Yenibahar: Şaşırtıcı Sağlık Faydaları Olan Eşsiz Bir Baharat

07 Kasim 2022

Yenibaharın önceden hazırlanmış bir baharat karışımı olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Yenibahar - Jamaika biberi, pimienta veya gazete haberi olarak da bilinir - dört farklı baharatın karışımı olarak tanımlanan benzersiz bir lezzet profiline sahip tek bir baharattır, dolayısıyla adı.
Bir baharat olduğu için genellikle az miktarda tüketilir. Bununla birlikte, yenibahar, potansiyel sağlık yararları nedeniyle halk hekimliğinde de kullanılmıştır.
Bu makale, faydaları, potansiyel dezavantajları ve onu diyetinize eklemenize yardımcı olacak günlük tarifler dahil olmak üzere yenibahar hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Yenibahar Nedir?
Yenibahar, Myrtaceae familyasına ait bir bitki olan Pimenta dioica'nın kurutulmuş, olgunlaşmamış meyveleridir. Jamaika, Güney ve Orta Amerika'nın tropikal ormanları ve Güney Meksika'ya özgüdür, ancak ticari olarak Honduras, Küba ve Trinidad'da da yetiştirilir.
Bununla birlikte, "yenibahar" adı, lezzetinin karanfil, biber, tarçın ve hindistan cevizi karışımına benzediğini söyleyen İngilizlerden gelmektedir.
Yenibahar, bitkinin küçük çiçeklerinden meyvelerin toplanıp daha sonra güneşte esmerleşene kadar kurutulmasıyla üretilir. Hem toprak hem de bütün olarak satılabilir.
Günümüzde yenibahar çoğunlukla etler, tatlılar ve hatta likörler için baharat olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, soğuk algınlığı, adet krampları, hazımsızlık, baş ağrısı, yorgunluk ve burun tıkanıklığı için evde çare olarak kullanım öyküsü vardır.
Esansiyel yağı, hoş aroması nedeniyle kozmetik üretiminde, parfümeride ve mum yapımında da kullanılır.

Bitki bileşikleri

Halk hekimliğinde çoklu kullanımları nedeniyle, yenibahardaki bileşikler geniş çapta incelenmiştir.
Yenibaharın faydalarının çoğunun arkasındakiler şunlardır:
• Öjenol. Eugenol, fenilpropenden türetilmiştir. Potansiyel antibakteriyel, antifungal, antienflamatuar ve kanserle mücadele özellikleri nedeniyle övülür.
• Kuersetin. Quercetin, serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerle savaşabilen güçlü bir antioksidan olan bir flavonoid türüdür. Antioksidan kapasitesi kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilir ve ayrıca potansiyel antiviral ve antienflamatuar etkileri ile bilinir.
• Gallik asit. Gallik asit başka bir güçlü antioksidandır. Bu nedenle, kanserle mücadele ve antiviral etkileri olabilir. Özellikle alzheimer ve parkinson hastalıklarının önlenmesi olmak üzere beyin sağlığı üzerindeki potansiyel koruyucu etkileri için de çalışılmıştır.
• Ericifolin. Ericifolin, antibakteriyel ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilen fenolik bir bileşiktir.

Yenibahar sağlık yararları
Yenibahar, birçok potansiyel sağlık yararı ile bilinir. İşte hepsi bilim tarafından desteklenen en popüler olanlardan bazıları.

Menopoz tedavisi
Menopoz, 45-52 yaş arası kişilerde adet döngüsünün sona ermesidir.
Sıcak basması, gece terlemesi, uyku bozuklukları, duygudurum bozuklukları ve kasıtsız kilo alımı gibi semptomlara yol açan östrojen ve progesteron seviyelerindeki düşüş gibi hormonal değişikliklerle karakterizedir.
Hormon tedavisi geleneksel olarak menopoz semptomlarının birincil tedavisi olsa da, özellikle bitkisel ilaçlar olmak üzere tamamlayıcı tedaviler daha popüler hale geliyor.
Araştırmalar, yenibahar özütünün östrojen reseptörlerine bağlandığını gösteriyor. Bu nedenle, vücudunuzu östrojen seviyelerinin yükseldiğine inandırarak semptomları yönetmeye yardımcı olabilir.

