ellerinizi sabun ve ılık suyla 20 saniye yıkamanız gerekir.

Tavuğun Bozulduğunu Gösteren İşaretler
Gelelim tavuğun tazeliğini yitirdiğini gösteren o işaretlere:
Renk: Taze tavuğun rengi pembedir. Tavuk bozulmaya başladığında rengi de grileşir. Eğer tavuğunuzun renginde bir solgunlaşma gözlemliyorsanız fazla zaman kaybetmeden hemen pişirip tüketmeye çalışın. Çünkü grileşme aşamasına gelindiğinde artık o tavuk için çok geç demektir.
Koku: Bozulan çiğ tavuğun çok güçlü ekşimsi bir kokusu olur. Eğer çiğ tavuğunuzdan buna benzer herhangi bir koku alıyorsanız tüketmemenizi tavsiye ederiz.
Doku: Son olarak etin dokusunu kontrol etmek gerekir. Çiğ tavuk normalde dışı cilalı gibi hafif kaygan bir yapıya sahiptir. Ancak bu kayganlık arttıysa bu tavuğun bozulmuş olabileceğinin üçüncü işaretidir.
Bozulan tavuğu ise kurtarmanın ne yazık ki bir ihtimali yoktur. O nedenle tavuğunuzda bu işaretlerden birini ya da birkaçını gözlemliyorsanız maalesef veda zamanı gelmiş demektir.

Pişmiş Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Peki ya pişmiş tavuklar? Pişmiş tavuk buzdolabında doğru şekilde saklanırsa 3-4 gün kadar dayanabilir. Tavuk yemeğinizi bundan daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuya kaldırabilirsiniz. Dondurucuda pişmiş tavuk 3 ay kadar dayanabilir. Dondurulmuş pişmiş tavuğu bir gece önce dondurucudan buzdolabına taşırsanız ertesi güne kadar buzu çözülür ve ısıtılabilir hale gelir.
Pişmiş tavuk da buzdolabında çok uzun süre tutulursa bozulma emareleri gösterir. Yine renginin grileşmesi ve hoş olmayan kokular salgılaması, pişmiş tavuğun bozulduğunu anlamanın da yollarındandır.

Çiğ Tavuğun Ömrünü Uzatmanın Yolları
Gelelim çiğ tavuğun ömrünü uzatan ve sizi israftan kurtaran bazı basit püf noktalarına: Taze tavuk hemen kullanılmayacaksa derhal 4 derecenin altındaki bir yere kaldırılmalıdır. Böylece tavuğun raf ömrünü uzatıp bakteri üremesini geciktirebilirsiniz. Dondurucu kısmında 9 ila 12 ay boyunca tazeliğini koruyan tavuklar, buzdolabının alt raflarında ise maksimum 2 gün dayanır.
Tavuğun ömrü biraz da kesimine bağlıdır. Bütün tavuk tahmin edebileceğiniz üzere daha dayanıklı olur, parçalar ise daha dayanıksızdır. O nedenle parça tavuklar için 9 ay, bütün tavuklar için ise 12 ay dondurucu süresi gibi düşünebilirsiniz.
Son olarak tüm yiyecekler için geçerli kuralı da hatırlatmadan geçmeyelim: Sonradan üzülmektense tedbirli olmak daha iyidir. O nedenle tavuğunuzun bozulduğuna dair şüpheleriniz varsa, kullanmamak en iyisidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tavuk Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Patates Kullanarak Yapabileceğiniz 6 Şey
Patates Kullanarak Yapabileceğiniz 6 Şey

Patates mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından. Çorbadan böreğe her yemeğe tat ve kıvam katıyor. Üstelik haşlamadan kızartmaya her türlü pişirme tekniğine de uyum sağlıyor. Peki mutfağın güzeli patatesten yemek dışında da faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? İşte patatesle yapılabilecek 6 şey...

Patates mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından. Çorbadan böreğe her yemeğe tat ve kıvam katıyor. Üstelik haşlamadan kızar...

Nar Lekesini Çıkaran 4 Basit Çözüm
Nar Lekesini Çıkaran 4 Basit Çözüm

Antioksidan bir meyve olan nar, tanelerine ayrıldığında nefis bir yiyecek haline gelir. Nar soyması oldukça zahmetli görünse de soyarken verdiğiniz emeğe değecek kadar lezzetli ve faydalıdır. Nar soyanların çok dikkatli olması önerilir. Çünkü nar tanelerinden sıçrayacak olan nar suyu, bulunduğu yerd

Antioksidan bir meyve olan nar, tanelerine ayrıldığında nefis bir yiyecek haline gelir. Nar soyması oldukça zahmetli gör...

Bakliyatlar Uzun Süre Nasıl Saklanır?
Bakliyatlar Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Kuru bakliyatlar, mutfakların olmazsa olmaz besinlerinden biridir. Yapısındaki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok yemeğe konuk olur. Bakliyatlar ile hazırlanan salata, çorba ve yemekler öğünleri lezzetlendirmektedir. Sağlıklı bir beslenme düzeni için bakliyat tüketimine ağırlık verilmelidir. Çü

Kuru bakliyatlar, mutfakların olmazsa olmaz besinlerinden biridir. Yapısındaki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok y...