Kahve Çekirdeği Yiyebilir Miyiz? Faydaları Ve Zararları

01 Kasim 2021

Kahve tutkunuysanız, yeni açılmış kahve çekirdeği poşetinden yayılan muhteşem kahve kokusu kadar karşı konulamaz bir şey yoktur. Bir fasulyeyi alıp ağzınıza götürmek için cazip gelmiş olabilirsiniz, ancak tereddüt ettiniz çünkü kahve çekirdeği yemenin yapmanız gereken bir şey olup olmadığından emin değilsiniz.
Neyse hemen konuya girelim ve bu soruya cevap verelim. Evet, kesinlikle kahve çekirdeği yiyebilirsiniz.
Ancak kahve çekirdeklerini yemeden önce dikkat etmeniz gereken, faydaları ve yan etkileri, kahve çekirdeklerini nasıl yemeniz gerektiği gibi bazı hususlar var.
Tüm bunları ve daha fazlasını ele alacağız, ancak önce temel bilgilerle başlayalım.

Kahve Çekirdeği Nedir?
Peki, sorduğuna sevindim…
Bu basit bir soru gibi görünebilir, ancak kahve çekirdekleri aslında çekirdek değildir. Kahve meyvesinin (veya kahve kirazının) tohumlarıdır. Kahve kirazı hasat edildikten sonra tohumları veya “çekirdekleri” çıkarmak için bazı işlemlere tabi tutulur.
Bu genellikle ıslak işlem veya kuru işlem kullanılarak yapılır.
Islak işlem, vişnenin bir makine kullanılarak hamur haline getirilmesini ve müsilajı (tohumun etrafını saran) nispeten sağlam kalmasını içerir. Bu arada müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler tarafından üretilen yapışkan bir maddedir ve kahve istisna değildir. Bunlar daha sonra birkaç gün fermantasyona uğrar, şekerler ve amino asitler açığa çıkar ve kahveye kendine has tadını verir.
Kuru işlem, kahve kirazını birkaç hafta boyunca güneş altında kurumaya ve mayalanmaya bırakmak anlamına gelir. Kuruduktan sonra, tohumlar kahve meyvesinden çıkarılır. Zor bir görev olabilir.
Son olarak kahve çekirdekleri kavrularak hepimizin aşina olduğu kahve çekirdeklerine dönüşür.

Peki, Kahve Çekirdeği Yiyebilir Misiniz?
Kısaca bahsettiğimiz gibi, evet! Kahve çekirdeklerini ölçülü tüketildiğinde güvenle yiyebilirsiniz. Ama şimdi temelleri ele aldığımıza göre, biraz daha derine inelim.
Kahve çekirdekleri aslında yüzyıllardır tüketilmektedir, kahve ve demleme Avrupa'da 16. yüzyılda popüler hale gelmeden çok önce. Kahve ilk başta bir içecekten çok uyarıcı bir yiyecekti.
Doğu Afrika kabilelerinin MS 8. yüzyılda kahve çekirdeklerini hayvansal yağla karıştırdığına dair kanıtlar var. Efsaneye göre bir keçi çobanı, keçilerinin ağaçtan kırmızı bir meyve yediğini gözlemlediğinde kahve bitkisinin potansiyelini keşfetti. Yemek yedikten sonra, hiç yememiş keçilerden çok daha enerjik hale geldiler!
Bu nedenle kahve çekirdekleri tarih boyunca güvenle tüketilmiştir. Ama neden bir bardak Joe içmek yerine onları yemelisin?
Kahve çekirdekleri, kahve ile aynı sağlık yararlarına (ve yan etkilerine) sahiptir, ancak güçlendirilmiştir.

Kahve Çekirdeği Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Kahve çekirdekleri yemenin ana faydası, bir fincan kahve ile aynı sağlık yararlarını, ancak çok daha konsantre bir şekilde paketlemeleridir. Bununla birlikte, hem faydaları hem de yan etkileri artabileceğinden, kaç tane kahve çekirdeği yediğinize dikkat etmelisiniz. Anahtar ılımlılıktır.
Kahve çekirdekleri yemenin faydaları şunlardır:
• Kahve çekirdekleri yediğinizde sonuç, diş etlerinizin ve ağzınızın astarı yoluyla kafeinin daha hızlı emilmesidir. Bu, enerjinin kahve içtiğinizden çok daha hızlı arttığını hissedeceğiniz ve üretkenliğinizi artıracağı anlamına gelir.
• Kahve çekirdekleri, bir kahve içeceğinden daha fazla kafein konsantrasyonuna sahiptir. Bir fincan kahve ile aynı miktarda kafein elde etmek için sadece 8 ila 10 kahve çekirdeği yemeniz gerekir. Bununla birlikte, günlük kafein alım sınırınızı kolayca aşabileceğiniz için bu iki ucu keskin bir kılıçtır.
Yukarıdaki faydalara ek olarak, kahve çekirdeklerini yediğinizde bir fincan kahve ile aynı faydaları elde edersiniz.
• Kahve, önemli miktarda klorojenik asit de dahil olmak üzere mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Klorojenik asit, tip 2 diyabet riskini azaltabilir, iltihapla mücadele edebilir ve kansere karşı faydaları olabilir.
• Kahve, Parkinson Hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi beyin bozuklukları riskini azaltabilir.
• Kahve, siroz ve hepatik fibroz gibi karaciğer hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur.
• Kahve tüketmek felç riskini azaltabilir.
• Kahvesi depresyonla savaşmaya bile yardımcı olabilir.

