En Sağlıklı Salata Malzemesi Roka

21 Şubat 2021

Roka içeriğinde bulunan besin değerleri nedeniyle kesinlikle tanışmanız gereken bir ürün. Roka özellikle düşük kalori alımı düşünüldüğünde inanılmaz besleyici bir yeşillik. Bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de tok kalmak için harika bir seçenektir.
Sağlığınız söz konusu olduğunda, roka neler yapabilir? Yüksek antioksidan içeren bir gıda olarak, roka vücudun hemen hemen her sistemini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve doğal kanser tedavisi yapan şifalı beslenme tarzının parçası da olabilir. Ayrıca, oksidatif stresi azaltan fito besin maddeleri sayesinde kalp sağlığının geliştirilmesi ve inflamasyonun düşürülmesi için de yararlıdır.

Rokanın Asıl Faydaları Nelerdir?
Roka, turpgiller familyasından olan diğer sebzeler gibi, kansere doğal bir çare olduğuna inanılan önemli fitotoksik etkeni olan glukosinolatları da içerir. Çiğ halde roka çiğnediğinizde bu bileşikler, onları izotiyosiyanatlar olarak bilinen diğer kanserle mücadele eden besin maddelerine dönüştüren bir mikrosinaz denen sindirim enzimi ile karışırlar.
Roka büyük miktarlarda kükürt içeren izotiosiyanata sahiptir. Bu da kanser tedavisinde önemli bir destek besin olmasını sağlar. Çoğu çalışma, bu özel bileşikleri içeren çiğ sebzelerin daha yüksek tüketimi ile kanser risk oranının düşmesi arasında güçlü bir ilişki bulmaktadır.
İzotiyosiyanatlar, DNA hasarına ve hücre mutasyonuna yol açan serbest radikalleri ve tehlikeli kanserojen maddeleri nötralize eder. Ayrıca hücre proliferasyonunu inhibe eder ve kanserli tümör büyümesini durdururlar. Araştırmalar, arugula ve diğer turpgil yapraklı yeşilliklerin göğüs, akciğer, özofageal ve prostat kanserlerinin yanı sıra bağırsak ve mesane kanseri gibi mide bağırsak yolundaki kanseri önlemede özellikle yardımcı olduğunu gösteriyor.

Göz sağlığını destekler.
Roka yaşa bağlı rahatsızlıklardan gözleri korumaya yardımcı olabilir, çünkü koruyucu karotenoid antioksidanların önemli bir kaynağıdır. Bu özel bileşikler, yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan maküla dejenerasyonunu önleme yetenekleri ile ilgili olarak kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.
Beta karoten, leutin ve zeaksantin gibi karotenoidler açısından zengin olan roka, maküler dejenerasyon için doğal bir tedavidir. Bunların retinayı, korneayı ve gözlerin diğer hassas parçalarını UV hasarı ve diğer etkilerden koruduğu bilinmektedir. Çalışmalara göre, lutein ve zeaksantin, göze giren zararlı mavi ışığı emdiği için sizi göz hastalıklarına karşı koruyabilir.

Kalp sağlığı için önemlidir.
Roka kolestrol ve homosistein seviyelerini düşüren anti-inflamatuar bir gıda olarak hareket ederek kan damarlarının sağlığını iyileştirme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, turpgil bitkisel alımının kalp hastalığı ve genel mortalite riskini azalttığı bilinmektedir.

Düşük kalorili, besin değeri yüksek sebzelerden oluşan bir diyet daha iyi kan basıncı, dolaşım ve bir kalp krizi veya felç geçirme riskinin azalması ile de bağlantılıdır. Sebzeler önemli iltihap azaltıcı antioksidanlara sahiptir, aynı zamanda kalp ritmini ve vücuttan kolesterol ve toksinleri uzaklaştıran lifleri kontrol etmeye yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi önemli besin maddelerini sağlar.

Kemikleri kuvvetlendirir.
Bir fincan roka, günlük vitamin değerinin dörtte birinden fazlasını sağlar – bu da vitamin eksikliğinin önlenmesi için mükemmel bir kaynak olmasındandır. K vitamini, kemik sağlığı için ve kan pıhtı oluşumu için de gereklidir.

Kilo vermeye yardımcı olur.
Roka antioksidanı yüksek ama kalorisi az enden besinlerdendir. İnsanların aynı anda salatada birden çok çeşit yeşilliği tükettiği düşünülürse sağlıklı kilo verme açısından zaten öndedirler.
Roka gibi yapraklı yeşiller detoksifiye edici besin maddeleri ve diyet lifi sağlar, bu da sizi tok tutmaya ve enerji sağlamaya yardımcı olur.

