Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar

06 Haziran 2021

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel sağlığı nasıl etkilediğine dair yapılan araştırmalar göz önüne alınarak, daha sağlıklı bir hayat için gerekli önlemler alınmaya başlanmıştır.
Özellikle günlük çokça tüketilen besinleri göz önüne alarak, daha temiz bir beslenme düzenine arayışına geçilmiştir. Kafein içeren gıdalar ise bu besinlerin başında gelmektedir. Birçok bitkide doğal olarak bulunan kafein, beyin üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Kahve çekirdekleri, çay yaprakları ve kakaoda doğal olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı yiyeceklerde ve ilaçlarda ise lezzet arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.


İnsanlar Neden Kafeine Alternatif Bir Gıda Arayışına Girdiler?
Yapılan araştırmalara göre günlük olarak yaklaşık 300-400 mg kafein tüketmenin sağlık için olumsuz bir etkisi yoktur. Tabii kişinin yaşına, kilosuna ve genel sağlık durumuna göre durum değişkenlik gösterebilir. Özellikle yorgun ve halsiz hissedildiğinde, kahve ve çikolataya yönelmenin tek sebebi ise kafein içermelerinden dolayı enerji verici etki göstermeleridir. Bütün bunlara rağmen fazla tüketime bağlı olarak vücutta olumsuzluklar görülmeye başlanılmıştır.


Aşırı Kafein Tüketmenin Yan Etkisi Var mıdır?
Maalesef evet! Yan etkilerin başında ise anemi yani kansızlık gelmektedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre düzenli olarak fazla kahve tüketmek, bedendeki demir seviyesini düşürmektedir.
Eğer Aniden Kafein Tüketiminizi Keserseniz Görebileceğiniz Problemler;
• Kaygı
• Baş ağrısı
• Uyuşukluk
• Titreme
• Uykusuzluk
• Mide bulantısı
• Artan kan basıncı
• Taşikardi olarak bilinen hızlı kalp atışı
1 fincan kahvede kullanılan kahve cinsine göre 30-350 mg kafein içeriği bulunmaktadır. Hal böyle olunca da kafeine alternatif olan, hemen hemen aynı tadı veren ve kafein içermeyen besin önerileri ile siz de daha sağlıklı bir hayata geçebilirsiniz.

İşte kahveye ve çikolataya alternatif besinler;


Hindiba Kökü
Aynı kahve çekirdeklerinde olduğu gibi hindiba kökünü de kavurabilir, öğütebilir ve demleyebilirsiniz. Bir fincan kaynar suya 1 yemek kaşığı hindiba kökü telvesi ekleyerek, kahveye benzer kokuda ve tatta bir içecek hazırlayabilirsiniz.
Hindiba kökü; sindirime yardımcı, probiyotiklerin büyümesini destekleyici bir prebiyotik olan ‘inülin’ içerikli bitkidir. Aynı zamanda hiperglisemiye karşı vücutta koruyucu etki göstermektedir.


Rooibos Çayı
Kırmızı çalı olarak da bilinen rooibos, Güney Afrika’da yetiştirilen ve giderek popüler hale gelen mükemmel bir bitkidir. Hafif tatlı ve meyvemsi bir tada sahiptir. Günümüzde market raflarında poşet çay olarak kolaylıkla bulabilirsiniz.
Faydası ise oldukça fazladır. Tam bir antioksidan deposudur. İçerisindeki ‘tanen’ maddesi ile vücutta bu etkiyi göstermektedir. Üstelik kahvenin tam aksine kandaki demir seviyenizi arttırmaktadır.


Matcha
Genellikle toz halinde satılan ve vücut için oldukça faydası olan bir bitkidir. Çok güçlü bir antioksidandır. Sindirimi kolaylaştırıcı ve enerji verici özelliğe sahiptir. Mental performansı arttırdığı ise yapılan çalışmalar ile kanıtlanmış durumdadır. Toksin atıcı özellikte olması ise diğer önemli yararlarındandır. Günde sadece 1 fincan tüketmeniz, kafein ihtiyacınızı da yok edecektir. Kahveden daha fazla enerji vermektedir. İster çayını tüketin, isterseniz tatlılarınız üzerine az miktarda serpiştirin. 


Keçiboynuzu
Keçiboynuzu, doğal olarak tatlı olan tadı ve dokusu ile çikolataya alternatif bir besindir. Muhteşem besleyici içeriğinin yanı sıra, sindirime yardımcıdır. Antioksidan, antifungal, antiinflamatuar ve antibakteriyel etki göstermektedir. Aynı çikolata gibi enerji vermektedir. Bütün bunların dışında; kemik gelişimini destekler, akciğeri temizler, cildi güzelleştirir ve diyabetle savaşır. Özellikle sabahları aç karnına tüketeceğiniz 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi, bağışıklığınızı güçlendirecek ve kafein isteğinizi azaltacaktır.


Fındık
Kuruyemişler içinde en sağlıklısı olarak bilinen fındık, vücut için gerekli olan besin ögelerini içermektedir. İçeriğindeki sağlıklı doğal yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Kafein içermediğinden dolayı ise çikolata ile aynı etkiyi verebilecek alternatif bir gıdadır. Tabii aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Protein içeriği yüksek olduğundan dolayı da uzun süre tok tutucu etki göstermektedir.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kafein Kahve Hindiba Roibos Çayı Matcha Keçiboynuzu Fındık

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?
Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Çınar pekmezi ya da maple şurubu olarak da bilinen akçaağaç şurubu yüksek oranda antioksidan içerdiğinden doğal ilaç olarak kabul edilir. Cilt sağlığından kalp ve damar sağlığına kadar faydası olan akçaağaç şurubu hücrelerin yenilenmesini destekler.

Çınar pekmezi ya da maple şurubu olarak da bilinen akçaağaç şurubu yüksek oranda antioksidan içerdiğinden doğal ilaç ola...

Çam Fıstığının 4 Etkileyici Sağlık Faydası
Çam Fıstığının 4 Etkileyici Sağlık Faydası

Çam fıstığı, çiğ veya kavrulmuş olarak yenebilen besleyici bir atıştırmalıktır. Salatalara eklenebilir, humusun üzerine serpilebilir ve pesto ve diğer sosların bir parçası olarak karıştırılabilirler.

Çam fıstığı, çiğ veya kavrulmuş olarak yenebilen besleyici bir atıştırmalıktır. Salatalara eklenebilir, humusun üzerine ...

Hodan (Galdirik) Otunun Faydaları Nelerdir?
Hodan (Galdirik) Otunun Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki bütün iltihabı tek seferde atan hodan otu özellikle baş ağrısı ve sinir sistemine fayda sağlar. Hodan otu nerede bulunur? Hodan otunun faydaları nelerdir?

Vücuttaki bütün iltihabı tek seferde atan hodan otu özellikle baş ağrısı ve sinir sistemine fayda sağlar. Hodan otu nere...