Yolda Yemek Hakkında Her Şey

04 Ağustos 2022

Hareket halindeyken iyi yemek yemek neden bu kadar önemlidir?
Hedeflerinize ulaşmak için tam olarak ne yemeniz gerektiğini içeren sizin için mükemmel bir beslenme planı bulabilseydik, onu takip etmezdiniz.
Bize inanmıyor musun? Durumlarını iyileştirmek için gerekli adımları atmayan yaşam tarzına bağlı hastalık teşhisi konan insanları ne sıklıkla gördünüz? “Daha iyi yemek” istediklerini söylüyorlar. Onlara “nasıl daha iyi yemek yiyebileceklerini” söyleyen sağlık profesyonelleri görüyorlar. Yine de “daha iyi yemedikleri” için kendilerini suçlu hissediyorlar.
Değişimi yapmak onlar için neden bu kadar zor? Pekala, gerçekten değişmek istemiyorlarsa, iki büyük engel var.

Barikatı #1: Alışkanlıklar
Bunlar, günlük yemek ve aktivite ile ilgili eylemlerin kökleşmiş kümesidir. İnsanlar bunları değiştirmek için bilinçli, mantıklı bir plana sahip olmayabileceğinden, bunlar genellikle yetersizdir.

Barikat #2: Zor zamanlar
İşler daha iyiye gidiyor olabilir; sonra zor zamanlar vurdu. İnsanlar “meşgul olur”. İyi yemek yemek sakıncalı hale gelir. Başka hiç kimse bir değişiklik yapma kararlarını desteklemez. Bu kaçınılmaz durumlar ortaya çıktığında, kefaletle kurtulurlar.
Fast food yemek için en sık bildirilen üç nedene bakın:
• Hızlı
• Almak kolay
• Tadı güzel
Bu bize ne anlatıyor? İşler zorlaştığında insanlar Burger King'e gidiyor.
Reklam ve toplumsal normların güçlü bir etkisi vardır. İnsanlar genellikle başka seçenekleri düşünmedikleri için fast food'a giderler. Fast food reklamlarını görüyorlar, ebeveynleri yiyor, arkadaşları yiyor, iş arkadaşları yiyor vb. İnsanların yaptığı şeydir.
Yalın ve sağlıklı bir vücut için verilen mücadelede önemli bir savaş, besleyici gıdaları hazır ve kullanılabilir hale getirmektir. Neyin sağlıklı olduğunu bilseniz bile, yemek zamanı geldiğinde hazırlıklı değilseniz, mahvolursunuz.
Bunu söyledikten sonra, ne yapabilirsiniz? Planlanmayanları planlayabilirsiniz.

Hareket halindeyken yemek yeme hakkında bilmeniz gerekenler
Nasıl “planlanmamış olanı planlayabilir” ve sağlıklı yiyecekleri yemeye hazır hale getirebilirsiniz?
Aslında birkaç farklı yol. Her biri sizin istekliliğinize, zaman yönetiminize, para yönetiminize ve genel hedeflerinize bağlıdır.

Hareket Halinde Yemek 1. Seçenek: Haftalık ritüel
Şunu hayal edin: Her aç olduğunuzda ve yemeye hazır olduğunuzda, bir soğutucuyu açıp içinden lezzetli, besleyici bir yemek kabı çıkarırsınız. Tanrım, sağlıklı beslenme kusursuz olurdu, değil mi? Kulağa hoş geliyorsa, kendinizi “Haftalık Ritüel” ile tanıtın.
Haftada bir gün seçiyorsunuz, birkaç saat ayırıyorsunuz, yiyecek alımınızı planlıyor, yiyecekleri satın alıyor ve yiyecekleri hazırlıyorsunuz.
Bu zaman alacak ama unutmayın, ne koyarsanız onu alırsınız. Değerli şeyler (beslenmede ve yaşamda) zaman ve emek ister.
Pazar bunun için popüler bir gün olsa da, herhangi bir gün işe yarayacaktır. İlk başta sizi uyaralım, arkadaşlarınız ve aileniz bu yeni alışkanlığı “aşırılıkçı” diyerek reddedebilir. Aklınızı kaybettiğiniz ve bir yemek hazırlama tarikatına katıldığınız konusunda ısrar edebilirler. Bazı durumlar yemek yemeye daha rahat bir yaklaşım gerektirse de (bir iş görüşmesi için iş arkadaşlarınızla birlikte bir restorana öğle yemeği kovanızı taşımak çok havalı değildir), hafta boyunca besleyici yiyecekler yemek genellikle insanların yaptığı şeydir.

