Güneş Lekesi Nedir, Nasıl Geçer?

23 Ekim 2021

Cildindeki güneş lekelerini ortadan kaldırmana yardımcı olacak bakım önerilerimizi mutlaka incelemelisin.
Lekeli cilt görünümü her kadının kabusu. Peki, cilt lekelerinin yüzde 90 oranında güneş kaynaklı olduğunu biliyor muydun? Pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilt için cilt bakımı şart. Ancak cilt bakımında en kritik adımın güneş bakımı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Senin için tüm detaylarıyla kaleme aldığımız bu makalede “Güneş lekesi nedir?” ve “Güneş lekesi nasıl geçer?” anlatıyor olacağız. Sen de cilt lekesi görünümünden şikayetçiysen, önerilerimize bakmadan leke tedavisine başlamamanı tavsiye ediyoruz.

Güneş Lekesi Nedir?
Güneş lekesini, en genel tanımıyla cilt dokusu üzerinde meydana gelen renk eşitsizliği olarak açıklayabiliriz. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarının yarattığı hasar nedeniyle oluşan bu lekeler, genelde alın, burun ve yanaklarda kendini belli ederken; vücutta da kahverengi veya beyaz lekeler şeklinde kendini gösterir. Özellikle de lekelerin omuzlar, sırt ve bacak bölgelerinde oluştuğunu söyleyebiliriz. Oldukça can sıkıcı olan bu lekelerden korunmak için güneş koruyucu kremlerden mutlaka faydalanmak gerekir.

Güneş Lekesi Çeşitleri Nelerdir?
Güneş kaynaklı oluşan lekelerin pek çok farklı çeşidi bulunuyor.
• Melazma: Koyu kahverengi şeklinde kendini gösteren güneş lekesi türüdür. Güneşin zararlı ışınlarına korunmasız maruz kalmanın sonucunda ortaya çıkar. Hamilelikte ve hormon tedavisi görenlerde çok daha sık ortaya çıkabilmektedir.
• Hipomelanoz: Beyaz güneş lekesidir. Beyaz daireler şeklinde kendini belli eden bu leke türü, genelde kol ve bacakların iç kısımlarında ortaya çıkar.
• Çil: Genelde beyaz tenli kişilerde görülen bu leke çeşidi, kışın kendini azaltırken yazın güneşin etkisiyle daha da çoğalır. Yüz bölgesi dışında vücutta da ortaya çıkabilir. Özellikle beyaz tenli kişilerin kendilerini güneşten yaz-kış korumaları gerekmektedir.
• Lentigo: Yaşlılık lekesi olarak bilinen yüz, vücut ve ellerde ortaya çıkan kahverengi lekelerdir. Çillere oranla daha büyük yapıya sahiptirler ve onların aksine yılın hiçbir döneminde azalma gözlenmez.

