Kimyonun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

17 Nisan 2021

Kimyon, bir baharat türü olup mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin bir bitkidir. Aminoasitler, karbonhidrat ve protein açısından da bir hayli zengin olan kimyon aynı zamanda lifli bir besindir. Kimyon tohumu, yüksek bir ornda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. A, B6, B12, C ve D vitaminleri yönünden de son derece ideal bir kaynaktır. Bu bakımdan kimyon kullanımı sağlıklı yaşamın bir parçasıdır.

Ciltte Sivilce ve Leke Oluşumunu Engeller
Kimyon içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde ciltte varlığını sürdüren ölü derilerin atılmasına yardımcı olarak leke görünümünü azaltır. Cildimize uygulayacağımız maskelerde ve yemeklerimizde kimyonu ilave ederek tüketebiliriz. Böylelikle cildimizde birikmiş olan toksinleri boşaltım sistemi ile atarak cilt üzerinde meydana gelebilecek olan leke oluşumunu engelleyebiliriz. Ayrıca cildimizin dış etkenlere karşı savunma kalkanı oluşturmasını sağlayarak vücuda etki edecek mikrop ve bakteriler ciltten uzaklaştırılacaktır.

Cilt Bozukluklarında ve Hastalıklarında Etkilidir
Kimyonun içermiş olduğu E vitamini, fosfor ve kalsiyum sayesinde cilt üzerinde ortaya çıkan hastalıklar kısa sürede iyileşme gösterecektir. Kimyonun cilde uygulanması ile mantar ve egzama gibi deri hastalıklarına karşı bir savunma kalkanı oluşturulup bakterilerin deri içine nüfus etmesini engellenerek bakterilerin öldürülmesi sağlanır. Ayrıca kimyon sürüldüğü bölgede yer alan hücrelerin yenilenmesine de katkıda bulunarak cilt bozukluklarını da gidermeye yardımcı olur.

Deri Kaşıntılarını Giderir
Kimyonun yağı, oldukça güçlü olan bir kaşıntı gidericidir. Eğer cildinizde stres veya farklı nedenlerle meydana gelen kaşıntıdan şikayetçiyseniz cildinize kimyon yağıyla masaj yapabilir ya da kimyonun tohumlarını kaynar bir suya ilave ederek bu su ile duş alabilirsiniz.

Saç Dökülmesi ve Kepek Oluşumuna Engel Olur
Kimyon kepek oluşumuna ve saç dökülmesine engel olan bir besindir. Ayrıca yeni çıkan saçların da daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Saç dökülmesi için siyah kimyon yağını ve zeytinyağını eşit miktarda kullanıp karıştırarak saçlara uygulayabilirsiniz.

Yaşlanmayı Geciktirir
Cildimiz için son derece faydalı olan e vitamini ile ciltteki yaşlanma belirtileri engellenebilir. Kimyonun içeriğinde de bol miktarda e vitamini bulunması sebebiyle derimizin elastik özelliğinde iyi bir derecede artma sağlanarak, ciltte meydana gelen sarkmaların önüne geçilir. Ayrıca ciltteki kırışıklık oluşumunu da önleyen kimyon, karajen bakımından da oldukça zengindir.

Kas ve Kemik Gelişimini Destekler
Demir deposu olarak da bilinen kimyon, çocuklarda büyümeyi fazlasıyla destekler. Genç kadınların da adet döneminde kaybetmiş oldukları kanın yenilenmesini sağlar. Çocukların kemik ve kas gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca demir eksikliği ile karşı karşıya gelmemek için de yemeklerinize kimyon ilave edebilirsiniz.

Gıda Kaynaklı Olan Hastalıkları Önler
Antimikrobiyal birtakım özellikleri bulunan kimyon, gıda kaynaklı enfeksiyonları da en aza indirger. Aynı zamanda sindirildiği takdirde antibiyotik olarak hareket sağlayan megalomisin adlı bir bileşeni de serbest bırakır. Gıdalara bağlı enfeksiyoz mantar ve bakteri gelişimini önler. Bazı bakterilerin ilaç direncini de önemli ölçüde azaltır.

Serbest Radikallere Karşı Hücrelerimizi Korur
Flavonoidler, fenoller ve alkaloidler yönünden zengin bir antioksidan olan kimyon, vücudumuza zarar vermekte olan serbest radikallerle savaşır. Oksidasyon sürecini önler ve serbest radikallerin DNA’ya zarar vermesine ve inflamasyona yol açmasına engel olur.

Kanseri Önler
Kimyon, Antioksidan ve Anti-kanserojen olarak, meme ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanmamıza engel olur. Bunun yanında tümör oluşumunu da durdurarak, tümörün geniş alanlara yayılımını önler.

