Ayçiçeği Tohumu Yağının Etkileri

28 Şubat 2021

Ayçiçeği tohumları, birçok çeşit esansla zengin, bazen de beslenmesi zor olan eşsiz bir besindir. Aslında, ayçiçeği tohumları, E Vitamini, bakır, B vitamini bakımından zengindir, tiamin, fosfor, selenyum ve benzeri gıdalardan zengin en iyi 10 besin listesi yapılsa mutlaka içeriklerden biri olabilir.
Ayçiçeği tohumları, hemen hemen her türlü yemiş ve tohum gibi, esansiyel yağ asitleri için sağlıklı bir kaynak sağlar; onların özel yağ asitleri linoleik asit formundadır. Buna ek olarak, ayçiçeği tohumları ayrıca, protein, B Vitaminleri, fitosteroller ve diğer yapı taşlarını oluşturan mükemmel bir lif kaynağı, amino asitlerdir; özellikle de triptofan!
Her ne kadar genel olarak tüketilen yağın istenmeyen kilo alımına neden olabileceğine inanmamıza yol açmış olsa da, bunun tam tersi gerçektir. Sağlıklı yağ tüketimi aslında sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme, dengeli sağlıklı bir vücut ağırlığına ve vücuttaki iltihap düzeylerinde azalmaya neden olur.
Ayçiçeği tohumu yağında bulunan yağların sağlıklı kaynakları aslında hücre zarlarının yapı taşlarıdır, vücudunuzun hormonları dengelemesine, yemek zamanında gıda emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur, böylece aç hissetmeksizin daha uzun süre tok durabilirsiniz. Ayrıca yağda eriyen ve önemli vitaminler olan A, D, E ve K vitamini için taşıyıcıdır.
Diyetinize ayçiçeği tohumlarında bulunan türden çoklu doymamış gibi sağlıklı yağ kaynakları ekleyerek ve trans yağlar gibi düşük kaliteli ve kolayca oksitlenen yağları çıkararak, birden fazla sağlık faydası yaşayabilirsiniz.
Ayçiçeği tohumu yağı, gama-tocopherol olarak da bilinen E vitamini de içeren hayati besin öğelerinin mükemmel bir kaynağıdır. E vitamini pek çok yemiş ve tohumda bulunan güçlü bir antioksidandır, ancak ayçiçeği tohumu yağı vücudun içindeki radikal hasarla mücadele etmek için çok çaba gösteren bu antioksidanın en iyi doğal kaynaklarından biridir.
Ayçiçeği tohumu, kanser önleme, baş ağrısı ve kas kramplarını azaltmanın yanı sıra geliştirilmiş detoksifikasyon, sağlıklı cilt gibi birçok olumlu etkiye ek olarak, kötü kolesterolü azaltma ve hipertansiyonu önleme yetenekleri sayesinde kardiyovasküler sağlığın artırılmasıyla en fazla ilişkili besinlerden biridir.

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler
Ayçiçeği tohumu yağı E vitamini bakımından zengindir ve doymuş yağ oranı düşüktür. Ayrıca, kalbiniz için faydalı olan kolin ve fenolik asit gibi bazı fitokimyasal maddeler açısından zengindir. Aynı zamanda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar ve onu tüketime yönelik en sağlıklı yağlardan biri haline getiren vitaminler içerir. Yüksek oleik ayçiçek tohumu yağları, % 80 veya daha fazla tekli doymamış yağ içerir. Böylece, ayçiçeği tohumu yağı kardiyovasküler hastalıkların ve kalp krizinin azaltılmasına yardımcı olur.
Araştırmacılar yüksek seviyedeki iltihaplanmanın kalp rahatsızlığı için artmış bir risk ile ilişkili olduğunu, ancak inme, kanser, diyabet ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi ciddi nörodejeneratif bozukluklarla da ilişkili olduğunu biliyorlar.
Sıklıkla tüketilen ayçiçeği tohumu yağının, kolesterol düzeylerinin dengelenmesine, hipertansiyonu düşürmeye, yüksek kan basıncını düşürmeye ve kalp rahatsızlığına karşı korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir; hepsi, iltihaplanma seviyeleri kontrol edildiğinde mümkündür.

Kolesterolü Düşürür
Diğer yağlarda bulunan doymuş yağların metabolizma sırasında tamamen parçalanması zordur. Sonuç olarak, kan yoluyla vücudun farklı bölgelerine taşınırlar ve böylece çökelirler, sonuç olarak da kötü (LDL) kolesterol seviyesini artırırlar. Bu, emboli, ateroskleroz, eklem ağrıları ve doğum kusurları gibi sağlık sorunlarına neden olur.
Ayçiçeği tohumu yağı, vücutta ideal bir LDL / HDL oranının korunmasına yardımcı olur. Enerji sağlayan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengindir. Ayçiçeği tohumu yağı ayrıca, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan lesitin de içerir. Bunun nedeni, sinir ve hücre astarlarına yapışır, böylece yağ ve kolesterolün hücrenin içine yapışmasını önler.

Selenyum Aracılığıyla Tiroid Fonksiyonunu Destekliyor
Ne yazık ki günümüzde sadece Amerika’da bile yaklaşık 27 milyon tiroid hastası var ve kadınların ve yaşlıların daha duyarlı oldukları tahmin ediliyor. Hipotiroidizm ve hipertiroidi de dahil olmak üzere tiroid rahatsızlıklarının önde gelen nedenlerinden biri, ayçiçeği tohumu yağının şans eseri mükemmel bir kaynağı olan mineral selenyumun eksikliğidir.
Tiroid bezi vücut ısısını, kalp atış hızını, protein üretimini ve metabolizma hızınızı kontrol etmekle sorumludur; bu nedenle tiroid rahatsızlığı birçok farklı semptomda (kilo alımı, yorgunluk, anormal vücut ısısı vb.) ortaya çıkabilir ve kan veya idrar testi yapılmadan doğru tanı koymak zor olabilir.
Doğal olarak tiroid rahatsızlıklarını kontrol etmenin anahtarlarından biri, yapabileceğiniz diğer yararlı değişikliklerin yanı sıra diyetinize daha çok selenyum ve iyot eklemektir.

