Trabzon (Cennet) hurmasının faydaları nelerdir?

10 Şubat 2021

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan cennet hurması ya da Trabzon hurması olarak da bilinen besin yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılır. Göz sağlığından cilt sağlığında kadar her aşanda bin bir faydası olan Trabzon hurması hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bağışıklığı güçlendiren cennet hurması hastalıklara karşı vücut direncini de artırır.

Peki Trabzon (Cennet) hurmasının faydaları nelerdir?

Çiğ olarak tüketilen Trabzon hurması aynı zamanda dondurmalarda ve tatlılarda da kullanılır. Özellikle kış aylarında tüketiminin artması konusunda tavsiyelerde bulunan uzmanlar, bu meyvenin üst solunum yolları gibi hastalıklara neden olan enfeksiyon virüslerini engellediğini vurguluyor. Abanoz ailesine ait bir ağaç türünde yetişir. Ülkemize 1920 yıllarında Fransızlar tarafından getirildi. Hatay'da yetiştirilmeye başlanan meyve daha sonra ülkenin diğer bölgelerinde de yetiştirilmeye başlandı.
Görünüşü domates ve portakala benziyor. Anavatanı Çin ve Japonya olan Trabzon hurması A vitamini bakımından zengin olduğundan alternatif tıpta sıklıkla kullanılan doğal ilaç oldu. Bunun yanı sıra c vitamini, tiamin, B vitamini, ribollavin ve protein barındırır. Ayrıca içeriğinde doğal fruktoz ve sakkaroz bulunur. Sindirim sistemi hastalıklarını önleyen Cennet hurması, kilo vermek isteyenler içinde ideal meyvedir. Yapılan araştırmalarda kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir.

Trabzon cennet hurmasının faydaları nelerdir?

  • Yüksek antioksidan katein ve gallokatein maddeleri içerdiğinden vücutta dolaşan serbest radikalli hücrelerin kanserli tümörlere dönüşmesini önler.
    Bunun yanı sıra sağlıklı hücre sayısını artırarak vücudun direncini artırır.
  • Meyveler arasında askorbik asit bakımından zengin olan Trabzon hurması vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 75'ini karşılar. Bu madde sayesinde bağışıklığı artırır. Viral enfeksiyonlar ve toksinlere karşı vücuda savunma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını destekler.
  • Günlük lif ihtiyacının yüzde 30'unu karşılar. Metabolizmanın iyi çalışmasını sağlarken sindirimi kolaylaştırır. Bir Trabzon hurması 100 kaloridir. Bu yüzden diyet listelerine de eklenmesi gereken meyveler arasındadır. Kronik rahatsızlığı olmayanlar günde bir bardak Trabzon hurması tüketerek sindirim problemlerini düzenleyebilir.
  • Özellikle gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar için uzmanlar kabuğunun soyularak tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bağırsak florasındaki bakterileri dengeleyerek kabızlık şikayetine karşı da doğal çözüm sağlar.
  • Bazı faktörlerden dolayı ilerleyen yaşlarda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Trabzon hurması beta-karoten, lutein, likopen ve A vitamini bakımından zengin olduğundan bu rahatsızlıkların erken yaşanmasını önler.
    Aynı zamanda kriptoksin maddesi yorgunluk, stres, depresyon ve göz rahatsızlığı gibi durumları azaltmada etkilidir.
  • Damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını dengeler. Böylece yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının yaşanmasını azaltır.

Cennet hurması nasıl tüketilir?
Uzmanlar meyvenin tamamen olgunlaşması gerektiğini hatırlatıyor. Tam olgunlaşmış cennet hurması tüm vitamin ve minerallerini barındırır. Aksi halde olgunlaşmamış cennet hurması serttir kesimi bile zordur. Ağızda farklı bir tat bırakan cennet hurması çiğnenmesi bile neredeyse imkansızdır.
Yumuşak hali daha çok tercih edilen cennet hurmasından pekmez, reçel ya da pastalar için kullanılabilir. Ayrıca direkte tüketilebilir. Kullanıldığı alanda şeker gerektirmez. Her sabah tüketilen bir kaçık hurma pekmezi vücudu dinç tutar.

NOT:Aşırı tüketildiğinde karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Ayrıca kronik hastalığı olan kişilerin uzmanlara danışarak bu meyveyi tüketmesi gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Trabzon Hurması Göz Sağlığı C Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

En sağlıklı yağ olarak bilinen zeytinyağının birçok çeşidinin olduğunu biliyor muydunuz? Sızma, soğuk sıkım, natürel, riviera, rafine zeytinyağı çeşitlerinden sadece birkaçı… Biz bugün sizlere özellikle erken hasat olarak da bilinen soğuk sıkım zeytinyağı çeşidinden bahsedeceğiz.

En sağlıklı yağ olarak bilinen zeytinyağının birçok çeşidinin olduğunu biliyor muydunuz? Sızma, soğuk sıkım, natürel, ri...

Yonca Yenilebilir Mi? Besinler, Faydaları Ve Olumsuz Yönleri
Yonca Yenilebilir Mi? Besinler, Faydaları Ve Olumsuz Yönleri

Yonca (Trifolium), baklagil ailesinin üyeleridir. Antioksidanlar açısından zengindirler ve geleneksel tıpta birçok kültür tarafından eklem iltihabını tedavi etmek ve öksürük ilacı olarak kullanılmıştır.

Yonca (Trifolium), baklagil ailesinin üyeleridir. Antioksidanlar açısından zengindirler ve geleneksel tıpta birçok kültü...

Balık Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Balık Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Balık yağı, balığın yağıdır. Dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) olarak bilinen iki spesifik omega-3 yağ asidi grubu açısından zengindir.

Balık yağı, balığın yağıdır. Dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) olarak bilinen iki spesifik omeg...