Astım ve Bronşite Yardımcı Olur
Zengin aromatik esansiyel yağların ve kafeinin varlığı kimyonu, bronşit ve astım gibi solunum hastalıklarından muzdarip kişiler için son derece ideal olan bir anti-konjestif kombinasyon durumuna getirmektedir. Kimyon bu bağlamda balgam söktürücü olarak da hareket edebilir. Bu durum da kimyonun solunum yollarında birikmiş olan mukus ve balgamı gevşettiği; öksürmek, hapşırmak ve tükürmek yoluyla da sistemden çıkarılmasını kolay bir hale getirdiği anlamına gelir.

Anemiyi Önler
Demir bakımından oldukça zengin olan bu şifalı bitki, kansızlığı olanlar için de günlük diyete son derece besleyici bir katkı olabilir. Bu bakımdan kaygı, yorgunluk ve bilişsel arıza gibi birçok anemi semptomlarının hafifletilmesine de önemli bir yardımcı olabilir.

Obeziteye Engel Olur
Kimyon tohumları, anti-inflamatuvar etkiler gösterirler. İnsan vücudu sürekli inflamasyona maruz kaldığında obezite meydana gelebilir ve bu bakımdan kimyon suyu içmek de bu durumun üstesinden gelmeye katkı sağlayabilir.

Metabolizmayı Güçlendirir
Düşük bir metabolizma hızınız varsa, vücudunuz yağ ve şekeri gerektiği gibi kullanamayacaktır. Böylece kilo almanız da kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda mineral ve vitamin ile dolu olan kimyon suyunun tüketilmesiyle metabolizmanız hızlanacak ve hücreleri aktif bir şekilde tutulacaktır.

İnsülin Hassasiyetini Arttırır
Kan glikoz seviyelerinde ani yükselmeler meydana geldiğinde vücut insüline karşı dirençli bir hale gelir. Bu durum da tip 2 diyabet ve kısırlık gibi birtakım hastalıklara yol açar. Bu sebeple kan şekeri seviyelerini dengede tutmak oldukça önemlidir. Bilim adaları kimyon yağının kan glikoz seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu, tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde düşürdüğünü ve insülin hassasiyetini arttırdığını tespit etmişlerdir.

Sindirimi İyileştirir
Kimyon suyu, bağırsak hareketlerini hızlandırıp sindirime yardımcı olur. Sindirim iyileştiği zaman da metabolizma hızı artar ve kilo vermek kolaylaşır. Zaten kimyon suyunun en iyi özellikleri de şişkinlikleri engellemesi ve sindirim enzimlerini uyarmasıdır.

Yüksek Kolesterolü Düşürür
Kötü LDL kolesterol düzeylerini düşüren kimyon, sağlıksız olan kan trigliseritlerini de azaltır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kimyon takviyeleri kullanan kişilerin kan kolesterolünde düzelmeler tespit edilmiştir. Fakat, diyette baharat olarak tüketilen kimyonun aynı etkide olup olmadığı bilinmemektedir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sorgum Nedir? Eşsiz Bir Tahıl
Sorgum Nedir? Eşsiz Bir Tahıl

Herkes sorguma aşina olmasa da, bu tahıl tanesi yüzyıllardır ortalıkta dolaşıyor. Sorgum, Poaceae çim ailesine aittir. Küçük, yuvarlak ve genellikle beyaz veya soluk sarıdır - ancak bazı çeşitleri kırmızı, kahverengi, siyah veya mordur.

Herkes sorguma aşina olmasa da, bu tahıl tanesi yüzyıllardır ortalıkta dolaşıyor. Sorgum, Poaceae çim ailesine aittir. K...

Hem Cilt Hem Saç Bakımında Kullanılan Esansiyel Yağlar
Hem Cilt Hem Saç Bakımında Kullanılan Esansiyel Yağlar

Bitkilerin çiçek, yaprak, kök gibi şifalı kısımlarının buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağlar, uzun yıllardır bedeni, zihni ve bütünsel güzelliği desteklemek için kullanılıyor. Cilt ve saç bakımında kullanılabilecek en etkili esansiyel yağları derledik.

Bitkilerin çiçek, yaprak, kök gibi şifalı kısımlarının buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağlar, uzun ...

Papaya Meyvesi Nedir? 9 İnanılmaz Faydası
Papaya Meyvesi Nedir? 9 İnanılmaz Faydası

Güney Meksika ve Orta Avrupa topraklarında yetişme koşulunu yakalayan papaya, çalı ya da bodur ağaç gibi görünen papaya ağacı meyvesidir. Carica papaya adlı ağaçtan elde edilen bu meyve, güneşi ve yağışı çok sevdiği için sadece ılıman iklimlerde görülmektedir. Kurak ve soğuk ülkeler, papaya için el

Güney Meksika ve Orta Avrupa topraklarında yetişme koşulunu yakalayan papaya, çalı ya da bodur ağaç gibi görünen papaya ...