Hareket Halinde Yemek 2. Seçenek: Günlük Ritüel
Günlük yemek hazırlama ritüeline ne dersiniz? 30 dakikadan daha kısa bir sürede, o gün (veya ertesi gün) için tüm yiyeceklerinizi düzenleyebilirsiniz. Bu, güne başlamadan önce/sonra yerel pazarınıza gitmek ve salata barına ihtiyacınız olan yiyecekleri büyük bir kapta (veya 2) doldurmak kadar kolay olabilir.
O kadar sert değil mi? O halde her gün 30 dakika erkene alarm kurup bir kahvaltı ritüeli yapmaya ne dersiniz? Haftalık ritüelin küçük bir versiyonu. Sadece elinizdeki yiyecekleri toplayın ve yemeklerinizi güne hazırlayın. Biraz sebzeleri buharda pişirin, biraz meyve kesin, fasulyeleri karıştırın, biraz tahıl pişirin, vb. Bunu günün 1 numaralı yemeğini hazırlarken yapın.
Aptalca gidip kendini hasta etme. Besleyici yiyecek stoğunuzu korumak için bir soğutucu, buz paketleri ve kaliteli kaplar bulundurun. Ayrıca, tezgah üstü ızgara gibi diğer temel mutfak gereçleri de kullanışlı olabilir.

Hareket Halinde Yemek 3. Seçenek: Dininiz ritüellere izin vermiyorsa, başkalarına yaptırın
Belki de bu düzenli ritüelleri yapmanızın engellenmesinin başka bir nedeni vardır. Yaşam tarzınız izin veriyorsa, haftalık yemeğinizi hazırlaması için birini tutabilir veya tüm yiyeceklerinizi hazırlayan sağlıklı bir marketten alabilirsiniz. Teslimat yapan yerel bir restoranı bile araştırabilirsiniz. Standart marketler bile, zor zamanlar için birçok seçeneğe sahiptir.
“Zamanım yok” bahanesi, rasyonalizasyonun devreye girmesidir. Afedersiniz.
Başkalarının yemeğinizi hazırlaması bazı insanlara abartılı görünebilir ve biz bunu kabul edeceğiz. Ancak çok yoğun olduğunuz o haftalarda sizin için sağlıklı bir bakkal, restoran veya yemek hazırlama servisi bulmak, hayatınıza yıllar ve kalite katabilir. Whole Foods'a uğrayın ve öğle ve akşam yemeklerinde önceden hazırlanmış 10 şarküteri salatası, bir demet önceden kesilmiş ve yıkanmış sebzeler, meyveler, önceden hazırlanmış humus ve atıştırmalıklar için çiğ fındık alın. Sadece kahvaltı için süper bir shake karıştırın ve hazırsınız.

Ekstra Bilgi
Restoran Öğle Yemeği
Belki iş içindir, belki okul içindir, belki bir randevudur ve belki de yalnızdır. önemli değil Son dakika restoran öğle yemeği talebi muhtemelen bir noktada gerçekleşecektir.
Besleyici bir seçim basittir. Sebzelere odaklanın. İsterseniz biraz yağsız protein ve tam tahılları karıştırın. Biraz sağlıklı yağ ekleyin. Yanında sos ve sos ile buğulanmış ve kuru ürünler sipariş edin. Doldurana kadar yemek yemeyin. İşte aldın. Yılların beslenme eğitimi 40 kelimeden daha az özetlenmiştir.
Menü taraması yaparken birkaç strateji kullanabilirsiniz:
• Protein arayın. Izgara tavuk göğsü, yağsız dana eti, karidesli ton balığı, fasulye vs. var mı? Bununla başlayın ve sebzeleri nasıl ekleyeceğinizi öğrenin - genellikle bir ikame talep edebilirsiniz (patates kızartması yerine yan salata gibi).
• Sebzeleri arayın. salata var mı Sebzeler ve daldırma? Bununla başlayın ve ona nasıl protein ekleyeceğinizi öğrenin - genellikle bir salatanın üzerine tavuk göğsü vb. koyabilirsiniz.
• Yan yemeklere bakın. Genellikle tek bir yumurta veya bir fincan meyve gibi birkaç yan siparişten oldukça iyi bir yemek hazırlayabilirsiniz.
• Aperatif menüsüne bakın. Kuzey Amerika'daysanız, bölümlerin büyük olacağını varsaymak güvenli bir bahis. Masayı kıran bir kaburga tabağı yerine küçük bir parça veya iki tane sipariş etmeyi deneyin.
• Çorba ve salata doluyor ve çoğu restoran bu temada bazı farklılıklar sunuyor.

Yol gezileri
Sahneyi kapsam
Yakınlarda hangi doğal pazarlar var? Sağlıklı kafeler var mı? Eğlenebileceğin fast food restoranları var mı? İnternet olarak bilinen bir aracımız var, bu tür araştırmalar için kullanabilirsiniz.