Kanserle mücadele özellikleri
Yenibaharın faydalı bitki bileşiklerinin çoğu potansiyel kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. Örneğin, test tüpü ve hayvan çalışmaları, öjenol, kersetin, gallik asit ve ericifolinin tümörlerin yayılmasını önleyebileceğini, tümör büyümesini azaltabileceğini ve kanserli hücrelerin programlanmış ölümü olan apoptozu teşvik edebileceğini gösteriyor.
Yenibaharın antikanser etkileri meme, prostat, mide, oniki parmak bağırsağı ve kolon kanserleri üzerinde araştırılmıştır ve ilginç bir şekilde etkisi kanser türüne göre değişmektedir.
Örneğin, meme kanseri hücre dizileri üzerine yapılan araştırmalar, yenibahar özünün otofajiye yol açtığını gösteriyor. Otofaji, vücudunuzun kanserli hücreler de dahil olmak üzere gereksiz veya hasarlı hücreleri parçalayarak temizleme yöntemidir.
Prostat kanseri hücreleri de apoptoz yoluyla elimine edilme eğilimindeyken, mide kanseri hücre dizileri yenibahar özlerinin kanserojen olarak kabul edilen bir bakteri olan Helicobacter pylori'nin büyümesini engelleme yeteneğinden etkilenmiştir.
Bununla birlikte, araştırmalar umut verici olsa da, insanlarda yapılan çalışmaların eksik olduğunu unutmayın. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Antimikrobiyal ve antifungal etkiler
Yenibahardaki öjenol ve ericifolin ayrıca antimikrobiyal ve antifungal etkiler sağlayabilir. Yenibahar meyvelerinden elde edilen uçucu yağlar üzerine yapılan araştırmalar, belirli mantar önleyici ilaçlara dirençli bir maya olan Candida albicans'a karşı mantar önleyici özellikler göstermektedir.
Benzer şekilde uçucu yağ, E. coli, Listeria monocytogenes, S. aureus ve Salmonella'ya karşı antibakteriyel özellikler gösterir. Etkileri esas olarak bakteriyel membranlara zarar verebilen öjenol içeriğine atfedilir.

Diğer potansiyel faydalar
Yenibahar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sağlık durumu için popüler bir evde tedavi yöntemidir:
• Ağrı ve sızılar. Yenibahar baş ağrısı, kas krampları ve diş ağrısı ile mücadele etmek için kullanılır. Araştırmalar bunun diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir analjezik veya ağrı kesici ajan olan öjenol içeriğinden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, yenibahar esansiyel yağı, dolaşımı teşvik ederek kas ağrısını ve gerilmeleri hafifletebilir.
• Anti-inflamatuar etkiler. Yenibahar, inflamatuar belirteçleri inhibe ederek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
• Ağırlık yönetimi. Araştırmalar, yenibahar özütünün, açlığı azaltan hormonlar glukagon benzeri peptit 1 ve peptit YY'nin salgılanmasından sorumlu bir protein olan Takeda G protein-bağlı reseptör 5'i aktive edebileceğini gösteriyor. Bu hormonlar tokluk hissini artırarak iştahınızı azaltmaya yardımcı olur.
• Gaz ve şişkinlik. Yenibahardaki öjenol, sindirim enzimlerini uyararak ve hazımsızlıktan sorumlu bakteri olan H. pylori'yi engelleyerek hazımsızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Aynı zamanda mide ülseri ile de ilişkilidir.
• Kan şekeri yönetimi. Yenibahardaki öjenol, insülin üretiminden sorumlu hücreler olan pankreas adacıklarını koruyabilir ve işlevlerini iyileştirebilir, böylece kan şekeri seviyelerinin ve tip 2 diyabetin erken evrelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Dezavantajlar ve dozajlar
Küçük miktarlarda baharat olarak kullanıldığında yenibahar güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, daha eski araştırmalar, el dermatiti olan kişilerin, onunla yemek pişirirken alerjik reaksiyonlar geliştirebileceğini düşündürmektedir.
Anekdot niteliğindeki kanıtlar, daha büyük miktarlarda yenibaharın mide bulantısı veya kusma gibi potansiyel gastrointestinal sorunları tetikleyebileceğini öne sürse de, bu iddiaları destekleyen hiçbir kanıt yoktur.
Benzer şekilde, ilaç etkileşimleri iyi belgelenmemiştir. Bununla birlikte, anekdotsal kanıtlar, kan pıhtılaşma ilacı alırken büyük miktarlarda yenibahar tüketildiğinde potansiyel olarak olumsuz bir etkiye işaret etmektedir.
Yenibaharın sağlık yararları konusunda insan çalışmalarının eksikliği göz önüne alındığında, henüz uygun bir dozaj belirlenmemiştir.
Yenibahar meyveleri - hem bütün hem de öğütülmüş - süpermarketinizin baharat reyonunda bulabilirsiniz. Yenibahar esansiyel yağı ayrıca mağazalarda ve çevrimiçi olarak mevcuttur.
Yenibahar, sunumu ne olursa olsun, mutfak kiler gibi serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Yenibahar tarifleri
Yenibaharın benzersiz lezzet profili, onu çeşitli yemeklere sıcak, biberli bir tat sağlayan çok yönlü bir bileşen haline getirir.
Bütün meyveler, bütün karanfil kullandığınız şekilde yemek pişirmek için kullanılabilir ve öğütülmüş yenibahar çoğunlukla et, kümes hayvanları, sebzeler ve yahniler için pişirme veya baharat olarak kullanılır.
Yenibaharı günlük öğünlerinize eklemenin bir yolu, onu deniz ürünleri veya balığa katmaktır. Gördüğünüz gibi, yenibahar hemen hemen her yemekte kullanılabilir ve kilerinize harika bir katkı sağlar.