Neden Güneş Kremi Kullanmalı?
Yaz kış fark etmeksizin güneş koruyucu kullanmanın önemli olduğunu artık bildiğini düşünüyoruz. Güneş lekesini önlemenin en etkili yolu da yine güneş kremleri kullanmaktan geçiyor. Cildini lekelerden ve daha pek çok problemden korumana yardımcı olan güneş kremi faydalarını sana bir kez daha hatırlatmak istiyoruz;
• Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, yukarıda sıraladığımız tüm güneş lekesi türlerinden korunmanı sağlıyor.
• İnce çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak çok daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Cildin elastikiyetini artırıyor.
• Cildi zararlı ışınlardan koruyarak cilt kanseri gibi hastalıkların riskini azaltıyor.
• Cildin nem dengesini koruyor.
• Hava kirliliğinin ciltte yarattığı olumsuz etkilerden cildi koruyarak bir kalkan oluşturuyor.
• Renk tonu eşitsizliklerinin önüne geçerek, daha aydınlık bir cilt görünümü sunuyor.
Güneş kremi deyip geçme! Gördüğün gibi güneş kremi, sağlıklı bir cilt görünümünün adeta mihenk taşı. Bu nedenle sen de cildini hem lekelerden korumak hem de yılın her döneminde cildinin parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlamak için güneş kremlerinden muhakkak faydalan. Bu arada unutmadan, “Güneş kremi ne kadar sürede yenilenmeli?” sorusuna da açıklık getirelim. Güneş bakımını, evden çıkmadan en az 30 dakika öncesinde cildine uygulamalı, dışardayken de 2 saatte bir yenilemelisin.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?
Buraya kadar, cildini güneş lekesi oluşumundan nasıl koruyabileceğini anlattık. Şimdi gelelim, cildini lekeli görünümden kurtarmaya. Aslında bunun için birden fazla yöntem bulunuyor. Bunlar;
• Medikal işlemler
• Leke giderici cilt bakım ürünleri
Uzmanlar, cildin çok derinine işleyen lekeler için mezoterapi, PRP ve lazer gibi medikal işlemlerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Ciltte yeni oluşan lekeler içinse leke giderici bakım ürünlerinden faydalanılabilir. Bunun için tercih edeceğin ürünlerinse bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bunları kısaca özetleyecek olursak, güneş lekesi için krem ve diğer tüm ürünlerin içerisinde;
• Retinol (A vitamini)
• C vitamini
• E vitamini
• AHA
• BHA
• Salisilik asit
gibi cilt soyucu olarak bilinen aktif içeriklerin yer aldığından emin olmalısın. Cilde zarar vermeden, cilt tonunun eşitlenmesini sağlayan bu içerikler, aynı zamanda hiperpigmentasyon problemi için de etkili bir bakım uyguluyor. Sen de içerisinde bu yararlı bileşenlerin yer aldığı güneş lekesi kremi ve serumlarını tercih ederek, cildindeki lekeler ile vedalaşabilirsin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Güneş Güneş Lekesi Güneş Kremi Cilt Sağlığı C Vitamini A Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bitki Bazlı Beslenme Sağlıklı Olmak İçin Yeterli mi?
Bitki Bazlı Beslenme Sağlıklı Olmak İçin Yeterli mi?

İnsan bilincinin yükselmeye başladığı bu dönemde, ister istemez beslenme şeklimiz de değişti. Kimi gönüllü olarak, kimi intolerans sorunlarından dolayı kimi de yeni doğan bebeği üzerinden bitki bazlı beslenmeyi yaşam biçimi haline dönüştürmeye başladı. “Besin takviyesi almak gerekiyor mu?” sorusu is

İnsan bilincinin yükselmeye başladığı bu dönemde, ister istemez beslenme şeklimiz de değişti. Kimi gönüllü olarak, kimi ...

Uykusuzluk, Anksiyete ve Kan Basıncı İçin Kediotu Kökü
Uykusuzluk, Anksiyete ve Kan Basıncı İçin Kediotu Kökü

Siz de uykusuzluk çekenlerden misiniz? Geceleri koyun saymaktan, nefes egzersizleri denemekten, tüm dizileri izlemekten yoruldunuz değil mi? Oysa ki sağlığımız için her gece kesintisiz 7-8 saat derin uyumamız gerekiyor. Bu uykuyu almadığımızda zaten vücut alarm vermeye başlıyor.

Siz de uykusuzluk çekenlerden misiniz? Geceleri koyun saymaktan, nefes egzersizleri denemekten, tüm dizileri izlemekten ...

Göz Ağrısına İyi Gelen 5 Doğal Meyve
Göz Ağrısına İyi Gelen 5 Doğal Meyve

Göz, vücudun dışa açılan penceresidir. Gözler de yaşanan problemler günlük yaşam akışını engeller. Genel olarak göz sağlığını korumak ve göz de oluşan sıkıntıların hallolması için beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Göz, vücudun dışa açılan penceresidir. Gözler de yaşanan problemler günlük yaşam akışını engeller. Genel olarak göz sağl...