Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olabilecek Besinler

Sigara başlayanlar bırakmak için bin bir türlü yol denese de zor olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Uzmanlar sigarayı bırakmak için birçok yöntem sıralıyor ancak bırakmanın temeli aslında beyinde yatıyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan uzmanlar hem sigarayı bırakmak için tavsiyelerde bulunuyor hem de sigarayı bırakmada etkili olan besinleri sıralıyor. Peki sigarayı bırakmak için etkili olan besinler nelerdir?

Muz: Hem sigarayı bırakmaya hem de sigaranın etkilerini yok etmeye yardımcıdır.

Domates suyu: Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bıraktığınız ilk bir ay boyunca bir çay bardağı domates suyu içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Yulaf lapası: Yapılan bir araştırmaya göre 20 gün boyunca tüketilen 2 yemek kaşığı yulaf lapası nikotin bağımlılığını azaltmaktadır.

Süt: Bir bardak süt içerek kendinizi sigaradan soğutmak sizin elinizde. Çünkü süt içtikten sonra içilen sigaranın tadı kötü olup, istenilen tadı vermemektedir.

Patlıcan: Canınız sigara içmek ister ve nikotine ihtiyaç duyarsanız patlıcan tüketerek içeriğindeki nikotin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Karnabahar: Yeşil domates ve patlıcan kadar olmasa da karnabahar, bir gramında içerdiği 16.8 ng nikotin oranıyla diğer sebzelerle yarışır durumda.

Elma: Elmanın nörotoksinlere karşı hücre yapısını koruyarak sigara bırakma sürecinde yaşanan strese bağlı hücre hasarını önleme yetisi mükemmel. Aynı zamanda sigaranın yıpratmış olduğu cici akciğerinizin de çalışma fonksiyonlarını düzenleyebiliyor.

Kereviz: Kereviz sapı da süt gibi sigaranın tadını kötüleştirdiği için sigarayı bırakmanızda yardımcı olabiliyor. Kereviz dışında kabak, patlıcan, fasulye de aynı etkiyi yaratabilir.

Portakal: 20 gün boyunca yiyeceğiniz yarım portakal sigara içme isteğinizi azaltabilir.