Bebek Enfeksiyonunun Önlenmesine Yardım Edebilir
Ayçiçeği tohumu yağı, düşük doğum ağırlığına sahip prematüre bebeklerde enfeksiyon riskini azaltmada yararlıdır. Bebekler, az gelişmiş bağışıklık sistemi ve organlar yüzünden enfeksiyona yakalanma eğilimi gösterirler. Ayçiçeği tohumu yağı, koruyucu bir bariyer gibi davranır ve bu tür enfeksiyonu önler.

Kardiyak Sorunların Azaltılmasına Yardımcı Olur
Ayçiçeği tohumu yağı, selenyum içerir; bu, kalp problemleri ve hepatik bozukluk riskini azaltmada faydalıdır. Kanınızdaki yüksek seviyedeki selenyum akciğer ve deri kanseri riskini azaltmada da aracı olarak çalışır.

Cilt Sağlığını İyileştirir
Ayçiçeği tohumu yağı, badem yağı veya shea yağı gibi diğer cilt bakım ürünleriyle karşılaştırıldığında Vitamin E bakımından son derece yüksek bir karışım elde edilir. E vitamini ultraviyole ışını veya güneş ışınlarına maruziyet ile cilt hücrelerinin hasar görmesini önlemek için gereklidir. E vitamini, mevcut kırışıklıkları ve yara izini önleyerek cildinizin görünümünü ve sağlığını iyileştirir.

Akne Oluşumunu Önler ve Lekeleri Azaltır
Ayçiçeği tohumu yağı, A, C ve D vitaminleri ile cilde koruyucu bir bariyer oluşturan sağlıklı karotenoidler bakımından zengindir. Böylece, bu yağ akne tedavisinde etkilidir. Son derece hafif ve yağsız olması, gözenekleri tıkamaksızın cilt tarafından kolayca emilir. Vitamin ve yağ asitleri, cilt hücrelerini yenilemek ve cildin akneye neden olan bakterilerden kurtulmasına yardımcı olmak için antioksidan görevi görür.

Beta-Karoten Açısından Zengindir
Beta-karoten zengin pigmentli, yağda çözünür bir bileşiktir ve A vitamini haline dönüştürülebilir. Antioksidan özellikleri sağlığınızın ve cildinizin görünümü için faydalıdır. Ayçiçeği tohumu yağı beta-karoten için mükemmel bir kaynaktır. Bu bileşiğin tüketimi cildinizi güneşten daha az duyarlı hale getirir. İçindeki antioksidanlar cildinize nüfuz eden serbest radikalleri nötralize eder, güneş yanığı ve cilt kanseri gibi diğer güneş hasarlarının korunmasına yardım eder.

Saç Sağlığını İyileştirir
Hafif dokusu ve hafif tadı nedeniyle, ayçiçeği tohumu yağı saçları yumuşatır ve hoş bir parlaklık kazandırır. Ayçiçeği tohumu yağı, yıpranmayı kontrol etmeye yardımcı olur, kuruluk ve hasarla mücadele eder ve saçınızı kontrol edilebilir hale getirir. Bu çok yönlü yağ, saçınızın parlaklığını ve dokusunu korur ve doğal bir saç kremi olarak kullanılabilir. Ayçiçeği tohumu yağını, maksimum fayda sağlamak için haftada bir banyo yapmadan önce kafa derinize uygulayabilir ve masaj yaparak nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ayçiçeği Cilt Sağlığı Saç Sağlığı Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kola, gazoz gibi içecekleri herkes duymuş ve içmiş ve hatta çeşitli içilebilir formlarına aşina olabilir. Peki, gazlı içecekler hakkında neler bilinmektedir? Gerçekte bunlar nelerdir? Gazlı içecekler ve diğer gazlı alkolsüz içecekler genellikle karbonatlı su (çözünmüş karbondioksitli su), bir çeşit

Kola, gazoz gibi içecekleri herkes duymuş ve içmiş ve hatta çeşitli içilebilir formlarına aşina olabilir. Peki, gazlı iç...

Kuru Üzümün Mucizeleri
Kuru Üzümün Mucizeleri

Herkes kuru üzüm yemeyi sevmez çünkü bazıları için çok kurudur ve garip bir görünümü vardır. Ancak onun şekerleme yerine tüketildiğinde ne kadar faydalı olduğunu duyduğunuzda hayli şaşıracaksınız. Görünüşünün garip olmasının aksine aslında onlar doğanın bize sunduğu şekerlemelerdir.

Herkes kuru üzüm yemeyi sevmez çünkü bazıları için çok kurudur ve garip bir görünümü vardır. Ancak onun şekerleme yerine...

Keçi Sütü Tüketmenin Mucizeleri
Keçi Sütü Tüketmenin Mucizeleri

Annenin sütünün az gelmesi durumunda bebeklere, anne sütüne yakın sayılan keçi sütü verilmesi tavsiye edilir. Keçi sütü faydalı bir besin olmasının yanı sıra keçi sütünden elde edilen keçi peyniri de oldukça sağlıklı bir besindir.

Annenin sütünün az gelmesi durumunda bebeklere, anne sütüne yakın sayılan keçi sütü verilmesi tavsiye edilir. Keçi sütü ...