Süper Besinlerden Moringa ile Tanışın

18 Kasim 2021

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve ilaç benzeri özellikleri sayesinde Hindistan’da yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan moringa oleifera, son zamanlarda ülkemizde de adını duyurmaya başlayan adaptojenik içeriklerden bir tanesi. Süper besinler grubunda da yer alan bu mucizevi içeriği daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Moringa Nedir?
Rahatlıkla pek çok iklimde yetişebilen, dayanıklı yapısı ve hızlı gelişim süreci ile tanınan mucizevi ağaç moringanın tarihi ortalama 4 bin yıl öncesine dayanıyor. Günümüze kadar aşağı yukarı 300’e yakın hastalığın tedavisinde kullanmış olan moringanın kökleri, yaprakları, dalları ve çiçekleri ilaç olarak kullanılabiliyor.
Günümüzde, adaptojenik olduğunun fark edilmesinden ve süper besinler grubuna alınmasından sonra dünya çapında bir üne kavuşmaya başlamış olan moringa, mantara, virüslere ve inflamasyona karşı olan etkisi ile biliniyor. Oldukça güçlü bir enerji ve besin kaynağı olan bu mucizevi içerik, yaşlılık belirtileri ile de savaşıyor. Dünyada gıda takviyesi olarak popülerleşen moringa yüksek aminoasit, kalsiyum, potasyum, protein ve A, E ve C vitamini değerleri ile de günlük kullanım için öneriliyor fakat erişkin bireyler için bu sınır 70 gram ile sınırlı tutuluyor. Etkilerini başlıca cilt sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde gösteriyor.

Moringanın Cilt Sağlığına Etkileri
Yüksek oranda A ve E vitamini içeren moringa, antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığını olumlu yönde geliştiriyor. A vitamini cildin ışıltısını ve sağlıklı görüntüsünü desteklerken, E vitamini serbest radikallerle savaşarak cildin hasar almasını engelliyor.

Moringanın Bağışıklık Sistemine Etkileri
Anti viral ve anti bakteriyel özelliklerinin yanı sıra moringa, içeriğindeki yüksek C vitamini, lif ve demir oranı ile de bağışıklığı güçlendiriyor ve hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getiriyor.

Moringanın Sağlık Üzerindeki Bilinen Diğer Faydaları Nelerdir?
İnsan vücudunun üretemediği 8 aminoasidi, 90 dan fazla besini, 46 çeşit antioksidanı ve 36 anti enflamatuar içeriği barındıran moringa karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesi konusunda da aktif etki gösteriyor. Zerdeçal benzeri bir etki de yaratarak bağırsaklardaki enflamasyonun önüne geçiyor.

Moringa; portakaldan daha fazla C vitamini, yumurtadan daha fazla magnezyum, fıstıktan daha fazla B3 vitamini, havuçtan daha fazla A vitamini ve muzdan daha fazla potasyum değerine sahip.
İnsülin seviyelerinin ve kan şekerinin dengelenmesinde de aktif rol oynayan moringa şeker hastalığının engellenmesi ve şeker hastalığı semptomlarının baskılanmasına da yardımcı oluyor.
Moringa tozunun anne sütü üretimini arttırdığı yönünde yapılan çalışmalar henüz bu durumu bilimsel anlamda kanıtlamış olmasa da bebeğin anne sütünden aldığı ve gelişimi için gerekli olan besin değerini arttırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca sütten daha çok kalsiyum, yoğurttan daha çok protein ve ıspanaktan daha çok demir içeriğine sahip olan moringa, vegan ve vejetaryen bireylere de önerilmektedir.
Moringanın profesyonel sporcuların bedensel performanslarını yükseltmelerinde de yardımcı olduğu düşünülmektedir. Moringanın içeriğindeki maddeler, kan dolaşımını ve kandaki oksijen oranını optimal seviyelerde tutarak bedensel aktivite esnasında yorgunluk hissinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca kasiyum ve aminoasit içeriği sayesinde kas gelişimine katkıda bulunuyor ve doku yenilenmesini hızlandırıyor.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Detoks Sonrası Yemek İçin En Lezzetli Yiyecekler
Detoks Sonrası Yemek İçin En Lezzetli Yiyecekler

Artık insanlar, küresel sağlık pazarını tamamen yeni zirvelere taşıyan formda ve sağlıklı kalmanın öneminin her zamankinden daha fazla farkındalar. İnsanlar sadece ne yedikleri konusunda daha dikkatli olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun çeşitli işlevlerini optimize etmek için örneğin detoks diyetle

Artık insanlar, küresel sağlık pazarını tamamen yeni zirvelere taşıyan formda ve sağlıklı kalmanın öneminin her zamankin...

Osmanlı’da En Çok Tüketilen Meyve Kivi Ve Kivi Çayı
Osmanlı’da En Çok Tüketilen Meyve Kivi Ve Kivi Çayı

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına rağmen iklim koşullarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolayca yetiştirilebilir. Osmanlı'da kahv

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içer...

Hibiskus Çiçeğinin Saça Faydaları
Hibiskus Çiçeğinin Saça Faydaları

Hibiscus, saç büyümesine yardımcı olan en faydalı bitkilerden biridir ve bu özelliğinden dolayı herkes tarafından tercih edilmektedir. Hibiscus çiçeği, saç dökülmesini durdurmak, yeniden büyümeyi teşvik etmek ve erken beyazlamayı önlemek için etkili yöntemlerden biridir.

Hibiscus, saç büyümesine yardımcı olan en faydalı bitkilerden biridir ve bu özelliğinden dolayı herkes tarafından tercih...