Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olabilecek Besinler

21 Mart 2020

Sigara başlayanlar bırakmak için bin bir türlü yol denese de zor olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Uzmanlar sigarayı bırakmak için birçok yöntem sıralıyor ancak bırakmanın temeli aslında beyinde yatıyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan uzmanlar hem sigarayı bırakmak için tavsiyelerde bulunuyor hem de sigarayı bırakmada etkili olan besinleri sıralıyor. Peki sigarayı bırakmak için etkili olan besinler nelerdir?

Muz: Hem sigarayı bırakmaya hem de sigaranın etkilerini yok etmeye yardımcıdır.

Domates suyu: Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bıraktığınız ilk bir ay boyunca bir çay bardağı domates suyu içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Yulaf lapası: Yapılan bir araştırmaya göre 20 gün boyunca tüketilen 2 yemek kaşığı yulaf lapası nikotin bağımlılığını azaltmaktadır.

Süt: Bir bardak süt içerek kendinizi sigaradan soğutmak sizin elinizde. Çünkü süt içtikten sonra içilen sigaranın tadı kötü olup, istenilen tadı vermemektedir.

Patlıcan: Canınız sigara içmek ister ve nikotine ihtiyaç duyarsanız patlıcan tüketerek içeriğindeki nikotin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Karnabahar: Yeşil domates ve patlıcan kadar olmasa da karnabahar, bir gramında içerdiği 16.8 ng nikotin oranıyla diğer sebzelerle yarışır durumda.

Elma: Elmanın nörotoksinlere karşı hücre yapısını koruyarak sigara bırakma sürecinde yaşanan strese bağlı hücre hasarını önleme yetisi mükemmel. Aynı zamanda sigaranın yıpratmış olduğu cici akciğerinizin de çalışma fonksiyonlarını düzenleyebiliyor.

Kereviz: Kereviz sapı da süt gibi sigaranın tadını kötüleştirdiği için sigarayı bırakmanızda yardımcı olabiliyor. Kereviz dışında kabak, patlıcan, fasulye de aynı etkiyi yaratabilir.

Portakal: 20 gün boyunca yiyeceğiniz yarım portakal sigara içme isteğinizi azaltabilir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sigara Sağlıklı Beslenme Sigarayı Bırakma

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pektin Özellikleri Ve Faydaları
Pektin Özellikleri Ve Faydaları

Pektin, sağlık için birçok yararı olan bir bitkisel liftir. Bu makalede, pektin tüketmenin neden önemli olduğunu ve hangi yiyeceklerin pektin içerdiğini anlatacağız.

Pektin, sağlık için birçok yararı olan bir bitkisel liftir. Bu makalede, pektin tüketmenin neden önemli olduğunu ve hang...

Karbonat ve Bal Karışımı İle Sağlığınızı Güçlendirme
Karbonat ve Bal Karışımı İle Sağlığınızı Güçlendirme

Bu doğal ilaçtan sonuna kadar yararlanabilmek için en iyi kalite organik ballardan kullanmak önemlidir. Bu şekilde, bu karbonat bal karışımının iyileştirici özelliklerinin artısını görebilirsiniz.

Bu doğal ilaçtan sonuna kadar yararlanabilmek için en iyi kalite organik ballardan kullanmak önemlidir. Bu şekilde, bu k...

Endorfini Doğal Olarak Arttıran 4 Gıda
Endorfini Doğal Olarak Arttıran 4 Gıda

Endorfinler, beyinde salındığında vücutta olumlu bir his uyandıran nörotransmiterlerdir. Evet, yoğun kardiyo endorfin artışına neden olabilir, ancak seks, kahkaha ve belirli yiyecek türleri de öyle.

Endorfinler, beyinde salındığında vücutta olumlu bir his uyandıran nörotransmiterlerdir. Evet, yoğun kardiyo endorfin ar...