Adaçayı Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

03 Şubat 2021

Adaçayı bitkisinin tıbbi bir bitki olarak uzun bir geçmişi vardır. Adaçayı Salvi cinsinde çok yıllık ve bilimsel adı salvia sclarea’dır. Özellikle kadınlarda hormonlar için en önemli esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilir. Kramplar, ağır adet döngüsü, sıcak basması ve hormonal dengesizlikler açısından faydaları hakkında birçok iddia bulunmaktadır. Ayrıca kan dolaşımını artırma, sindirim sistemini destekleme, göz sağlığını iyileştirme ve lösemi ile savaşma yeteneği ile bilinir.
Misk adaçayı, antikonvülsif, antidepresan, antifungal, anti-enfeksiyöz, antiseptik, antispazmodik, büzücü ve antienflamatuar özelliklere sahip en sağlıklı esansiyel yağlardan biridir. Aynı zamanda ısınan bileşenler içermesinden dolayı sinir yatıştırıcı olduğu bilinir. Bu yazıda adaçayı yağı ve sağlık açısından yararları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Adaçayı Nedir?
Adaçayı Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Adaçayı açık anlamına gelen Latince bir kelime olan clarus adını alır. Mayıs’tan Eylül’e kadar büyüyen çok yıllık bir bitkidir ve Kuzey Afrika ve Orta Asya’daki bazı alanlarla birlikte kuzey Akdeniz’e özgüdür. Bitki 4-5 feet yüksekliğe ulaşır ve kıllarla kaplı kalın kare gövdelere sahiptir. Leylaktan renkli demet halinde çiçek açar. Adaçayı esansiyel yağının ana bileşenleri sklareol, alfa terpineol, geraniol, linalil asetat, linalool, karyofilen, neril asetat ve germacren-D’dir; yaklaşık yüzde 72 oranında yüksek ester konsantrasyonlarına sahiptir.


Sağlık açısından Yararları
Adet Şikâyetlerini Giderir
Misk adaçayı, hormon seviyelerini doğal olarak dengeleyerek ve engellenmiş bir sistemin açılmasını uyararak adet döngüsünü düzenlemek için çalışır. Şişkinlik, kramplar, ruh hali değişimleri ve yiyecek istekleri de dahil olmak üzere PMS semptomlarını tedavi etme gücüne sahiptir. Bu uçucu yağ aynı zamanda antispazmodiktir, yani spazmları ve kas krampları, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi ilgili sorunları tedavi eder. Bunu kontrol edilemeyen sinir uyarılarını gevşeterek yapar. Birleşik Krallık’taki Oxford Brooks Üniversitesi’nde yapılan ilginç bir çalışma, aromaterapinin doğun anında olan kadınlar üzerindeki etkisini analiz etmiştir. Çalışma sekiz yıllık bir süre boyunca yapılmış ve 8.058 kadını kapsamıştır.
Bu çalışmadan elde edilen kanıtlar, aroma terapinin doğum sırasında maternal kaygı, korku ve ağrıyı azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir. Doğum sırasında kullanılan 10 esansiyel yağdan, adaçayı yağı ve papatya yağı ağrıyı hafifletmede en etkili olanlardır. Bir başka 2012 çalışmasında, lise kızlarının adet döngüsü sırasında aroma terapinin ağrı kesici olarak etkileri ölçülmüştür. Bir aroma terapi masaj grubu ve bir asetaminofen (ağrı kesici ve ateş düşürücü) grubu oluşturulmuş ve aroma terapi masajı tedavi grubundaki deneklere uygulanmıştır. Karın bölgelerine bir kez badem yağı bazlı adaçayı, mercanköşk, tarçın, zencefil ve sardunya yağları kullanılarak masaj yapılmıştır. Menstrüel ağrı seviyesi 24 saat sonra değerlendirilmiştir. Sonuçlar, adet ağrısındaki azalmanın aroma terapi grubunda asetaminofen grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir.


Hormonal Dengeyi Destekler
Misk adaçayı, vücudun hormonlarını etkiler, çünkü endokrin sistem içinde değil, bitkilerden türetilen diyet östrojenleri olarak adlandırılan doğal fitoöstrojenler içerir. Bu fitoöstrojenler, adaçayına östrojenik etkilere neden olma yeteneği verir. Östrojen seviyelerini düzenler ve uterusun uzun vadeli sağlığını sağlar, uterus ve yumurtalık kanseri şansını azaltır.
Günümüzde kısırlık, polikistik over sendromu ve östrojen bazlı kanserler gibi birçok sağlık sorunu, kısmen yüksek östrojenli gıdaları tüketilmesi nedeniyle vücuttaki aşırı östrojenden kaynaklanmaktadır. Adaçayı bu östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğundan, inanılmaz derecede etkili bir uçucu yağdır. Journal of Phytotherapy Research’te yayınlanan bir 2014 çalışmasına göre, adaçayı yağının solunmasının kortizol seviyelerini yüzde 36 oranında azaltma ve tiroid hormon seviyelerini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu bulmuştur. Çalışma 50 yaşlarında menopoz sonrası 22 kadına uygulanmış ve bunlardan bazılarına depresyon tanısı konmuştur. Araştırmanın sonunda araştırmacılar, adaçayı yağının kortizolün düşürülmesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve ruh halini iyileştiren bir anti-depresan etkisinin olduğunu belirtmişlerdir.

