Organik Yumurtayı Anlamanın 6 Püf Noktası

14 Mart 2021

Sağlıklı bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için her sabah yumurta tüketmeniz önerilir. Damak zevkinize göre pişireceğiniz yumurtayı her sabah yemeye özen gösterirseniz; güne hem zinde başlamış olursunuz hem de vücudunuz için bir iyilik yaparsınız.
Yumurta tüketimi, katı gıdaya geçiş yapan bebekler ve alerjisi olmayan yetişkinler için oldukça önemlidir. Beyin hücrelerinin sağlıklı çalışması, kas ve sinir sisteminin kontrol altında olması, enerji dolu bir bünyenin oluşması için yumurta yemelisiniz. Tercih edeceğiniz yumurta türlerinden biri de organik yumurta olacaktır.

Organik Yumurta Nedir?
Bir organik yumurta üretim aşamasında, hayvan sağlığı, arazi yönetimi ve gereksiz kimyasalların azaltılması üzerinde durulur. Ulusal Organik Program tarafından belirlenen koşullara göre yetiştirilmiş tavuklardan alınan yumurtalar, organik yumurta olarak ifade edilir.
Organik yumurta, sağlıklı tavukların sağlıklı yumurtasıdır. Hiçbir şekilde kimyasal yem kullanılmadan tavuklar beslenir ve bulunduğu alanlarda da kimyasal ve yapay olan unsurlar yoktur. Tamamen doğal şekilde tavuklar beslenir ve tavuklar strese girmeden yumurta bırakır. Organik yumurtaları bırakan tavuklara herhangi bir koruyucu ilaç ya da antibiyotik verilmez.
Organik yumurtayı yumurtlayan tavuklar dar ve kalabalık kümeslerde yetişmediği için; bu hayvanlarda stres hormonu da salgılanmaz. Mutlu tavukların faydalı yumurtası olan organik yumurta, pek çok kişi tarafından tüketilmektedir.
Organik bir yumurta yemek istiyorsanız; bu yumurtaları yumurtlayan tavukların yeminin ve otlarının doğal olması gerekir. Bunun için güvendiğiniz üreticilerden temin etmeniz önerilir. Sanayi ortamından uzak yerlerde kurulan tavuk çiftlikleri ve kümesleri, organik yumurtanın adresi olmaktadır.
Ülkemizde son yıllarda yaygın hale gelen organik yumurta yetiştiriciliği sayesinde, şehir merkezinden uzak konumlarda pek çok organik yumurta kaynaklarını bulabilirsiniz.

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?
Organik yumurtayı, diğer yumurtalardan ayıran bazı özellikler vardır. Bu özellikleri çok iyi bilirseniz; evinize giren yumurtanın organik olup olmadığını anlayabilirsiniz.
İşte organik yumurtanın işaretleri:
Organik yumurtayı test etmek için öncelikle aldığınız yumurta paketini incelemelisiniz. Paket üzerinde “Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım” damgası varsa bu yumurtanın organik olduğunu göstermektedir. IMO ya da Ecocert gibi ulusal damgalar da organik yumurtayı ayıran damgalardır. Bu tür sertifikalar, yumurtanın organik olduğunu kanıtlar.
Yumurtanın sarısı ve boyutu da organik olup olmadığını belli eder. Peki, organik yumurta sarısı ne renk olur? İşte bu sorunun yanıtı sayesinde yumurtaları ayırt edebilirsiniz. Çünkü organik yumurtanın sarısı diğer yumurtalara göre oldukça koyu olur.
Yumurta haşlandığında sarı kısım, beyazlı alana göre daha küçük görünür. Fakat bu boyut sizi aldatmasın. Var olan tüm besin değeri küçücük sarı kısımda ve akında toplanmıştır. Şayet yumurtanın sarı kısmını incelediyseniz ve turuncuya yakın yer görüyorsanız; bu organik olduğunun bir işaretidir. Fabrikasyon olarak bilinen yaygın yumurta şekli genelde birbirine çok yakındır. Ancak organik yumurtalar arasında gözle görülür şekil farkı vardır. Organik yumurtanın üzerine zaman zaman tavuk dışkısı yer alabilir. Bu görünüm doğal olduğunun birer izidir.