Sonuç Olarak
Yenibahar, dört farklı baharatın bir kombinasyonunu andıran lezzet profiline sahip tek bir baharattır: karanfil, biber, tarçın ve hindistan cevizi. Bu özelliği onu hem yemek pişirmede hem de fırınlamada çok yönlü bir bileşen yapar.
Yenibahar, mutfaktaki kullanımlarının yanı sıra, halk hekimliğinde birden fazla rahatsızlık için evde çare olarak popülerdir ve araştırmalar, menopoz semptomlarına, iltihaplanmaya, mantarlara, bakterilere ve hatta kansere karşı yararlı etkilerini desteklemektedir.
Bununla birlikte, yenibaharın ve bitki bileşiklerinin faydalı etkilerini çevreleyen araştırmaların çoğu, hayvan ve test tüpü çalışmalarına dayanmaktadır.
Bu nedenle, potansiyel faydalarını doğrulamak ve tıbbi bir baharat olarak güvenliğini belirlemek için hala insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yenibahar Baharat Kanser Anti-İnflamatuar Kan Şekeri

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Süper Tahıl Fonio Nedir, Nasıl Tüketilir?
Süper Tahıl Fonio Nedir, Nasıl Tüketilir?

Fonio, latince adıyla Digitaria exilis, Batı Afrika’da uzun süredir tüketilen ve sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle hem üreticileri hem de tüketicileri tarafından sevilen, boyut olarak küçük, besleyiciliği açısından büyük bir süper tahıldır.

Fonio, latince adıyla Digitaria exilis, Batı Afrika’da uzun süredir tüketilen ve sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle h...

Tahinin Faydaları
Tahinin Faydaları

Tahin pekmez, tahinli çörek ve daha birçok tatlıda kullanılır. Gerçekten araştırmalar, susam tohumlarının ve dolayısıyla tahinin, zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu gibi süper besinler gibi bağışıklığı artırıcı, kalp ve damar koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Fakat hepsi bu kadar değil

Tahin pekmez, tahinli çörek ve daha birçok tatlıda kullanılır. Gerçekten araştırmalar, susam tohumlarının ve dolayısıyl...

Yasemin Yağının Faydaları
Yasemin Yağının Faydaları

Yasemin yağının sağlığa faydaları antidepresan, antiseptik, cinsel güç artırıcı, spazm önleyici, yaranın kabuk bağlamasını kolaylaştırıcı (sikatrizan), balgam söktürücü, süt arıtıcı, adet söktürücü, yatıştırıcı olarak sayılabilir.

Yasemin yağının sağlığa faydaları antidepresan, antiseptik, cinsel güç artırıcı, spazm önleyici, yaranın kabuk bağlaması...