Sindirime faydalıdır.
Yeşil yapraklı diğer bitkiler gibi roka da vücudun optimum pH seviyesini geri getiren alkalin bir besindir. Güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemenin yanı sıra optimal bir pH seviyesi sindirim sistemi sağlığı için çok önemlidir.
Ayrıca roka, sindirim sistemini beslemeye yardımcı olan ve toksinlerin veya atıkların kan ve sindirim sisteminden uzaklaştırılmasına yardımcı olan nemlendirici bir gıdadır. Kabızlığı önlemeye yardımcı olan ve bağırsak astarının, kolonun, bağırsakların ve diğer sindirim organlarının sağlığını iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

Diyabet için önemli bir besindir.
İnsanlar sadece bitkilerin tohumlarını değil yapraklarını yeme eğiliminde olsa da, klinik araştırmalar, roka tohumlarından alınan bitki özlerinin kan şekeri dalgalanmaları ile mücadeleye yardımcı olduğunu doğrulamaktadır. Yeşil sebzeler insülin seviyesini iyileştirdiği için doğal diyabet tedavisinin bir desteği olarak düşünülür.

Ciltte inflamasyon ve enfeksiyonları azaltır.
Roka özü, geleneksel Ortadoğu tıbbında cilt bozukluklarını önlemede veya tedavi etmede de etkili kabul edilir. Yüzyıllardır süren geleneğe göre, cilt sağlığı konusunda uzun yıllar roka yağlarının iltihaplı deri hastalıklarını önleyebileceğini ve egzama veya sedef hastalığının doğal bir tedavisi olabileceğini düşünüyorlardı.

Vitamin ve mineral kaynağıdır.
Roka folat, doğmamış bebeklerde nöral tüp kusurları önlemeye yardımcı olur ve homosistein gibi zararlı kan kimyasal birikimini azaltan çok önemli bir B vitamini içerir. Manganez ve kalsiyum eksikliğini önlemek için iyi bir yoldur.

Afrodizyak
Arpulanın tüketiminin libido ve doğurganlık üzerindeki etkilerini araştıran bir çok çalışma olmamasına rağmen, arugula’nın doğal afrodizyak özelliklerinin, enflamasyonu azaltma ve dolaşımı artıracak esansiyel mineraller ve antioksidanlar temin etme yeteneğinden gelebileceğini biliyoruz.
Çoğu sebze gibi, rokanın fitonürüentleri de üreme organlarının enerji seviyesini, ruh halini ve sağlığını olumlu etkileyerek vücudun detoksuna yardımcı olabilir ve libido azaltıcı toksinlerin varlığını azaltabilir. Görünüşe göre eski Romalılar, cinsel uyarılmayı artırmak için roka tüketmeyi bu yüzden adet edinmişler.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Roka Rokanın Faydaları Göz Sağlığı Kemik Sağlığı Kalp Sağlığı kilo verme Diyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Daha Az Acıkmak İçin Sahurda Tüketebileceklerimiz
Daha Az Acıkmak İçin Sahurda Tüketebileceklerimiz

Rahat bir şekilde Ramazan geçirebilmek için yediklerimize dikkat etmemiz önemli. Ramazan ayı bir arınma zamanıdır. Bu zaman dilimini iyi değerlendirmek gerekir. Tüm günü sahurda yediklerimizle geçirdiğimiz için sahuru iyi yapmak önemlidir.

Rahat bir şekilde Ramazan geçirebilmek için yediklerimize dikkat etmemiz önemli. Ramazan ayı bir arınma zamanıdır. Bu za...

Mine Çiçeğinin Faydaları ve Kullanımı
Mine Çiçeğinin Faydaları ve Kullanımı

Mine çiçeği bazı ekosistemlerde istilacı kabul edilen yabani bir şifalı bitkidir. Ruhsal durumunuzu olumlu bir şekilde modüle edebildiği için popüler tıpta pek çok uygulamaya sahiptir. Bu sebepten dolayı tekrarlayan anksiyete ve stres deneyimleyen insanlar bunu sıklıkla kullanır.

Mine çiçeği bazı ekosistemlerde istilacı kabul edilen yabani bir şifalı bitkidir. Ruhsal durumunuzu olumlu bir şekilde m...

Civanperçemi Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Civanperçemi Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Civanperçemi çayı doğal ilaç olarak kullanımları ile bilinir. Hastalıkları tedavi etmese de sağlığı ve iyiliği arttırmak için bir tamamlayıcı olarak hareket edebilir. Ne için kullanıldığını öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Civanperçemi çayı doğal ilaç olarak kullanımları ile bilinir. Hastalıkları tedavi etmese de sağlığı ve iyiliği arttırmak...