Osmanlı’da En Çok Tüketilen Meyve Kivi Ve Kivi Çayı

13 Şubat 2021

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına rağmen iklim koşullarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolayca yetiştirilebilir. Osmanlı'da kahvelerde en çok tüketimi tercih edilen kivi çayı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.


Melez bir yapısı olankivi, asıl olarak Çin'in güneyindeki Yangste Vadisine özgü bir meyvedir. Dış kabuğu soyularak tüketilir. 1850 yıllarında Avrupa'da yayılmasına rağmen 1900 yıllarında tüketimi artmıştır. İpek yolu ticareti sayesinde Anadolu topraklarında yüzyıllardır bilinen kivi, Osmanlı kültüründe çayı yapılırdı. Halen bu gelenek kahvehanelerde sürdürülür. Çay, kurutularak toz haline getirilip yapılır. Kivinin ağacı asma türleri arasında yer alır. Çok büyük ve güçlü asmalar oldukça fazla su ister. Asmalar Mayıs ayında çiçek açarlar ancak meyve ekim ve kasım aylarında hasat kıvamına gelir. Ülkemizde Karadeniz toprakları ve iklimine uygun olduğundan orada kolayca yetiştirilir. Ancak sıcaklık burada geç olduğundan olgunlaşma Aralık ayını bulur. Yapılan araştırmalarda kivinin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinen dışı kahve içi yeşil ve siyah çekirdekleri var. Ancak birçok çeşide sahiptir. Monty, Matua, Allison ve Tomourı gibi türleri bulunmaktadır.

Kivinin Faydaları Nelerdir?
• İki tane kivi vücudun ihtiyacı olan C vitaminini fazlasıyla karşılar. Bu sayede vücudun direncini artırır. Özellikle kış aylarında artan grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.
• Düzenli tüketildiğinden içerdiği pektin maddesi sayesinde vücudun toksinlerinden kurtulmasını sağlar.
• Vücudun sıvı oranını karşılar. Bu özelliği sayesinde kanın akış hızını dengeler. Böbreklerin fonksiyonunu artırır. Kan basıncının artmasını ve böbreklerin iltihaplanmasını engeller.
• İçerdiği lif sayesinde sindirim problemlerini engeller. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını destekler. Diyet yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Aynı zamanda vücudun enerjisini de artırır. Hem kilo verdirir hem de kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler.
• Yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının da rahatlıkla kivi tüketilebileceği söyleniyor. Kandaki şeker oranını düzenler. İnsülin direncini kırar.
• A vitamini de içerdiğinden göz sağlığına da fayda sağlar. Özellikle katarak hastalığının yaşanmasını önler. Göz içindeki sıvı oranını dengeler. Yaşlılıkla beraber oluşma ihtimali olan göz hastalıklarını engeller.
• İltihap kurutucu özelliği sayesinde sinüs ve hava yollarını temizler. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara doğal ilaçtır.
• Herhangi bir alerjik etkisi olmadığı gibi alerjik etkileri de azaltır.
• Cildin elastik yapısını korur. Kolajen maddesinin artmasında yardımcı olur. Yaşlanma ve kırışıklığı önler.

Kivi Çayı Nasıl Yapılır? Kivi Çayı İçerseniz…
Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için ideal bir çaydır. Sinirleri yatıştırarak rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Ayrıca gece vücudun dinlenme aşamasında daha sağlıklı yenilenmesini destekler. Kivi çayı için aktarcılardan hazırlanmış kivi tozu alınarak yapılabilir. Aynı zamanda ev de de soyulmuş orta boy bir kivi bir ince dilim limon ve bir çay kaşığı pudra şekerini, bir buçuk su bardağıyla beraber kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kivi Kivinin Faydaları Kivi Çayı Çay

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Poblano Biberleri Nelerdir? Beslenme, Faydaları ve Kullanımları
Poblano Biberleri Nelerdir? Beslenme, Faydaları ve Kullanımları

Poblano biberi (Capsicum annuum), yemeklerinize canlılık katabilecek Meksika'ya özgü bir acı biber türüdür. Bu itüzümü sebzeleri tipik olarak koyu yeşildir ve diğer biber çeşitlerine benzer, ancak jalapeños'tan daha büyük ve dolmalık biberden daha küçük olma eğilimindedirler.

Poblano biberi (Capsicum annuum), yemeklerinize canlılık katabilecek Meksika'ya özgü bir acı biber türüdür. Bu itüzümü ...

Kudret Narının Mucize Etkileri
Kudret Narının Mucize Etkileri

C vitamini bakımından zengin olan kudret narı, bal ve zeytinyağı karıştırılıp tüketildiğinde insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlıyor. Sizler için tropik meyveler arasında en çok tüketilen kudret narı hakkında merak edilenleri derledik. Hücreleri yenilen kudret narı özellikle kanser tedavisinde o

C vitamini bakımından zengin olan kudret narı, bal ve zeytinyağı karıştırılıp tüketildiğinde insan sağlığına inanılmaz f...

Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası
Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bah...