Domatesin Bilinmeyenleri

08 Şubat 2021

Domates, kalp hastalığını azaltabilir, aynı zamanda onlarca yenidoğan hastalığına karşı önlenebilir ve tersine çevirebilirler. Domates, sadece “temel beslenme” nin ötesine geçen bir “fonksiyonel gıda” olarak geçiyor. Likopen gibi yararlı fitokimyasal maddeleri nedeniyle, domatesler ayrıca kronik hastalığın önlenmesinde ve diğer sağlık yararlarının sağlanmasında rol oynar.
Domatesin popülerliğine rağmen, yalnızca 200 yıl önce ABD’de zehirli olduğu düşünülüyordu. Domateslerin sağlığa olan faydaları, görme keskinliği, mide sağlığı ve kan basıncının düşürülmesi yanı sıra diyabet, cilt problemleri ve üriner sistem enfeksiyonlarından kurtarmayı içerir. Ayrıca, domates sindirimi artırabilir, kan dolaşımını uyarabilir, kolesterol düzeylerini düşürebilir, sıvı dengesini geliştirebilir, böbrekleri koruyabilir, vücudu detokslayabilir, prematüre yaşlanmayı önleyebilir ve inflamasyonu ve ilgili koşulları azaltabilir.
Domatesler, farklı kanser türleri ile mücadele ettiği ispatlanan çok sayıda antioksidandan oluşur. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olup kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etki yapmaktadır. Domates, hem meyve hem de sebze olarak kabul edilir ve özellikle Akdeniz bölgesinde, tüm dünyada mutfakların ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Domateslerin günlük tüketimi, besin lezzetinin geliştirilmesiyle birlikte sağlık için büyük bir destek sağlar. Domatesleri makarnalar, pizzalar, ketçaplar, çeşitli içecekler ve kahvaltıdan akşam yemeğine yemeklerde dahil edilen lezzet unsuru olarak dahil olmak üzere sayısız farklı gıdalardan buluyorsunuz. Domateslerin yetiştirilmesi ve çok hızlı bir şekilde büyümesi, hızlı bir şekilde değiştirilebilir besin kaynağı haline getirilmesi nispeten kolaydır; bu da, birçok ulus için temel bir besindir.
Domatesin bilimsel adı Solanum lycopersicum’dur ve Meksika’ya özgü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, Amerika’nın ve Orta Amerika’nın İspanyol kolonizasyonu domates yetiştiriciliğini yaymaya başlamıştır. Yıllık bir bitki örtüsü olup, küçükten orta boy, yuvarlak kırmızı meyvelere kadar büyür. Domateslerin yumuşak pembemsi kırmızı eti ve bir miktar tohum yanı sıra biraz tatlı bir tada sahiptir. Hem sebze hem de meyve olarak kabul edilirler ve genellikle yaklaşık 4 gram ağırlığındadırlar.
Günümüzde, domates dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yetiştiriliyor ve benzersiz sağlık faydaları sağlayabilecek binlerce farklı çeşit ve çeşit domates vardır. İnsan sağlığı için bu kadar değerli bir gıda maddesi olduklarından birkaçını keşfedelim.

Domatesin Besin Değeri
Domatesin sağlık üzerindeki yararı, etkileyici miktarda A vitamini, C vitamini ve K vitamini gibi besin öğeleri ve vitaminlerin zenginliğine, ayrıca önemli miktarda vitamin B6, folat ve tiyamin atfedilebilir. Domatesler ayrıca iyi bir potasyum, manganez, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Domateslerin diyet lifleri ve proteinleri, ayrıca likopen gibi birtakım organik bileşikleri de mevcuttur.

Domatesin Sağlık Faydaları
Domatesin sağlığa olan faydaları eski çağlardan beri insanlığa bilinmektedir. Domates, birçok kanser türüne karşı etkili olduğu ispatlanmış zengin antioksidan kaynaklarıdır. Domatesin diğer sağlık faydalarından bazıları şöyledir:

Kalp hastalığını azaltın
Tufts ve Boston Üniversitesi araştırmacılarına göre, İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, likopenin en yüksek alınan alımı, sırasıyla, kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı insidansında neredeyse% 30’luk bir düşüş ile bağlantılıydı.

Vitamin ve mineral zengini
Vitamin A, vitamin K, vitaminler B1, B3, B5, B6, B7, mükemmel C vitamini, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, krom, kolin, çinko, kalsiyum ve kalsiyum gibi doğal vitamin ve minerallerden muazzam miktarda vücuda sağlıyorlar.

Sigara hasarını azaltabilir
Domates, sigarayı ya da ikinci el dumanını teneffüs ederek vücudunuza yapılan hasar miktarını azaltabilir. Domatesler, sigara dumanından üretilen kanserojenlerden vücudu korumak için çalışan kumarik asit ve klorojenik asit içerir.

Böbrek ve mesane hastalıklarını önleyin
Vücudun ishalden korunması için dezenfektan olarak çalışırlar ve uzun vadede böbrek taşlarının ve safra kesesi taşlarının oluşumunu engellerler. Ayrıca, alt üriner sistem semptomlarının görülme sıklığını önemli ölçüde azaltırlar.

Sağlıklı saçlar
Domates suyu sürekli saç görünümünü ve dokusunu iyileştirir ve k vitamini bakımından zengindir, saç kıvrımlarını güçlendirmeye ve parlaklığın yanı sıra büyümenin canlandırılmasına yardımcı olur.

