Kabak Çekirdeğinin ve Yağının Faydaları

08 Şubat 2021

Güçlü antikonserojen etkiye sahip kabak çekirdeği, çiğ tüketilir. Tıpkı ayçiçeği gibi tüketime uygun olan kabak çekirdeği ayrıca yağ oranı düşüktür. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan kabak çekirdeği, lif içerdiğinden de sindirim sistemine fayda sağlar. Peki Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeği hakkında merak edilenleri araştırdık.
Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sağlığa birçok faydası vardır. Almayan'da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki güçlü antikansorejen maddelerin vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içeriğindeki et yeşil renktedir. Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işlevselliğini artırmada oldukça etkilidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin yanı sıra yüzde 90 E vitamini içerir. Gece yatmadan tüketildiğinde, dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonlarını artırır. Cilt sağlığına da fayda sağlayan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 500 kaloridir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
• Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü kontrol altında tutar. Bu sayede kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi açısından gerekli yağlar arasında en faydalı olandır.
• Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar sayesinde rahat bir uykuya yardımcı olur. Ayrıca vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer.
• İçerdiği çinko sayesinde genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan kişilerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede etkili bir besindir. Ayrıca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne geçer.
• İlginç faydalarından birisi ise erkekler üzerindeki etkisidir. Kabak çekirdeği içerdiği maddeleri erkek vücudundaki hücreleri yenilemede oldukça etkilidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne geçer.
• Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.
• 150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük ihtiyacı olan protein % 50’sini sağlar. Demirle beraber vücuda giren protein hem doğru enzimlenir hem de yüzde 20'lik oranda kansızlığı engeller.
• Bünyesinde yüksek seviyede kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda görülme olasılığı yüksek olan kemik erimesi ve kas kaybını önler.
• Parazitler vücutta en çok sindirim sistemini etkiler. Bağırsaklarda yaşam bulan parazitler kimi kişide ishale kimisinde ise kabızlığa neden olur. Ayrıca iştahsızlık ya da aşırı iştah sahibi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar arasında ilk sırada yer alır.

Kabak Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?
• Cildin ihtiyacı olan A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra fitosteroller, selenyum, çinko, kukurbitin barındırır.
• Nadiren bulunan Omega 3 ve 9 bakımından oldukça zengindir. Bu yağlar kanserli hücreleri azaltır.
• Kabak çekirdeği yağı gargara yapıldığında diş etlerini güçlendirir. Diş aralarında kalan besin atıklarını temizler.
• Amino asit içeren kabak çekirdeği melatonin ve serotonin hormonlarının artmasını sağlar. Bu da hem uykuyu düzenler hem de ruhsal problemlerin yaşanmasını azaltır.
• Enfeksiyonlu hastalıklara birebir olumlu etkisi vardır.
• Vücuttaki ürik asit oranını azaltarak ödem oluşumunun önüne geçer.

Kabak Çekirdeğinin Zararı Var Mıdır?
Her besinde olduğu gibi kabakta aşırı tüketildiğinde sağlığı olumsuz etkiler. Ayrıca karpuz ya da salatalık gibi besinlere alerjisi olan kişilerin kabak çekirdeği tüketmeden önce test yaptırmasında fayda var. Örneğin kabak çekirdeği tükettikten sonra mide bulantısı ya da aşırı ishal gibi durumlar yaşanıyorsa bu kabak alerjisi olabileceğini gösterir. Sodyum bakımından zengin olan kabak çekirdeği aşırı tüketildiğinde ihtiyaçtan fazla soydum alınmış olur. Bu da organların fonksiyonelliğini olumsuz etkiler. Cildi akne ve sivilce oluşumuna meyilli olanların kesinlikle tüketmemesi gerekir. Makul tüketimin dışına çıkıldığında mide ağrısına neden olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kabak Çekirdeği Kabak Çekirdeğinin Faydaları Uyku Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bitki Proteini Vs. Hayvan Proteini
Bitki Proteini Vs. Hayvan Proteini

Bitki bazlı diyetler, hem ilgi hem de endişe konusu olan birincil bir alan olarak bitki proteinine odaklanarak son on yılda yükselişte. Bitki proteini genellikle hayvansal proteinden daha düşük olarak kabul edilirken, bitkisel proteinin hayvansal proteinden daha fazla değilse de aynı derecede besley

Bitki bazlı diyetler, hem ilgi hem de endişe konusu olan birincil bir alan olarak bitki proteinine odaklanarak son on yı...

En İyi Dört Anti-inflamatuar Baharat
En İyi Dört Anti-inflamatuar Baharat

Bir bitkinin veya baharatın sağlığa gerçek faydaları olup olmadığını sormadan önce, biyolojik olarak kullanılabilir olup olmadığını, hatta aktif bileşenlerin emilip emilmediğini belirlememiz gerekir. Bu şimdiye kadar hiç yapılmamıştı.

Bir bitkinin veya baharatın sağlığa gerçek faydaları olup olmadığını sormadan önce, biyolojik olarak kullanılabilir olup...

Yeşil Mercimek Tüketmenin Faydaları
Yeşil Mercimek Tüketmenin Faydaları

Yeşil mercimek baklagiller (Fabaceae) familyasına ait, oldukça besleyici gıdalardan biridir. Özellikle bir protein deposu olan yeşil mercimek aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

Yeşil mercimek baklagiller (Fabaceae) familyasına ait, oldukça besleyici gıdalardan biridir. Özellikle bir protein depos...