Organik Yumurta ile Gezen Tavuk Yumurtası Arasındaki Fark Nedir?
Piyasada yer alan yumurta türleri arasında adını sık sık duyuran bir yumurta türü de vardır. Gezen tavuk yumurtası. Organik yumurtayla gezen tavuk yumurtasının aynı olmadığını belirtmek gerekir. Aralarındaki farkı ise listemizden görebilirsiniz.
• Gezen tavuk yumurtalarını yumurtlayan tavuklar, geniş bir alanda rahatça gezip beslenen tavuklardır.
• Gezen tavuklar kısıtlı bir alanda büyümediği için mutlu tavuklardır. Yumurtalarında çeşitli otların kokusu ve etkisi oluşabilir.
• Organik yumurtalar için belirli bir sayıda olan tavuklar, özel alanlarda büyür. Gezen tavuklar ise köy ve yayla gibi alanlarda rahatça dolaşan tavuklardır.
• Her iki yumurta türü de besin değeri açısından zengindir. Ancak yetiştiği alanların kriterleri, organikliğini etkiler.
• Sanayi alanında ve şehir merkezine çok yakın bir konumda büyütülen bir tavuk yumurtası organik olmayabilir. Çünkü yumurtanın yapısını etkileyen yapay faktörler vardır.

Organik Yumurtanın Faydaları Nelerdir?
Yumurta tüketimi insan sağlığı için ciddi faydalar sağlamaktadır. Organik yumurta faydaları da insan sağlığını koruyacak niteliktedir. Organik yumurta tükettiğinizde, vücudunuzda oluşacak pozitif değişimler şöyle olacaktır:
• Organik yumurtaların yapısında GDO yoktur. Bu yumurtalar tamamen doğal içeriğe sahiptir.
• Bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda çok etkilidir. Çocukluk dönemi kas ve zihin gelişimi için önerilir.
• Doyurucudur. Sabah kahvaltıda organik yumurta tüketen bir kişi uzun süre tok kalmaktadır.
• Daha lezzetlidir. Organik yumurtanın tadı, diğer yumurtalara göre daha lezzetli aromaya sahiptir. Piştiğinde yumurta kokusu hissedilir.
• Kansere karşı vücudu korur. Bu yumurtaların vücuda girmeye çalışan serbest radikaller ile savaşma gücü yüksektir.
• Bağırsak sağlığını korur. Kabızlık gibi bağırsak sorunlarını önler.
• Organik yumurtalar herhangi bir kimyasal içermez. Tavukların alanlarında böcek ilaçları kullanılmaz.
• Kimyasal yem yemezler. Böylece vücudunuza da kimyasal bir madde girmemiş olur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yumurta Organik Yumurta

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Doğal Ve Sağlıklı Yemekler İçin Granit Ürünler
Doğal Ve Sağlıklı Yemekler İçin Granit Ürünler

Mutfaklar için yeni sayılabilecek granit tencereler hem sağlıklı yapılarıyla hem de doğal özellikleriyle vitrinlerde ön sıralara yerleşmeyi başardı.

Mutfaklar için yeni sayılabilecek granit tencereler hem sağlıklı yapılarıyla hem de doğal özellikleriyle vitrinlerde ön ...

Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Tavuk hem sağlıklı hem de besleyici bir protein olması nedeniyle mutfaklarımızda önemli bir yere sahip. Özellikle but, göğüs gibi parça tavuklar neredeyse herkesin buzdolabında acil durumlar için yerini alıyor. Peki buzdolabınızdaki tavuk etlerini ne kadar zaman saklıyorsunuz?

Tavuk hem sağlıklı hem de besleyici bir protein olması nedeniyle mutfaklarımızda önemli bir yere sahip. Özellikle but, g...

Sarımsağı Uzun Süre Saklama Yöntemleri
Sarımsağı Uzun Süre Saklama Yöntemleri

Sarımsak Türk yemeklerinin doğal antibiyotik içeren bir besinidir. Lezzetli yemeklere verdiği aroma ile bilinen sarımsak çeşitli salata ve soslarda da kullanılır. Sarımsağın kendine has keskin bir kokusu vardır. Bu nedenle bazen sarımsak soyarken elinizde koku kalabilir.

Sarımsak Türk yemeklerinin doğal antibiyotik içeren bir besinidir. Lezzetli yemeklere verdiği aroma ile bilinen sarımsak...