Ceviz Yağının Sağlık Açısından Faydaları

03 Şubat 2021

Ceviz, ilk olarak Orta Asya ve Akdeniz bölgesinin bazı bölgelerinde ortaya çıkan bir meyvedir. Omega-3 yağları, protein, antioksidanlar, bitki sterolleri, magnezyum, bakır, Vitamin A, D besinleri açısından zengin olduğu bilinmektedir. Bir cevizin yüzey yapısı, bir beynin yapısına benzemektedir ve bu yüzden beyin yiyeceği olarak da anılmaktadır. Beyin sağlığını güçlendirmek ve korumak için yüzyıllardır tüketilen bir besindir. Kahvaltılık gevrekler, salatalar, makarnalar, tatlılar, enerji barları vb. Gibi çeşitli lezzetli yiyecekler hazırlamak için yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ceviz yağı, cevizden elde edilen yağdır ve çeşitli amaçlar için kullanılır. Bu yağın en büyük üreticileri Çin, İran, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve Hindistan’dır. Bu yazıda ceviz yağının besin değeri, kullanımları ve sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Ceviz Yağı Nedir?
Ceviz Yağı: Besin Değeri, Çeşitleri ve Sağlığa Açısından FaydalarıCeviz yağı, bütün cevizlerin preslenmesiyle elde edilen lezzetli bir yağdır. Ceviz yağı, mutfakta çeşitli şekillerde kullanılmak üzere hem rafine edilmemiş hem de rafine edilmiş şekillerde bulunmaktadır. Benzer şekilde ceviz, ceviz yağı bir kombinasyonunu içeren, doymuş yağ , tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağdır, ancak öncelikle poli doymamış yağlar içerir. Ceviz yağı, bitki bazlı ALA omega 3 yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve 1 çorba kaşığı günlük önerilen alımın yaklaşık yüzde 100’ünü sağlamaktadır. Soğuk preslenmiş rafine edilmemiş ceviz yağı, özellikle kızartıldığında, salata sosu yapmak veya yemekleri bitirmek için ideal olan belirgin bir ceviz aromasına sahiptir, oysa rafine ceviz yağı pişirmede kullanılabilir ve ısıtıldığında daha stabildir. Bu yazıda ceviz yağının besin değerleri, kullanımları ve sağlık açısından faydaları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Ceviz Yağı Besin Değerleri
Ceviz yağı içeriğinde birçok besini barındıran çok zengin bir yağdır. USDA tarafından sağlanan 1 yemek kaşığı ceviz yağı (13.6g) için beslenme değerleri şu şekildedir:

  • Kalori: 120
  • Yağ: 14g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Elyaf: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0g
  • Omega 3 Yağ Asitleri: 1.4g

Ceviz yağının içeriğindeki besinler hakkında kısa bir açıklama yapmak gerekirse;

Karbonhidrat: Ceviz yağı karbonhidrat içermez ve bu nedenle sıfır şeker ve sıfır lif içerir.Ceviz Yağı: Besin Değeri, Çeşitleri ve Sağlığa Açısından Faydaları
Yağlar: Ceviz yağı temel olarak sağlıklı çoklu doymamış yağlardan oluşur; yağın yaklaşık% 63’ü çoklu doymamış yağlardan,% 23’ü tekli doymamış yağlardan ve% 10’dan azı doymuş yağdan gelmektedir. Ceviz yağı, vücudunuzun sınırlı miktarlarda EPA ve DHA’ya dönüştürdüğü bitki bazlı ALA omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir besin kaynağıdır; 1 çorba kaşığı ceviz yağı 1.4 g ALA sağlar ve bu, 19 ila 50 yaş arasındaki yetişkinler için önerilen günlük alım miktarının neredeyse yüzde 100’üdür. Referans olarak, yetişkin erkekler için ALA için Yeterli Alım (AI), günde 1.6 g ve yetişkinler için kadınlar günde 1.1 gramdır. Ceviz yağı, porsiyon başına kanola yağından daha fazla omega-3 yağ asidi içerir ve bu da sıklıkla başka bir mükemmel kaynak olarak gösterilir.
Protein: Ceviz yağı, cevizden elde edilen saf yağdır, bu nedenle protein içermez.
Vitaminler ve mineraller: Ceviz yağı, 1 çorba kaşığı porsiyonda bir yetişkinin günlük ihtiyacının% 3’ünü karşılayan az miktarda K vitamini içerir. Ceviz yağında da çok az miktarda E vitamini ve kolin bulunur, ancak bu, porsiyon başına günlük ihtiyacın% 1’inden daha azına denk gelir.


Ceviz Yağının Sağlık Açısından Faydaları
Ceviz yağının sağlığa faydaları, yağ bileşimi ile ilişkilidir. Faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Sağlığını Destekler
Çoklu doymamış yağ ve bitkisel bazlı Omega 3 yağ asitleri, yüksek konsantrasyonu, kalp sağlığı için ceviz yağı, özellikle faydalı hale getirmektedir. Araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin, trigliseritleri düşürerek, iyi HDL’yi artırarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini göstermiştir. Çalışmalar ayrıca, doymuş yağların çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesinin kötü LDL kolesterolü azaltarak kardiyovasküler riski daha da azaltabileceğini göstermektedir. Ceviz yağındaki ALA ve doğal polifenoller de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Glisemik Kontrolü Destekler
Bir çalışma, düzenli olarak soğuk preslenmiş ceviz yağı tüketiminin (günde 1 çorba kaşığı biraz fazla), özellikle doymuş yağları değiştirirken, Tip 2 Diyabet hastalarında kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bunun nedeni, yağdaki polifenollerden yüksek antioksidan konsantrasyonu ve çoklu doymamış yağların anti-enflamatuar yararları dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalar olabilir. Çoklu doymamış yağların da insülin duyarlılığını artırdığı gösterilmiştir.

