Midede Erimeyen Besinler Nelerdir?

24 Şubat 2020

Severek yediğimiz bazı besinler ,midede sindirilemeyebilir. Bu nedenle sindirimi zor olan besinler istenmeyen gaz problemlerine ve karın ağrılarına neden olur. Lif içerikli posalı besinler her zaman mide ile dosttur. Emilimi kolay olduğundan bağırsak sorunlarına neden olmaz. Kabızlık yaşanmaz. Mide hassas bir organdır. Bu yüzden besinleri alırken mideye iyi gelen gıdaları tercih etmek ve doğru bir şekilde beslenmek gerekir. Bazı gıdaların emilimi neredeyse hiç olmamakta dışkı ile atılmaktadır.Her ne kadar erimese de bu vitamini alamayacağınız anlamına gelmez.

Sindirim problemi herkesin ana sebebidir. Geçmişten bugüne olası bir durum olarak bilinmektedir. Her 10 kişinin 8’inde bu durumların yaygınlaşması normal olarak kabul edilmektedir. Besinleri çiğnemeden yutmak,hızlı yemek sağlıklı bir beslenme metoduna girmez. Besinler iyice çiğnenerek tüketilme ve sindirimde sıkıntıların oluşumu engellenmelidir. Bütün bunlara dikkat etmenize rağmen eğer besinler mide kanalında sindirilemiyor ise bu besinleri posalı olmayan ve zor sindirilen gıdalar arasında yer alır. Peki nedir bu midede erimeyen besinler? İsterseniz günlük yaşantımızda en çok tükettiğimiz ,sindirimi zor olan gıdalardan bahsedelim. Bakalım bunlar neler ?

Midede Ermeyen ve Sindirilmesi Zor Olan Besinler

Çikolata: Özellikle çocukların en sık yediği besindir. Çok sevilen ve mutluluk hormonlarını harekete geçiren enfes bir gıdadır. Tadına doyamadığımız bu gıda yerken katı ,ağızda erirken sıvıya dönüşmesine rağmen, zor sindirilen gıdalar arasında yer alır. Çikolata tüketiminde 3 ve ya 4 tanenin üstüne çıktığınızda midede inanılmaz ekşimeler meydana geliyor. Midede yanma ve ağrılar devam ederken,sindirim sorunu hızlıca yaygınlaşıyor. Çikolatayı fazla tüketenlerin geneli hep kabızlık sorunu yaşamaktadırlar.

Soğan: Salatalarda yemeklerde sıklıkla kullanıdığımız soğan erimeyen bir özelliğe sahiptir. Dışkı ile beraber atıldığında dışkıda yanmalara neden olur. Ayrıca acı ince biber,biber turşusu, ve biber türü kızartmalar ciddi oranlarda sindirim sistemini etkiliyor. Mideyi rahatsız etmekle kalmıyor bir de çabuk erimediğinden midede gaz ve şişkinliklere neden oluyor. Özellikle soğan erimeyen besinler arasında yer alıyor. Mümkün oldukça pişmiş ve yerken iyice çiğneyerek tüketmeniz sağlığınız için son derece önemlidir.

Asitli İçecekler: Çabuk gaz yapan ve mideyi bozan asitli içeceklerin başında siyah kola gelir. Severek içtiğimiz kola mide hastalıklarına zemin hazırlar ve sindirim tembelliğine yol açar. Asitli içeceklerden mümkün oldukça uzak durmanız gerekir.

Kızartmalar: Çok fazla yağda kavrulan besinlerin mide sorunlarına yol açtığını biliyor uydunuz. Sıvı ve yumuşak gıdalar yerine çok baharatlı kızartma türleri midenin genel olarak işlevselliğini bozmaya yetiyor. Bu nedenle kızartma türü gıdaları azaltmanız gerekir.

Haşlanmış Mısır: Midede erimeyen gıdalar arasında yer alır. Genelde dışkı ile atılır. Severek yediğiniz mısırın sindirilmesi diğer besinlere oranla daha azdır. Fazlası tercih edilmez. Sağlığınız için fazla asitli ve gaz yapan besinlerden uzak durunuz. Sağlıklı günler dileği ile.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mide Sağlıklı Beslenme Sindirim Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Stres ve Anksiyete İçin En İyi Çaylar
Stres ve Anksiyete İçin En İyi Çaylar

Kendinizi bitkin hissettiğinizde, bir fincan çay bu bozuk sinirleri yatıştırabilir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Çayın sağlığa faydalı birçok gücü üzerine yapılan araştırmalar, günlük bir fincan kahvenin (veya daha fazlasının) yalnızca bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmayıp, iltihabı azalt

Kendinizi bitkin hissettiğinizde, bir fincan çay bu bozuk sinirleri yatıştırabilir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Çayın...

Diyabet için Keten Tohumu
Diyabet için Keten Tohumu

İlaç şirketleri, belirli bitkilerin tüketiminin, bu bitkilerin aktif bileşenlerini farmakolojik ajanlar olarak kullanım ve satış için izole ederek diyabet riskini azalttığı gerçeğinden yararlanmayı umuyor.

İlaç şirketleri, belirli bitkilerin tüketiminin, bu bitkilerin aktif bileşenlerini farmakolojik ajanlar olarak kullanım ...

Minerallerin Rolü ve Sınıflandırılmaları
Minerallerin Rolü ve Sınıflandırılmaları

Minerallerin rolü önemlidir çünkü insan vücudu hayatta kalmak ve uygun bir şekilde fonksiyon gösterebilmek için nasıl oksijen ve suya ihtiyaç duyuyorsa minerallere de ihtiyaç duyar. Karbonhidratlar, lipitler, proteinler ve vitaminler ile birlikte mineraller de yaşam için temel olan besinlerin bir pa

Minerallerin rolü önemlidir çünkü insan vücudu hayatta kalmak ve uygun bir şekilde fonksiyon gösterebilmek için nasıl ok...