Kahve Çekirdeği Yerseniz Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?
Kahve çekirdekleri yediğinizde yan etkiler kahve içmeninkine benzer. Ama yine de, kahve çekirdekleri çok daha konsantre bir besin ve kafein kaynağı olduğu için bunlar güçlendirilir. Bunlar şunları içerir:
• Mide asidi içeriğini artırabilen katekol varlığı nedeniyle mide ekşimesi ve mide rahatsızlığı.
• Müshil etkileri. Bir fincan kahve içtikten sonra bu duyguya hepimiz çok aşinayız.
• Uygun bir zamanda kahve içmek uyku bozukluklarına neden olabilir. Hepimizin uyumaya ihtiyacı var! Kafeinin etkileri bazı kişilerde 9,5 saate kadar sürebilir.
• Hamilelik sorunları riski artar. Hamileyseniz kahve çekirdeği yemenizi tavsiye etmem. Lütfen doktorunuzla konuşun.
Kafein güvenliğine vurgu yapmak istiyorum. Günlük önerilen kafein alımı günde 400 mg'dır. Bu, günde 2 ila 4 fincan kahveye eşdeğerdir. Bir fincan kahvenin 8 ila 10 kahve çekirdeğine eşdeğer miktarda kafein içerdiğini daha önce belirtmiştik. Kahve çekirdeğinin türüne bağlı olarak (Robusta vs. Arabica), sadece 20 ila 40 kahve çekirdeği yiyerek günlük alım miktarınızı aşabilirsiniz.
Bu yüzden, kaç tane yediğinize dikkat etmeden kahve çekirdeği yemeye devam etmeyin. Yüksek kafein alımının yan etkileri arasında mide bulantısı, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, titreme ve hatta günde çok fazla kafein yemeyi alışkanlık haline getirirseniz yoksunluk belirtileri sayılabilir.

Kahve Çekirdeği Yemenin Kahve İçmeye Karşı Avantajları Nelerdir?
Kahve çekirdeği yemenin birkaç avantajı vardır.
Birincisi, demleme gerekli değildir. Pratik bir insansanız ve işleri halletmeniz gerekiyorsa ve sadece hızlı bir enerji artışı arıyorsanız, kahve çekirdekleri yiyebilirsiniz. Bir kahve dükkanına uğramanıza veya bir kahve makinesi satın almanıza gerek yok.
Bir diğer avantajı da kahve çekirdeklerinin soğumamasıdır. Kahvenizi soğumadan hızlıca içmeniz gerekiyor. Bence soğuk kahve içmek en keyifli şey değil (tabii buzlu değilse). Böylece arabanızda veya ofis çekmecenizde bir torba kahve çekirdeği bulundurabilirsiniz (doğru şekilde kapatıldığından emin olun). Eğer uykulu hissediyorsanız, masanızdan ayrılmanıza veya kalkmanıza gerek kalmadan birkaç fasulye yiyebilirsiniz.
Araba kullanmaktan bahseden bir araştırma, iki fincan kahve (yaklaşık 16 ila 20 kahve çekirdeği) içmenin, potansiyel olarak bir kazaya neden olabilecek sürüş hatalarını azaltmada 30 dakika şekerleme yapmak kadar etkili olduğunu buldu.

Sonuç Olarak Kahve Çekirdekleri Yiyebilir Misiniz?
Kahve çekirdeklerini ölçülü bir şekilde yapmak şartıyla güvenle yiyebilirsiniz. Demlenmiş kahve ile aynı sağlık yararlarını (ve yan etkileri) alırsınız; ancak, bunlar daha fazla büyütülme eğilimindedir. Sadece kafeine dikkat ettiğinizden emin olun.
Kahve çekirdekleri yemek, hızlı bir enerji artışı elde etmenin pratik bir yoludur.

Kahve çekirdeklerini yemenin birçok yolu var, hoş olmasa da yeşil kahve çekirdekleri bile yiyebilirsiniz. Kavrulmuş kahve çekirdekleri, tercihen daha koyu kavrulmuş veya espresso çekirdekleri yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca çikolata kaplı çekirdeklerin tadını çıkarabilirsiniz.,

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kahve Kahve Çekirdeği Kafein Diyabet Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sık El Yıkama Sonucu Oluşan Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?
Sık El Yıkama Sonucu Oluşan Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Bağışıklığımızı güçlendirebilmek ve direnç kazanabilmek için özellikle kış aylarında toplu taşıma araçlarında, rahatsızlığı olan kişilerin dokunduğu yerlere temas sonucu geçebilecek mikroplardan düzenli el temizleme alışkanlığı sayesinde korunmak mümkün.

Bağışıklığımızı güçlendirebilmek ve direnç kazanabilmek için özellikle kış aylarında toplu taşıma araçlarında, rahatsızl...

Yumurta ve Besleyici Değerleri
Yumurta ve Besleyici Değerleri

Yumurta, içindeki besleyici faktörlerin yanı sıra, hazırlaması kolay olması ve tabi tadı sebebi ile sofranızda her zaman kendine yer bulan bir ürün haline gelmiştir. Fiyat açısından da oldukça makul olduğu için tüm bunların size büyük bir külfeti olmaz.

Yumurta, içindeki besleyici faktörlerin yanı sıra, hazırlaması kolay olması ve tabi tadı sebebi ile sofranızda her zaman...

D Vitamini Ve Faydaları
D Vitamini Ve Faydaları

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vitamini; D-1, D-2 ve D-3 içeren bir bileşik ailesinde yağda çözünür bir vitamindir. Vücuttaki 2.000 kadar geni etkileyebilir.

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vi...