Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen Yanlışlar

21 Mart 2020

Geniz, burun, boğazın nemli kalması için vücut düzenli olarak mukus üretir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı vakitlerde bu akıntının farkına varılmaz. Ama bu akıntı olması gerektiğinden fazla olursa ortada bir sağlık sıkıntısı var demektir. Geniz akıntısının oluşma sebepleri vardır. Bunlar:
1- Üst solunum yolları enfeksiyonları
2- Alerjik durumlar
3- Sinüzit
4- Hava değişimi
5- Havanın kuru olması
6- Grip, nezle
7- Temizlik malzemeleri
8- Kozmetik ürünler
9- Hamilelik
10- Bazı baharatlar
11- Burundaki yapısal sorunlar

Geniz akıntısının ortaya çıktığını öksürükten, ağızdan gelen kötü kokudan, boğazdaki gıcıklanmalardan basit bir şekilde anlamak mümkündür.
Geniz akıntısı beraberinde baş ağrısı, burun tıkanıklığı, gözlerde ağrı, koku alamama gibi problemleri getirir.
Geniz akıntısı hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Beyne ve kulaklara çok yakın olan bu bölgedeki iltihaplar daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.
Geniz akıntısının sebebi bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Genellikle ilaç tedavisi uygulanır ama evde uygulanacak bazı yöntemlerde geniz akıntısına iyi gelir. Bunların başında da tuzlu su gelir. Tuzlu suyu hazırlamak çok kolaydır. Bir bardak suya 2 çay kaşığı kadar tuz konur ve su karıştırılır. Ortaya çıkan tuzlu su ile sabah- akşam gargara yapılır. Ayrıca sprey yöntemi ile buruna da sıkılabilir. Bu yöntem çok kullanılır ve etkilidir.

Geniz akıntısının kesilmesi için burnun temiz tutulması da önemlidir. Burunda biriken mukuslar temizlenmelidir. Böylece burundan rahatlıkla nefes alınabilir. Akıntı burun yoluyla dışa akar. İçe akarsa kulakları ve boğazı olumsuz etkiler.
Su tüketimi önemlidir. Günde 2 litreye yakın su mutlaka içmek gerekir.
Üst solunum yollarını açacak buharlar ya da bitki çayları da faydalı olur.
Alerjik bir durumdan kaynaklı geniz akıntısı oluşmuş ise alerjiyi ortaya çıkaran etmenler ortadan kaldırılması gerekir. Toza, tüye karşı alerji varsa ev ya da çalışma ortamı temizlenip sık sık havalandırılmalıdır.
Sigara, alkol alınmaması gerekir.

Geniz akıntısının tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar mevcuttur. Uygulanan bitkisel çözümler her zaman çözüm olmayabilir. Özellikle buruna her bitkisel karışım sıkılmamalıdır. Burnu temizlemek için çok sümkürmek iltihapların kulağa yayılmasına sebep olabilir.
Geniz akıntısı tedavi edilmez ise daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Bu akıntı zamanla yayılır. Bu yüzden evde uygulanacak çözümler yardımcı çözümler olup doktor tedavisinin uygulanmasında yarar vardır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tuzlu Su Geniz Akıntısı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Akne İçin Bal Ve Limon
Akne İçin Bal Ve Limon

Aknenin büyük bir nedeninin kötü beslenme ve yaşam tarzı olduğuna dair yaygın bir inanışa rağmen, bunu destekleyecek çok az kanıt vardır. Uzmanlar, sivilcenin ana nedeninin hormonal dengesizlikler olduğuna inanıyor, bu da gençlerin neden ana hastalar arasında olduğunu açıklıyor.

Aknenin büyük bir nedeninin kötü beslenme ve yaşam tarzı olduğuna dair yaygın bir inanışa rağmen, bunu destekleyecek çok...

Spirulina'nın Yan Etkileri ve Tehlikeleri Nelerdir?
Spirulina'nın Yan Etkileri ve Tehlikeleri Nelerdir?

Spirulina, mavi-yeşil alglerden yapılan popüler bir takviye ve bileşendir. Birkaç faydası olsa da, herhangi bir yan etkisi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Spirulina, mavi-yeşil alglerden yapılan popüler bir takviye ve bileşendir. Birkaç faydası olsa da, herhangi bir yan etki...

Light vs. Dark Roast Kahve: Fark Nedir?
Light vs. Dark Roast Kahve: Fark Nedir?

Kahve söz konusu olduğunda, çoğu insanın bir içki seçeneği vardır. Bazı insanlar için buzlu veya donmuş kahve iken, diğerleri için sıcak bir espresso içeceğidir. Birçoğu için, bir fincan açık veya koyu kızartma arasında bir seçim yapmak kadar basittir.

Kahve söz konusu olduğunda, çoğu insanın bir içki seçeneği vardır. Bazı insanlar için buzlu veya donmuş kahve iken, diğe...