Uykusuzluğu Giderir
Uykusuzluktan mustarip insanlar, adaçayı yağı ile rahatlayabilirler. Doğal bir yatıştırıcıdır ve uykuya dalmak için gerekli olan sakin ve huzurlu olma hissini verir. Kişi uyuyamadığında, kendini genellikle dinlenmemiş hisseder bu da gün boyunca çalışma yeteneğini olumsuz etkiler. Uykusuzluk sadece enerji seviyesini ve ruh halini değil, aynı zamanda sağlığı, iş performansını ve yaşam kalitesini de etkiler. Uykusuzluğun iki ana nedeni stres ve hormonal değişikliklerdir. Tamamen doğal bir uçucu yağ, stres ve endişe duygularını hafifleterek ve hormon seviyelerini dengeleyerek uykusuzluğu artırabilir.
Yayınlanan bir 2017 çalışmada( kanıta dayalı, tamamlayıcı ve alternatif tıp) lavanta yağı, greyfurt özü yağını kapsayan bir masaj yağı ile misk adaçayı yağı uygulayarak cilde yapılan masaj gece vardiya dönen hemşirelerde uyku kalitesini artırmak için olumlu etkiler yaratmıştır.

Kan Dolaşımını Artırır
Adaçayı Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Misk adaçayı kan damarlarını açar ve kan dolaşımını arttırır; ayrıca beyni ve arterleri gevşeterek doğal olarak kan basıncını düşürür. Bu, kaslara giren oksijen miktarını artırarak ve organ fonksiyonunu destekleyerek metabolik sistemin performansını artırır. Kore Cumhuriyeti Temel Hemşirelik Bilimleri Bölümü’nde yapılan bir araştırmada, adaçayı yağının idrar kaçırma veya istemsiz idrara çıkma olan kadınlarda kan basıncını düşürme yeteneği ölçülmüştür. Çalışmaya 34 kadın katılmış ve hastalara ya adaçayı yağı, lavanta yağı ya da badem yağı (kontrol grubu için) verilmiştir; daha sonra bu kokuların 60 dakika solunduktan sonra kan basıncı ölçümü yapılmıştır.
Sonuçlar, klar yağ grubunun kontrol ve lavanta yağı gruplarına kıyasla sistolik kan basıncında anlamlı bir düşüş, lavanta yağı grubuna kıyasla diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş ve kontrole kıyasla solunum hızında önemli bir düşüş yaşadığını göstermiştir. Veriler, klar yağ inhalasyonunun üriner inkontinansı olan kadınlarda, özellikle de değerlendirmelerden geçtikçe gevşemenin sağlanmasında yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir
Adaçayı yağının antioksidan ve antienflamatuar özellikleri kardiyo-koruyucudır ve doğal olarak kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir. Yağ ayrıca duygusal stresi azaltır ve dolaşımı iyileştirir, kolesterolü düşürmek ve kardiyovasküler sistemi desteklemek için iki çok önemli faktördür. Bir çift-kör randomize çalışmada 34 kadın hasta dahil kontrollü bir çalışmaya katılmıştır. Bu katılımcıların adaçayı plasebo ve lavanta yağı gruplarına göre sistolik kan basıncı düşmüş ve de önemli ölçüde diastolik kan basıncı, solunum hızı azalmıştır. Katılımcılar basitçe klar güvenli uçucu yağı solumuşlar ve inhalasyondan 60 dakika sonra kan basıncı seviyeleri ölçülmüştür.

Stres Giderici Olarak Çalışır
Misk adaçayı bir antidepresan ve kaygı için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak hizmet eder; kaygı ve başarısızlık duygularını hafifletirken güveni ve zihinsel gücü artırır. Ayrıca sevinç ve rahatlık hissi veren öforik özelliklere sahiptir. 2010 yılı Güney Kore‘de yapılan bir çalışmada adaçayı yağı depresyonlu hastalar için tedavi edici bir ajan olarak geliştirilebileceği tespit edilmiştir. Çalışma için, sıçanlarda zorla yüzme testi ile antidepresan özellikleri ölçülmüştür; misk yağ en güçlü anti-stres etkisine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Lösemi ile Savaşır
Adaçayı Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Yunanistan‘ın Atina kentindeki Yunan Antikanser Enstitüsü, İmmünoloji Bölümü’nde yürütülen umut verici bir çalışmada, adaçayı yağında bulunan kimyasal bir bileşik olan sklareolün, lösemi ile mücadelede oynadığı rol incelenmiştir. Sonuçlar, sklareolün apoptoz süreci boyunca hücre çizgilerini öldürebildiğini göstermiştir. Apoptoz, programlanmış hücre ölümü sürecidir; apoptozisin rolünü içeren araştırmalar 1990’ların başından bu yana önemli ölçüde artmıştır. Yetersiz miktarda apoptoz, kanser gibi kontrolsüz hücre çoğalmasına neden olmuştur.

Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür
Misk adaçayı bakteriyel ve fungal enfeksiyonların büyümesini ve yayılmasını engeller; aynı zamanda su veya yiyecek yoluyla vücuda giren bakterilerin tehlikeli davranışlarını durdurabilir. Bu antibakteriyel özellikler kolon, bağırsaklar, idrar yolları ve boşaltım sistemini korur. Bu güçlü yağ da antiseptiktir, bu nedenle bu uçucu yağı onlara uyguladığında yaralar mikroplarla enfekte olmaz. Bu faydalı özellik yaraları koruyarak kesikleri iyileştirir ve vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.
2018 yılında Postepy Dermatol Alergol dergisinde yayınlanan bir çalışmada, antimikrobiyal özellikleri sebebiyle cilt enfeksiyonlarını yaraların tedavisinde adaçayı yağının kullanılabileceği belirlenmiştir. Sonuçlar, uçucu yağın, yara enfeksiyonlarından izole edilen klinik suşlara karşı güçlü bir antistafilokok aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir.Adaçayı Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığını Geliştirir
Misk adaçayı yağında, birçok çiçek ve baharat bitkisinde bulunan doğal olarak oluşan bir fito kimyasal olan linalil asetat adı verilen önemli bir ester vardır. Bu ester cilt iltihabını azaltır ve döküntüler için doğal bir ilaç olarak çalışır; ayrıca ciltte yağ üretimini de düzenler. Misk adaçayı yağı, bu bağlamda jojoba yağına benzer şekilde çalışır, bu nedenle ikisini birleştirmek, cildi gün boyunca bile tutacak mükemmel bir cilt nemlendiricisi olmasını sağlamaktadır.

Sindirime Yardımcı Olur
Sindirim sistemi sağlığın temelidir. Bu şaşırtıcı sistem, her gün tükettilen yiyecekleri ve sıvıları sindirme görevini tamamlamak için birlikte çalışan sinir, hormon, bakteri, kan ve organların bir kombinasyonunu içerir. Bu fayda hakkındaki kanıtlar sınırlı olmakla birlikte, sindirim sürecini hızlandıran ve kolaylaştıran mide suları ve safranın salgılanmasını arttırmak için misk adaçayı yağı kullanılmıştır. Hazımsızlık semptomlarını hafifleterek kramp, şişkinlik ve abdominal rahatsızlığı en aza indirir.
Bu güçlü esansiyel yağ, mide rahatsızlıklarını önlemek için de çalışabilir ve vücudun gün boyunca tüketilen çok gerekli vitamin ve mineralleri emmesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenlemek, kabızlığı gidermek ve midede ülser semptomlarını ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Adaçayı Adaçayının Faydaları Cilt Sağlığı Sindirim Sistemi Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karabiberli Zerdeçal Neye İyi Gelir ve Nasıl Alınır?
Karabiberli Zerdeçal Neye İyi Gelir ve Nasıl Alınır?

Tarihçiler, uzun zaman önce ve dünyanın dört bir yanından insanların şifalı otları sıklıkla sofistike bir şekilde kullandığını gösteren kanıtlar topladı. Örneğin, Cinchona kabuğundan elde edilen kinin, hastalık daha tanımlanmadan çok önce sıtma semptomlarını tedavi etmek için kullanıldı ve sıradan b

Tarihçiler, uzun zaman önce ve dünyanın dört bir yanından insanların şifalı otları sıklıkla sofistike bir şekilde kullan...

Kükürt Sabunu Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir?
Kükürt Sabunu Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir?

Kükürt sabunu, doğada saf halde bulunan ve sarı rengiyle ön plana çıkan kükürt elementinin, sabun olarak formüle edilmesiyle elde edilen bir sabun çeşididir. Kozmetik ve güzellik sektöründe cilde faydaları ile bilinen kükürt sabunu, antibakteriyal özelliğe sahiptir.

Kükürt sabunu, doğada saf halde bulunan ve sarı rengiyle ön plana çıkan kükürt elementinin, sabun olarak formüle edilmes...

Tavuk Salatası Sağlıklı mı? Malzemeler, Sağlık Etkileri, İpuçları
Tavuk Salatası Sağlıklı mı? Malzemeler, Sağlık Etkileri, İpuçları

Tavuk salatası, ana bileşen olarak tipik olarak doğranmış veya kıyılmış tavuk kullanan ve mayonez, ekşi krema, yoğurt veya sirke bazlı sos gibi bir bağlayıcı ile birlikte gelen çok yönlü bir yemektir.

Tavuk salatası, ana bileşen olarak tipik olarak doğranmış veya kıyılmış tavuk kullanan ve mayonez, ekşi krema, yoğurt ve...