Bilmediğiniz 4 İlginç Yemek Pişirme Fikirleri

16 Ekim 2022

Yemek yapmak, isteseniz de istemeseniz de her gün yapmanız gereken şeylerden biridir. Pek çok insan günün bu kısmından korkar çünkü bunu zor veya monoton bulur. İşte onu daha az stresli ve hatta dört gözle bekleyeceğiniz bir şey yapacak birkaç hızlı ipucu.

1. Kaliteli Kaplar
Bin dolarlık bir ekmek kızartma makinesi almak muhtemelen verdiğiniz paraya değmez, ancak kaliteli mutfak aletlerine yatırım yapmak büyük bir fark yaratabilir. Her şefin ortak sorunu soğan keserken yırtılmadır. İyi bir düzeltme, kaliteli bir bıçak almaktır. Bu, soğan keserken daha az ağlamanıza yardımcı olacak ve kesmeyi çok daha kolay hale getirecektir. Benzer şekilde, bir tavada, hatta yapışmaz bir tavada bile bir şeyleri yakmamakta zorlanıyorsanız, tabanı daha kalın olan bir tava alın.
Bu biraz daha pahalıdır, ancak ısıyı çok daha iyi dağıtır, bu da nesnelerin kolayca yanmasını önler.

2. Yedekler
En kötü şeylerden biri, bir şeyler pişirmek istediğinizde ancak bir veya iki malzemede yetersiz kaldığınızda ortaya çıkar. Neyse ki, yemek pişirme kelime dağarcığınızı genişletirseniz, yemek pişirmede tatlı ve tuzlu yemekler için kullanılabilecek birçok sağlıklı alternatif olduğunu öğreneceksiniz. Üstelik kalori miktarını düşük tutmaya çalışıyorsanız, aynı harika tadı sunan ancak çok daha az kalorili alternatifleri kullanabilirsiniz.
Bu sayede buzdolabınızı ve kilerinizi altı ayda bir kullandığınız şeylerle doldurmanıza gerek kalmaz ve bu kadar farklı malzemeye harcamak zorunda kalmayarak tasarruf edersiniz.

3. Yavaş Pişirme
Uzun bir günün ardından ya da tembel bir hafta sonundan sonra yapmak istediğiniz son şey mutfağa gidip yemek yapmaktır. Ancak, ev yapımı bir şeyler yeme havasında olduğunuz için yemek siparişi vermek de istemezsiniz. Kolay bir çözüm, bir sonraki öğününüz için bazı düşük ve yavaş tariflere bakmaktır. Hatta bunlardan bazıları on veya on iki saat önceden kurulabilir. Yapmanız gereken tek şey, her şeyi bir pişirme kabına koymak ve siz başka şeylerle ilgilenirken onun pişmesine izin vermek. Bir gün veya gece sonra, servis edilmeye hazır bir yemeğiniz olacak.

4. İçecekler
Yaz aylarında, sadece yemek yemek bir angarya gibi gelebilir. İyi bir çözüm, yemeklerinizin yerini alabilecek sağlıklı içeceklere bakmaktır. Almanız gereken tek şey biraz protein tozu ve gerçekten doyurucu bir şey istiyorsanız bir karbonhidrat kaynağı olabilir. Proteini sevdiğiniz her türlü milkshake'e ekleyin ve elinizde içecek şeklinde uygun bir yemek olacak. Bu size hiçbir şey çiğnemek zorunda kalmadan ihtiyacınız olan tüm besinleri verir.

Yemek pişirmeyi kolaylaştırmak tamamen ihtiyaçlarınızı karşılayan çözümler bulmakla ilgilidir. Yemeklerinizle birlikte pilavdan hoşlanıyorsanız, iyi bir pilav pişiricisi almak mükemmel bir karar olacaktır. Daha sağlıklı yemekleri daha kolay pişirebilmek size çok zaman kazandıracak ve yıl boyunca formda kalmanızı çok daha kolaylaştıracaktır. Çoğu zaman, kolaylık sağlamak için gıda kalitesinden ödün veririz. Akıllı pişirme, daha sık doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Pişirme Pişirme Teknikleri

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yemeğin Acısını Almanın 8 Yolu
Yemeğin Acısını Almanın 8 Yolu

Yemeğe lezzet veren baharatlar bazı durumlarda yemeğin tadını tamamen acı yapabilir. Bu gibi anlarda ise mutfaktaki şefimiz, yemek acısını ne alır diye düşünebilir. Kırmızı biber ve pul biber gibi baharatlarda bulunan kapsaisin maddesi yemeğe acı bir tat vermektedir. Bu tat sağlık için hem faydalı h

Yemeğe lezzet veren baharatlar bazı durumlarda yemeğin tadını tamamen acı yapabilir. Bu gibi anlarda ise mutfaktaki şefi...

Yiyecekler Nasıl Kurutulur: Yöntemler, Faydalar, İpuçları ve Daha Fazlası
Yiyecekler Nasıl Kurutulur: Yöntemler, Faydalar, İpuçları ve Daha Fazlası

Dehidre gıda, su içeriğini uzaklaştırarak gıdalarınızın raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir muhafaza yöntemidir. Aynı zamanda, konserve ve dondurma gibi diğer birçok modern yöntemi geride bırakan en eski ve en yaygın gıda muhafaza tekniklerinden biridir.

Dehidre gıda, su içeriğini uzaklaştırarak gıdalarınızın raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir muhafaza yöntemidir. Aynı...

Kuşkonmaz Pişirmenin 5 Farklı ve Kolay Yolu
Kuşkonmaz Pişirmenin 5 Farklı ve Kolay Yolu

Beslenme uzmanları tarafından faydaları sıklıkla gündeme gelen kuşkonmaz, her ne kadar çok fazla tüketilmese de bir beslenme rutini belirlemek isteyenler için oldukça yeterli bir alternatiftir. İçeriğindeki vitamin, mineral ve protein oranı bakımından zengin olan kuşkonmaz aynı zamanda tam bir vitam

Beslenme uzmanları tarafından faydaları sıklıkla gündeme gelen kuşkonmaz, her ne kadar çok fazla tüketilmese de bir besl...