Nereye gittiğinize bağlı olarak, süit tarzı bir otel odasına, hatta bir apartman dairesine veya apartman dairesine de bakabilirsiniz (birkaç gün veya daha fazla kalıyorsanız). Uzun süreli konaklama tipi oteller genellikle karşılaştırılabilir fiyatlara sahiptir ve tek yatak odalı dairenizi bile geçebilecek oldukça iyi bir mutfak düzeni sunar.

Sağlıksız gökyüzü
Bil bakalım ne oldu? Uçakların sağlıklı yiyecekleri yoktur ve olmamalıdır. Uçakların, güvenli uçan makineler olmak gibi endişelenecek başka şeyleri vardır.
İyi haber şu ki, seyahat günü için bir soğutucu veya bir torba sebze, meyve ve kuruyemiş getirmek kolay ve lezzetli.

Protein çubukları
Bir mağazadan beslenme çubukları satın alırsanız, size en son tavsiyem var - malzemeleri kontrol edin. Kendi mutfağınızda bulamayacağınız bir şey varsa, satın almayın.
Onları yönetebilirseniz, ev yapımı barlar daha iyi bir seçenektir. GN ve PN'nin mükemmel tarifleri var.
Tuzlu tempeh çubuklarını bile deneyebilirsiniz: Bir parça tempeyi marine edin, pişirin veya kızartın, çubuklar halinde kesin ve ziploc torbalara atın. En az bir seyahat günü boyunca buzdolabında saklanmayacaktır.

Diğer seçenekler
Kuru meyve ve sebzeler de seyahat için işe yarayacaktır. Sertleşmeyecek ve standart otomat ücretinden çok büyük bir adım olan dondurularak kurutulmuş versiyonlar var. Nohut gibi kavrulmuş baklagilleri de ara öğün olarak alabilirsiniz. Toz yeşillik takviyeleri sayılır; Protein tozu olarak bilinen bu toz içecek karışımı ile shakelerinize ekleyebilirsiniz.
Kuru et iyidir - soya, seitan, devekuşu, somon ve aradaki herhangi bir şeyden yapılmış olarak bulabilirsiniz.

Özet Ve Öneriler
Sağlıklı beslenmek zor olabilir. Ama aynı zamanda oldukça kolay olabilir. Elinizde sağlıklı yiyecekler olması sizi engelliyorsa, bir yemek hazırlama ritüeli eklemeyi deneyin. Sizin için nasıl çalıştığını görün. Haftada bir kez bunaltıcıysa, günlük bir ritüel deneyin. Kendi hazırladığınız yiyeceklere zaman ve enerji yatırmaya istekli değilseniz, dış kaynak kullanmayı deneyin. Vücudunuz size teşekkür edecek.
Biraz ileriyi planlamak uzun bir yol kat eder.
Sık seyahat ediyorsanız, yakıtınızı korumak için bir torba sebze, meyve, kuruyemiş/tohum, beslenme çubukları, protein tozu paketleyin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yemek Hazır Yemek Düzenli Yemek Alışkanlık

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Japon Düğümotu Nedir ve Denemeli Misiniz?
Japon Düğümotu Nedir ve Denemeli Misiniz?

Japon knotweed, Asya'daki geleneksel tıp sistemlerinde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılan tıbbi bir bitkidir. Geleneksel Çin tıbbında (TCM) Hu Zhang olarak bilinir ve tipik olarak öksürük ve karaciğer sorunları gibi durumları tedavi etmek için diğer TCM bitkileriyl

Japon knotweed, Asya'daki geleneksel tıp sistemlerinde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanı...

Kuru Cilt İçin En İyi 9 Temel Yağ
Kuru Cilt İçin En İyi 9 Temel Yağ

Tipik olarak damıtma yoluyla yapılan uçucu yağlar, çıkarıldığı bitkinin karakteristik kokusuna sahip, kokulu doğal yağlardır. Kozmetikten diyet amaçlarına kadar birçok fayda sağlarlar.

Tipik olarak damıtma yoluyla yapılan uçucu yağlar, çıkarıldığı bitkinin karakteristik kokusuna sahip, kokulu doğal yağla...

Karidesle İlgili Her Şey
Karidesle İlgili Her Şey

Soğuk denizlerde yaşayan karides, kalabalık bir grup içinde kendi türleri ile birlikte yaşar. Eklem bacaklı bir deniz canlısı olan karidesin uzunluğu yaklaşık 6 santimetredir.

Soğuk denizlerde yaşayan karides, kalabalık bir grup içinde kendi türleri ile birlikte yaşar. Eklem bacaklı bir deniz ca...