Sürdürülebilir Kahve İçici Nasıl Olunur?

22 Ekim 2021

Arabaya biniyorsun, gözleri şişmiş ve güne başlamak için sabah bir fincan kahve sipariş ediyorsun. Bu günlük alışkanlığın paylaştığımız gezegeni nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Arabaya serviste boşta kaldığınızda, havaya karbon salıyorsunuz. Çöp kutusuna attığınız tek kullanımlık bardağın parçalanması yıllar alır. Bu küçük karıştırıcı, çoğu zaman deniz yaşamını boğduğu okyanusta son bulur. Ancak kahve alışkanlığınızı daha sürdürülebilir hale getirebilirsiniz - işte sürdürülebilir bir kahve içicisi olmanın yolları.

Yeniden Kullanılabilir Bir Bardak (veya Birkaç) Satın Alın
Tek kullanımlık bardağı boşaltın lütfen. Tipik kahve dükkanı bardaklarının ayrışması 20 yıl alır. Bu kulağa korkunç gelmiyor - tüketicilerin her yıl bu bardaklardan milyarlarca yırttığını fark edene kadar.
Ayrıca, bu plastik kapak okyanus kirliliğine katkıda bulunuyor. 2050 yılına kadar bilim adamları, insanlar yollarını değiştirmezlerse okyanusta balıktan daha fazla plastik olacağını tahmin ediyorlar. Bu, göze hoş gelmeyen çöp yığınları oluşturur ve deniz yaşamını öldürür - kuşlar, deniz memelileri ve balıklar plastiği yiyecek sanır. Onu sindiremedikleri için, karınları atılan çöplerle dolu olarak yavaş yavaş açlıktan ölürler.

Geri Dönüştürülebilir Kahve Kapsüllerini Seçin
K-Cup'larınızı geri dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? Türüne bağlı olarak biraz daha fazla çaba gerektirse de - fincanı plastik çöp kutusuna atmadan önce kahve telvelerini ve alüminyum kapağı çıkarmanız gerekebilir - bu şekilde atıkları azaltabilirsiniz.
Daha da iyisi, %100 geri dönüştürülebilir ambalajlı kahve kapsüllerini tercih edin. Böylece o yoğun sabahlarda geri dönüşüm adına birkaç adım atmış olursunuz.

Kahvenizi Evde Demleyin
İçeri girmek için arabanızdan inseniz bile, kahve dükkanına giderken karbon salıyorsunuz. Ayrıca, küçük bir servet harcarsınız. Kahvenizi neden evde demlemiyorsunuz? Ayrıca, besin değerini ve lezzeti artırmak için tarçın, zerdeçal veya başka otlar ekleyerek demlemenizi özelleştirebilirsiniz.

Alternatif Bir Demleme Yöntemi Düşünün
Çoğu mağazadan ucuz bir kahve makinesi alabilirsiniz. Bunlar neden bu kadar ucuz? Uzun süre dayanacak şekilde yapılmıyorlar, bu da çok fazla plastik atık oluşturdukları anlamına geliyor.

Bunun yerine manuel bir kahve makinesi düşünün. Bunlar, biraz daha pahalıya mal olmalarına rağmen bir ömür boyu kullanılabilir. Şu anda bir makineye yatırım yapacak paranız yok mu? 6-12 saat boyunca zemini suda beklettiğiniz soğuk demlemeyi düşünün.

Bir Süt Alternatifini Düşünün
Süt hayvancılığı küresel ısınmaya katkıda bulunur. İnekler havaya metan salıyor, bu nedenle badem, pirinç veya soya sütüne geçerek talebi azaltmayı düşünün.
Östrojen dengesi ile ilgili sorunlarınız varsa, soya sütünden uzak durun. Soya, bazı insanlarda doğal hormon dengesini etkileyebilecek fitoöstrojen içerir.

Kahve Alanlarınızı Kompostlayın
Kahve telvesi, bitkilere fayda sağlayan yüksek nitrojen seviyeleri içerir. Kompost kutunuza kahve telvesi ekleyebilir veya doğrudan bitkilerin etrafına ince bir miktar yayabilirsiniz. Topraktaki bitkileri boğmaktan kaçınmaya özen gösterin - toprak kalitesini artırmak için tek ihtiyacınız olan birkaç serpme.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kahve Kahve Demleme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir Ve Nasıl Soyulur?
Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir Ve Nasıl Soyulur?

Ana vatanı Güney Amerika olan kaktüs meyvesi, kuru ve sıcak bölgelerde yetişir. Halk arasında 'dikenli incir, şeytan dili, kaynanadili' gibi isimlerle de bilinir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen kaktüs meyvesi, pazarlarda buzun içinde bekletilerek satılır.

Ana vatanı Güney Amerika olan kaktüs meyvesi, kuru ve sıcak bölgelerde yetişir. Halk arasında 'dikenli incir, şeytan dil...

Evde Yapabileceğiniz 7 Doğal Temizlik Ürünü
Evde Yapabileceğiniz 7 Doğal Temizlik Ürünü

Günlük hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan temizlik, geçmişten günümüze kadar pek çok alternatifi ve temizlik yöntemini sunmuştur. Özellikle son yıllarda yoğun kimyasal maddelerin vücuda verdiği zararı önleyen doğal temizlik ürünlerine verilen önemin artmasıyla birlikte temizlik ürünleri dah

Günlük hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan temizlik, geçmişten günümüze kadar pek çok alternatifi ve temizlik yö...

Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?
Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Evde balık yaparken kokusundan rahatsız mı oluyorsunuz? Sizler için yemeği çok sevdiğimiz ancak kokusundan rahatsız olduğumuz balığın kokusunu giderecek yöntemleri araştırdık. İşte evden balık kokusunu gidermenin püf noktaları...

Evde balık yaparken kokusundan rahatsız mı oluyorsunuz? Sizler için yemeği çok sevdiğimiz ancak kokusundan rahatsız oldu...