Enflamasyonu Azaltır
Polifenollerle birlikte yüksek miktarda çoklu doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri, kardiyovasküler hastalık, kanser ve sedef hastalığı gibi iltihaplı cilt rahatsızlıkları gibi çeşitli sağlık koşullarına katkıda bulunan kronik iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer sağlıksız yağların yerine bir diyete ceviz yağı eklemek vücuttaki genel iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir; bununla birlikte, önemli sağlık sonuçlarıyla sonuçlanması için tam olarak ne kadar ceviz yağı tüketilmesi gerektiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Alerjiler
Özellikle ağaç fıstığı veya ceviz alerjisi olanlar için rafine edilmemiş soğuk pres veya ekspeller preslenmiş ceviz yağından kaçınılmalıdır. Tamamen rafine edilmiş ceviz yağı, rafinasyon işlemi nedeniyle alerjik bir tepkiyi tetikleme olasılığı düşüktür, bu da alerjik reaksiyonlara neden olan tüm proteinlerin neredeyse tamamen ortadan kaldırılmasına neden olur.

Ceviz Yağının Çeşitleri
Ceviz Yağı: Besin Değeri, Çeşitleri ve Sağlığa Açısından FaydalarıCeviz yağının iki ana çeşidi vardır: soğuk preslenmiş ve rafine edilmiş. Soğuk preslenmiş ceviz yağı, cevizin ısı veya kimyasal çözücüler kullanılmadan preslenmesiyle elde edilir, bu da yağdaki doğal besin maddelerinin (yani bitki bazlı polifenoller) daha iyi tutulmasına ve daha kaliteli, daha lezzetli yağ elde edilmesini sağlamaktadır. Rafine ceviz yağı kullanmanın yararı, daha düşük maliyet ve biraz daha yüksek duman noktası sağlamaktadır. Bu aynı zamanda ağaç yemiş alerjisi olanlar için iyi bir seçim olacaktır çünkü rafine etme alerjenleri ortadan kaldırır. (Expeller preslenmiş yağ, soğuk preslemeye benzer başka bir ekstraksiyon yöntemidir, ancak herhangi bir ısı eklemeyen ancak sürtünmeden kaynaklanan bir miktar ısıya neden olan bir vidalı pres kullanır). Ekstraksiyondan önce kurutulmuş veya kavrulmuş cevizlerin preslenmesiyle yapılan, yağa daha zengin bir fındık aroması veren kavrulmuş veya kavrulmamış ceviz yağı da mevcuttur. Bu yağ, işlemeye dahil olan ekstra emek nedeniyle tipik olarak en pahalı çeşittir ve daha çok bir gurme gıda ürünüdür.

Ceviz Yağının Saklanması ve Gıda Güvenliği
Ceviz yağı serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Açtıktan sonra raf ömrünü uzatmak için buzdolabında saklayarak bozulması önlenmelidir. Düşük duman noktası (300-350F) olduğu için ceviz yağı yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek için kullanılmamalıdır. En iyi uygulamalar fırınlamadır. Ceviz yağı, tereyağı veya nötr yağ için harika bir alternatiftir. Bunun yanında salata sosu veya sos gibi soğuk uygulamalarda kullanılabilir. Şayet ısı uyguluyorsa, rafine ceviz yağı kullanılmalıdır. Öncelikle lezzet için kullanılacaksa, yüksek kaliteli, soğuk preslenmiş veya kızarmış ceviz yağı seçilmelidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ceviz Ceviz Yağı Yağ Ceviz Yağının Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hardal Otunun Muhteşem Faydaları
Hardal Otunun Muhteşem Faydaları

Günlük yaşantımızda yaşadığımız sindirim sıkıntıları hayatımızın genel olarak kabusu olmakta hatta bu sıkıntılar yüzünde iş verimliliğimizden de olmaktayız.

Günlük yaşantımızda yaşadığımız sindirim sıkıntıları hayatımızın genel olarak kabusu olmakta hatta bu sıkıntılar yüzünde...

Kuru Fasulye Tüketmenin Etkileri
Kuru Fasulye Tüketmenin Etkileri

Mevsim tanımayan kuru fasulye; daha çok kış aylarında tercih ediliyor olsa da, ne yazık ki yeteri kadar tüketilmemektedir. Donanma fasulye olarak da bilinen kuru fasulye, 20. yüzyılların başlarında Amerikan Donanması’nın temel gıda maddesiyken, kendi kültürümüzde de sık kullanılan “gelelim fasulyeni

Mevsim tanımayan kuru fasulye; daha çok kış aylarında tercih ediliyor olsa da, ne yazık ki yeteri kadar tüketilmemektedi...

Bir Yaz Meyvesi Şeftali'yi Tanıyalım
Bir Yaz Meyvesi Şeftali'yi Tanıyalım

Şeftali yaz aylarının sevilen meyvelerinden biridir. Sulu yapısı, aroması, nefis kokusu ile taze olarak tüketilen, meyve suyu, reçel, turta ve komposto yapımında sık kullanılan bu yaz meyvesinin özelliklerinin biraz tanıyalım.

Şeftali yaz aylarının sevilen meyvelerinden biridir. Sulu yapısı, aroması, nefis kokusu ile taze olarak tüketilen, meyve...