En Anti-inflamatuar Mantar

21 Haziran 2022

Aterosklerotik plaklar daha uygun bir şekilde sivilce olarak tanımlanabilir. New England Journal of Medicine'nin süreci anlatan bir incelemesinde, atardamarlarımızın astarında biriken bu iltihaplı irin cepleri yırtılabilir, kalbimizin kan akışını kesebilir ve bizi öldürebilir.
Kalp hastalığından ölüm, kalbimizi taçlandıran koroner arterlerin astarına sızan kolesterol ile başlar. Bu, inflamatuar bir yanıtı tetikler. Arterimizin iç astarı, monositler olarak adlandırılan ve arter duvarında meydana gelen tahribat kolesterolün bir kısmını onarmaya çalışmak için kan akışında yakınlaşan beyaz kan hücrelerini tıkamak için yapışma molekülleri üretir. Diğer iltihaplı hücreler harekete geçirilir, daha fazla irin oluşur ve sonunda atardamar içindeki kan akışına yapışan büyük bir beyaz nokta gibi olabilir. Geçmekte olan kan, kapağı yırtabilir ve atardamarın tüm genişliğini pıhtılaştırabilir, bu da ölümcül bir kalp krizine neden olabilir.
Hayatı tehdit eden bu çağlayanı durdurmanın en iyi yolu, ilk etapta onu önlemektir. Lif içeren bitkisel gıdaların alımını artırarak ve abur cubur ve hayvansal ürünlerde bulunan trans yağ, doymuş yağ ve kolesterol alımını azaltarak kolesterol birikimini engelleyebiliriz.
Koroner arterlerimizin astarındaki kolesterol kaynaklı sivilceler diğer kan damarlarında da oluşabilir. Kafamızda felce neden olabilirler, sırtımızda dejeneratif disk hastalığına neden olabilirler, karnımızda anevrizmaya neden olabilirler ve pelvisimizde hem erkek hem de kadınlarda cinsel işlev bozukluğuna neden olabilirler. Neyse ki, Kolesterolden kaçınmak imkansızdır. Tamamen diyet sorunudur. Trans yağ, doymuş yağ ve kolesterol minimumda tutulmalıdır.
Kolesterol birikimini takip eden iltihaplanma aşamasını engellemeye ne dersiniz? Arizona Eyaletindeki araştırmacılar, çeşitli mantarların tam da bunu yapabilme yeteneklerini inceledi. Bir insan atardamarının iç zarını aldılar, gece boyunca hiçbir şeyle (kontrol grubu) ya da şitake mantarı, crimini mantarı, istiridye mantarı, maitake mantarı veya düz beyaz düğme mantarı ile ıslattılar. Yapışma moleküllerinin ifadesini azaltmak için en iyi hangi mantar çalıştı? Cevap, sade beyaz mantarların en iyi sonucu vermesidir! En ucuz, bulunması en uygun mantar, iltihabı en iyi şekilde bastırıyor gibi görünüyordu.
Bazı bitkiler, hamilelik sırasında kullanılamayacak kadar anti-inflamatuar olabilir. Aynı nedenle hamile kadınların aspirinden kaçınması gerektiği gibi, papatya o kadar güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir ki düzenli tüketimi ciddi bir fetal kalp sorununa, fetal duktus arteriyozusun erken daralmasına neden olabilir. O yüzden mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Anti-İnflamatuar Mantar Kalp Sağlığı Kolesterol Damar Lif

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kalori Kısıtlaması Ve Aralıklı Oruç
Kalori Kısıtlaması Ve Aralıklı Oruç

Daha uzun yaşamak basit bir daha az yemek meselesi mi? Burada, giderek daha popüler hale gelen iki diyete ve bunların uzun ömür üzerindeki potansiyel etkilerine bakıyoruz.

Daha uzun yaşamak basit bir daha az yemek meselesi mi? Burada, giderek daha popüler hale gelen iki diyete ve bunların uz...

Probiyotikler Hakkında Her Şey
Probiyotikler Hakkında Her Şey

Probiyotik terimi, Latince veya Gree pro, "önce, ileri" ve bios veya "yaşam"dan gelir - bu nedenle probiyotikler yaşamı teşvik eder. Bu durumda, yararlı bakterileri belirtmek için probiyotik terimini kullanırız.

Probiyotik terimi, Latince veya Gree pro, "önce, ileri" ve bios veya "yaşam"dan gelir - bu nedenle p...

Gut Tedavisinde Kiraz Tüketimi
Gut Tedavisinde Kiraz Tüketimi

Son 40 yılda, ağrılı bir inflamatuar artrit olan gutun yükü önemli ölçüde arttı ve şimdi milyonlarca insanı etkiliyor. Aslında gut, artık erkeklerde ve yaşlı kadınlarda en yaygın inflamatuar artrittir.

Son 40 yılda, ağrılı bir inflamatuar artrit olan gutun yükü önemli ölçüde arttı ve şimdi milyonlarca insanı etkiliyor. A...