Cilt sağlığı
Zengin domates bileşenleri akne ile savaşıyor ve cilt hücrelerine zarar vermiyor. Araştırmalar, günde iki bardak domates suyunun içilmesinin derinin genel görünümünü kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Kemik sağlığı
Domates vücuttaki kalsiyum oranını arttırarak güçlendirilmiş sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olur. İlginçtir ki, domates alımının kemik sağlığına bağlanması, domateslerde zengin antioksidan kaynağı gerektirir.

İmmün sisteminin güçlendirilmesi
Günlük domates tüketimi kandaki C vitamini oranını arttırmak için çalışıyor, bu da stres hormonlarının seviyelerini engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle içme domates suyu gerginliği ve stres yumuşatmaya yardımcı olur.

Yağ yakma kapasitesini artırır
Domatesler, araştırmada vücudun yağ yakma kapasitesini yüzde 30’un üzerinde hızlandırdığı gösterilen amino asit karnitin üretimini teşvik ediyor.

Gözlerinizi koruyacak
Domatesler, phytonutrients beta karoten, lutein ve zeaxanthin açısından zengin bir kaynak olduğundan görmeyi iyileştirmeye ve gözlerinizi dejenerasyona karşı korurlar.

Diyabetikte biyokimyasal dengenin geri dönüşümü
Hücre Biyokimyası ve Biyofizik dergisindeki yeni araştırmalara göre, bilim insanları hayvanlarda diyabetik koşullar yarattılar ve bazı likopenleri beslediler; diğerleri ise likopen içermeyen tipik diyetlerini beslediler. Likopen ile beslenen hayvanların biyokimyası normale dönerken diğerleri diyabetik seviyelerde kaldı. Bu çalışma, likopenin (domateslerde bulunur) diyabetiklerde biyokimyasal dengenin eski haline getirilmesine yardımcı olabileceği konusunda kanıtlar.

Prostat kanseri riskini azaltır
Domatesler, 8 kişiden 1’i etkileyen prostat kanseri riskini azalttığı için kolonun sağlığını koruyan doğal lif açısından zengin. Prostat kanseri önlemede özel odak alan bir anahtar domates besleyici alfa-tomatindir. Alpha-tomatine, bir saponin fitoantriyosudur ve gelişmekte olan prostat kanseri hücrelerinde metabolik aktiviteyi değiştirme kabiliyeti gösterir. Ayrıca, halihazırda tamamen oluşturulmuş prostat kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümü (apoptoz) tetiklediği de gösterilmiştir. Benzer bulgularla, küçük hücreli dışı akciğer kanseri için de alfa-tomatine araştırması yapılmıştır.

Meme kanseri riskini azaltır
Meme kanseri domatesle de azaltılabilir. Journal of the National Cancer Institute’da yapılan heyecan verici araştırmalar, alfa-karoten, beta-karoten, lutein, zeaksantin, likopen ve toplam karotenoid içeren yüksek miktarlarda karotenoidlerin meme kanseri riski altında olabileceğini gösteriyor.
Domates Hazırlamak İçin İpuçları
Servis etmeden önce, domatesleri serin akan suyun altında yıkayın ve kuru bir şekilde kesin. Tarifinize kesilmiş domates gerekiyorsa, meyveleri yarım yatay olarak kesip tohumları ve suyu yavaşça sıkın. Domatesleri pişirirken, domateslerin yüksek asit içeriği tenceredeki metalle etkileşime girebileceğinden, alüminyum tencereden kaçınılmasını öneririz. Sonuç olarak, gıda içine alüminyum göçü olabilir, bu da tatsız bir tat vermesine değil, daha da önemlisi, sağlığınız üzerinde potansiyel olarak istenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Diyetisyenlerin Her Zaman Stok Yapmanızı Söylediği Tek Konserve
Diyetisyenlerin Her Zaman Stok Yapmanızı Söylediği Tek Konserve

Konserve yiyecekler inanılmaz derecede kullanışlıdır: Rafa dayanıklı, bütçeye uygun ve (genellikle) yemeye hazırdırlar (okuyun: Yemek zamanını bir esinti haline getirirler). Ve sanılanın aksine, fasulye ve sebzeler gibi pek çok konserve yiyecek çok besleyicidir.

Konserve yiyecekler inanılmaz derecede kullanışlıdır: Rafa dayanıklı, bütçeye uygun ve (genellikle) yemeye hazırdırlar (...

Yeşil ve Sarı Kivi Arasındaki Farklar
Yeşil ve Sarı Kivi Arasındaki Farklar

Birkaç on yıl içinde kivi, hem özellikleri hem de tadıyla birçok insanın favori meyvesi haline geldi. En belirgin çeşitleri yeşil ve sarıdır.

Birkaç on yıl içinde kivi, hem özellikleri hem de tadıyla birçok insanın favori meyvesi haline geldi. En belirgin çeşitl...

DNA'yı Koruyan İlk Üç Baharat
DNA'yı Koruyan İlk Üç Baharat

Bilim adamları, farklı baharatların iltihabı baskılama yeteneklerini karşılaştıran bir dönüm noktası çalışmasının profilini çıkarıyor. Çalışma ayrıca baharatların DNA'yı koruma yeteneğini de karşılaştırdı.

Bilim adamları, farklı baharatların iltihabı baskılama yeteneklerini karşılaştıran bir dönüm noktası çalışmasının profil...