Sardalya ve 3 Ana Faydası

24 Ekim 2021

Sardalya, lüfer balık grubunun bir parçasıdır. Orta vadede sağlığa faydalı olan bir dizi besin içerirler. Bu yazıda sardalya tüketmenin üç ana faydasını öğrenin.

Balık tüketmek, besin alımımızın temel bir parçasıdır. Balıklar, dokuların oluşumu ve vücutta meydana gelen fizyolojik reaksiyonların gelişmesi için gerekli besinleri sunar. Bu nedenle bugün sardalya ve temel faydalarından bahsedeceğiz, böylece bu ürünleri günlük diyetinize dahil edebilirsiniz.

Sardalya ve 3 Ana Faydası
Başlamadan önce, sardalyaların lüfer grubuna dahil olduğu önemli gerçeğini tekrarlayacağız. Bu yiyeceklerin temel özelliklerinden biri, daha yüksek lipit içeriğidir ve bu nedenle, berlam balığı gibi diğer daha az yağlı çeşitlere kıyasla daha yüksek bir enerji değerine sahiptirler.
Sardalya tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Beslenme uzmanları tarafından en çok önerilen iki diyet olan Akdeniz ve Atlantik diyetlerinin bir parçasıdırlar. İşte en önemli üç avantaj.

1. Kas sağlığı
Sardalya, önemli oranda biyolojik değeri yüksek proteinler içerir. Bu, tüm gerekli amino asitlere sahip oldukları ve oldukça sindirilebilir oldukları anlamına gelir.
Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kas atrofisi içeren hastalıkların ilerlemesini önlemeye çalışırken protein esastır.
Bu nedenle hareketsiz yetişkinlerde kilogram başına günde en az 1,2 gram protein tüketmenizi öneririz. Bu, daha kötü bir sağlık durumuyla ilişkilendirilen zayıf doku kaybına uğrama riskini azaltacaktır.
Bununla birlikte, sardalyadaki kas fonksiyonunu iyileştirebilen tek element protein değildir; ayrıca omega-3 yağ asitleri de içerirler. Bu besinlerin yağsız dokunun sağlığını koruduğu, işlev bozuklukları ve katabolizmanın ortaya çıkmasını engellediği kanıtlanmıştır.

2. Kemik yoğunluğu için sardalya faydaları
Menopoz geçirmiş kadınlarda en sık görülen patolojilerden biri osteoporozdur. Bu hastalık, kemik yoğunluğunda aşamalı bir azalmaya neden olur, bu da kırık riskini artırır ve kişinin yaşam kalitesini kötüleştirir.
Bu bozukluğun ortaya çıkışını önlemek için düzenli olarak kalsiyum alımı önemlidir. İyi haber şu ki, sardalya (özellikle kılçıklarında) bu mikro besin maddesinden büyük oranlarda içermektedir. Maturitas dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli kalsiyum alımı yetişkin kadınlarda osteoporoz insidansını azaltmaktadır.
Bu nedenle, günlük beslenmenize sardalya eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ancak onları yerken mutlaka kılçıklarını da tüketmelisiniz. Büyük boyutu nedeniyle boğulmaya neden olabileceğinden sadece ortadaki kılçık çıkarılmalıdır.

3. Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirin
Sardalyaların doymamış yağ asitleri içerdiğinden daha önce bahsetmiştik. Beslenme uzmanları, bu lipidlerin tüketimi ile kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinde azalma arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu nedenle haftada en az iki kez öğünlerinize yağlı balıkları dahil etmenizi tavsiye ederiz.
Diyetimizdeki yağ içeriği, esansiyel hipertansiyonu olan hastalar için önemli olan kan basıncındaki düşüşle de ilgilidir. Bu aynı zamanda vasküler tipte hastalıklara yatkın kişilerde de geçerlidir.

Buna ek olarak sardalya, bileşimlerinde neredeyse hiç ağır metal içermediğinden, diğer büyük yağlı balıklara göre güçlü bir avantaja sahiptir. Bu nedenle, tüketimlerini sınırlamak veya onları hamile kadınlar gibi hassas hastaların diyetinden çıkarmak için zorlayıcı bir neden yoktur.

Sardalyanın Faydalarını Beslenmenize Ekleyin
Gördüğünüz gibi sardalya, mükemmel besin içeriği nedeniyle sağlığımıza büyük fayda sağlamaktadır. Beslenmemizde düzenli olarak yer almaları gerekir. Çok küçük oldukları için, yüksek bir ağır metal alımı tehlikesi yoktur.
Kardiyovasküler problemleriniz varsa veya kemik patolojileri geliştirme riskini azaltmak istiyorsanız, sardalya tüketimini artırmanızı öneririz. Buna ek olarak, kemik kütlesini ve işlevini korumaya katkıda bulundukları için, sporcular ve kadınlar için tüketimi esastır.
Son olarak, sardalyayı nasıl pişireceğinize dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Yağları kızartmaktan kaçınmak önemlidir, çünkü lipitlere yüksek sıcaklıklar uygulamak, sağlığımıza zararlı trans yağlar üretme riskini artırır.
Bunları düşük sıcaklıkta, fırında veya ızgarada pişirmek her zaman en iyisidir. Konserve olarak da satın alınabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sardalya Balık Kas Sağlığı Kemik Sağlığı Omega-3 Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yulaf Sütü ve Badem Sütü: Hangisi Daha İyi?
Yulaf Sütü ve Badem Sütü: Hangisi Daha İyi?

Yulaf sütü ve badem sütü, genellikle süt içermeyen içecekler ve tatlılarda bulunan iki popüler bitki bazlı içecek. Son zamanlarda sadece kahve dükkanlarında ve smoothie barlarında ortaya çıkmaya başlamakla kalmadılar, aynı zamanda bu sütler aynı zamanda alışveriş listesi zımbaları haline geldi ve b

Yulaf sütü ve badem sütü, genellikle süt içermeyen içecekler ve tatlılarda bulunan iki popüler bitki bazlı içecek. Son ...

Baobab Tozu Nedir, Nasıl Kullanılır?
Baobab Tozu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Afrika, Avusturalya, Madagaskar ve Orta Doğu’nun yerel bitkisi olan Baobab ağacının kurumuş meyvelerinden elde edilen Baobab tozu, uzun yılladır yiyecek ve şifa kaynağı olarak kullanılıyor.

Afrika, Avusturalya, Madagaskar ve Orta Doğu’nun yerel bitkisi olan Baobab ağacının kurumuş meyvelerinden elde edilen Ba...

Tempeh Ve Soya Peyniri Tofu Arasındaki Fark
Tempeh Ve Soya Peyniri Tofu Arasındaki Fark

Tempeh ve tofu, her ikisi de soyadan yapılan bitki bazlı protein kaynaklarıdır, ancak doğaları benzer, üretim yöntemleri ve besin değerleri farklıdır. Peki hangisi daha sağlıklı?

Tempeh ve tofu, her ikisi de soyadan yapılan bitki bazlı protein kaynaklarıdır, ancak doğaları benzer, üretim yöntemleri...