Kefir Nedir ? Kefirin Faydaları Nelerdir ?

04 Mart 2020

Kefir yapma yöntemi kefir ve yoğurt arasındaki ana farklılıklardan biridir. Yöresel süt olan kefir, kefir tanelerini ve katışıksız inek sütünü kullanır – buna rağmen bunu keçi / koyun sütünden ve hindistan cevizi sütünün içinde de bulabilirsiniz. Kefir taneleri aslında tam anlamıyla tanecik değildir, fakat çeşitli bakteri ve maya içeren taneler gibi görünen küçük jelatinimsi boncuklardır. Taneler bir cam kavanoz / kaseye konur, süt içine batırılır, kapatılır ve en az 24 saat oda sıcaklığında bırakılır. Bu, bakteri ve mayanın laktozu (sütte doğal şeker) laktik asite mayalanmasını ve bakterilerin çoğalmasını ve büyümesini aktif olmasını sağlar.

Oda sıcaklığında yaklaşık 24 saat bekletildikten sonra, taneler kefirden süzülür ve yeniden bir süt grubuna aktarılır ve yeniden üretilmelerini sağlamak için tekrar kullanılır – bu döngü sonsuza kadar sürülebilir. Gerilen kefir artık içmeye hazır.

Taneler, doğru sıcaklıkta taze sütte tutuldukları sürece çoğalırlar. Ürün buzdolabına konduğunda, soğukluk derecesi mayalanma işlemini engeller.

Evde kefir yapmak güvenli mi?

Kefir, mayalanmış bir ürün olduğundan, tüketim için güvenli olduğundan emin olmak için kurallara bağlı kalınmalıdır – yanlış yapıldığında sizi hasta etme potansiyeli vardır. Kefir’i saygın bir kaynaktan satın almanızı ve evde yapmaktan ziyade paketlemeyi depolama talimatlarını incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Süt iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır ve kefir farklı değildir. Bununla birlikte, probiyotiklerin ek faydaları bulunmaktadır. Probiyotikler, bazı insanlarda şişkinlik ve sindirim sıkıntısı gibi IBS semptomlarını kolaylaştırabilecek “dost bakteri” olarak bilinir.

Mayalanma süreci aynı zamanda sütte laktozun parçalanmasına yardımcı olur, bu nedenle kefirin laktoz intoleransı olan kişiler tarafından tolere edilebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Laktoz intoleransı olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.

Kefir taneleri yaklaşık 30 suş yararlı bakteriler içerir. Bazı ana suşlar arasında laktobasiller – veya laktik asit bakterileri (LAB) bulunur.

Kefire özgü bir LAB olan Lactobacillus kefiri, salmonella, h-pylori ve e-coli gibi bazı zararlı bakterilerin büyümesini inhibe etmek için yapılan bir çalışmada gösterilmiştir ve bazı bağırsak iltihaplı bozukluklarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kefir ile ilişkili sağlık iddialarının birçoğu daha fazla araştırma gerektirir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kefir Kefir Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karpuz ile Egzersiz Ağrısını Azaltma
Karpuz ile Egzersiz Ağrısını Azaltma

Uzun mesafe koşucuları ve cross-fit sporcuları bunu çok iyi bilirler: Gecikmiş kas ağrıları, özellikle yorucu bir antrenmandan sonraki gün başlayan ve kasta iltihaplanmaya yol açan mikro yırtıkların neden olduğu rahatsızlıktır.

Uzun mesafe koşucuları ve cross-fit sporcuları bunu çok iyi bilirler: Gecikmiş kas ağrıları, özellikle yorucu bir antren...

Yatmadan Bir Saat Önce İki Kivi Yemek
Yatmadan Bir Saat Önce İki Kivi Yemek

Uyku araştırmalarında bir numaralı soru “Neden uyuyoruz?” ardından “Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?” sorusu gelir. Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce araştırmadan sonra, her iki sorunun da en iyi cevabını hala bilmiyoruz.

Uyku araştırmalarında bir numaralı soru “Neden uyuyoruz?” ardından “Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?” sorusu gelir. Keli...

Hangisi Daha Sağlıklı: Çay Mı, Kahve Mi?
Hangisi Daha Sağlıklı: Çay Mı, Kahve Mi?

Elbette sabaha bir bardak portakal suyu, süt ya da sadece su içerek başlayan insanlar vardır. Ancak insanların çoğu sabahları bir fincan çay ya da kahve hazırlamayı tercih eder. Bu her iki kafeinli içecek de çok sevilse de birinin diğerinden daha fazla faydası bulunuyor mu?

Elbette sabaha bir bardak portakal suyu, süt ya da sadece su içerek başlayan insanlar vardır. Ancak insanların çoğu saba...