Hangi Vitaminler Neye İyi Geliyor?

29 Şubat 2020

Günlük yaşantımızda birçok vitaminin sağlığımız bakımından oldukça faydalarını görmekteyiz. İnsan yaşantısını güçlü kılan ve daha sağlıklı yaşamasına öncü olan vitaminlerin yeri oldukça önemlidir. Sağlığın tehlikeye girme durumu önce vitaminsizlikten başlar. Bu nedenle çeşitli vitaminleri ve vücudun gerekli gördüğü mineralleri ve diğer elementleri yeterli bir şekilde vücuda depolamayı bilmeliyiz. Şimdi sizler için derlediğimiz hangi vitaminler neye iyi geliyor başlıklı konumuzu sizinle paylaşacağız. Bu sayede vitaminler hakkında genel bilgilere sahip olacak ve yetersizliğinde yaşanan olası tehlikelerinde farkına varacaksınız. O halde vitaminlerin hazin faydalarından yararlanalım.

D Vitamini Nedir? Eksikliğinde Neler Görülür?

Günlük yaşantımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz kalsiyum bakımından zengin bir vitamindir. Bağışıklığı güçlendiren bir etkisi vardır. Özellikle mikroplara karşı savunma mekanizmasını harekete geçiren ve mikroplar ile en iyi şekilde savaşan D vitamini insan hayatının en önemli faktörlerinden birisidir. Bu her insanda yeterli bir şekilde olmalı kişi bu yetersizliğe bağlı doğacak rahatsızlıklarda kendini bulmamalıdır. Mikropları yok eden akyuvarlar beyaz kan hücrelerdir. Bu da bağışıklığın kazanılması için çok önemli bir seçenektir. Bağışıklığı güçlendirmek için insan vücudunun yoğun bir şekilde D vitamini almaya ihtiyacı vardır. Gelişim süreci, kemik yapısı ve zekâ en çok D vitaminden meydana gelir. Bu yetersizliklerden ciddi durumlarda rahatsızlıklar gelebilir. Bu da hayati bakımından son derece risk taşıyan hastalıklara sebep olur. Peki, D vitamini nelere iyi gelir faydalarından yararlanalım.

D Vitaminin İnsan Sağlığına Faydaları

 • Bağışıklığı kuvvetlendirerek çeşitli hastalıklara yakalanmanıza engel olur. Kışın sizi bronşit, astım, solunum rahatsızlıkları, grip, sinüzit, migren, farenjit, kronik öksürük, zatürre gibi çeşitli soğuk algınlıklarına bağlı durumlara karşı güçlü kılar. Sizin daha esneklik ve canlı olmanıza katkıda bulunur.
 • Kalsiyum dengesini en üst seviyede düzenler. Özellikle kemik gelişimi için gerekli olan D vitaminin büyüme ve gelişmedeki rolü oldukça büyüktür. Kemiklere oldukça faydası vardır.
 • Sütün içinde var olan fosfor dengesini size tam olarak verir. Bu nedenle çocuklarınıza ve kendinize süt içme alışkanlığını edinin. Ayrıca fosfor beyin gelişimini düzenleyerek daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunur. Fosfor diş sağlığı içinde çok önemli bir elementtir. Bütün bunları sağlayan ise D vitaminidir.
 • Birçok beyin rahatsızlığında görülen rahatsızlıkların aslında D vitamini eksikliğinde görüldüğü saptanmıştır. Bunların başında MS, şizofren, Parkinson, Sarılık, Sara, Epilepsi, migren Sinüzit ve diğer beyin merkezine odaklı rahatsızlıkların D vitamini eksikliğinde meydana geldiği saptanmıştır. Aşırı stres, sinir boşalması, sinirlerde gerginlik, sinir patlaması, öfke kontrolünün sağlanamaması gibi durumlar söz konusudur. Beyin sağlığı için içerisinde D vitamini olan lif içerikli zengin gıda takviyelerini düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.
 • D vitaminini doğal yolarla aldığınız zaman kilo kontrolünü eşitlersiniz. Fakat bunu yapay yollardan sağlarsınız D vitamini çok fazla kilo yapan vitaminler arasında yer almaktadır.
 • D vitamini insülin ve kan şekerini düzenler.
 • D vitamini göz sağlığı içinde oldukça önemli bir vitamindir. Göz duyusunun güçlenmesine yardımcı olur.
 • Romatizmaya iyi gelir. Kemik erimesini engeller. Çocuklarda doğru bir şekilde alındığında beyin ve kemik gelişimine yardımcı olur. Diş hastalıkları, diş çürümesi gibi rahatsızlığı da ortadan kaldırmış olur.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

D vitamini gebelikte anne tarafından yeterli bir şekilde alınır. Fakat bebek Dünya’ya geldiğinde anne sütünde bu vitamin olmaz. Bu da bebeğin zekâ gelişimi, kemik gelişim ve diğer önemli fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmamasını sağlar. Bebeğe takviye olarak Doktor D vitamini verir ve bu sorun bu şekilde düzeltilir. Fakat Anne bebeği sütünden kestiği zaman artık bu vitamini ek besinlerde sağlamalı ve bebeğin mutlaka ilaç almadan D vitaminini doğal yollar ile almasına dikkat etmelidir. Böylece bebek gelişiminde bir takım sıkıntılar yaşamaz. D vitamini güneş tarafından da sağlanır. Bu vitamini güneşten de alabilirisiniz. Bunun için güneş olan zamanlarda fazla güneş ışınlarına maruz kalmadan az bir şekilde bu vitamini vücudunuza depolayabilirsiniz. Eksiliğinde kemik oluşumu ve gelişiminde bozukluklara rastlanır. İleriki yaş zamanlarında kemik erimesi meydana gelebilir. Göz rahatsızlığı, görme kaybı meydana gelebilir. D vitamininin çeşitlerine göre D vitamini alımını gerçekleştirebilirsiniz. Peki, D vitamini hangi yiyeceklerde fazlası ile bulunmaktadır. Birde bunlardan sizlere bahsedelim.

Somon Balığı: Pahalı olmasına rağmen çok fazla alınan ve yemeklerde sevilerek yenilen bir balık çeşididir. Sadece 100 gramında neredeyse yüzde 90 ‘an D vitamini ihtiyacını karşılıyor. Somon dünya üzerinde en zengin D vitamini takviyesidir. Haftada 2 kere pişirilmesi D vitamini eksiliğini fazlası ile karşılar. Üstelik balık yemek zekâ gelişimi bakımından çok faydalı bir gıdadır. Sizlerde D vitaminini somon balığını keşfederek alabilir, eksikliğini bu şekilde giderebilirsiniz.

Ton Balığı: Türk mutfağında en çok sevilen balık türüdür. Bu balık D vitamininin ihtiyacını yüzde 60 kadar karşılıyor. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde bu balıktan tüketebilir D vitamini eksikliğini bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Sardalye Balığı: Bu balık D vitamininin yüzde 30 ‘unu karşılamaktadır. Fiyatı uygun ve lezzetli bir balık türüne girmektedir. Bu balığı pişirerek D vitamini eksikliğini bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Hamsi Balığı: Bu balığın sadece 100 gramında yüzde 10 kadar D vitamini bulunmaktadır. Vücudun az da olsa D vitaminini hamsi ile karşılaması gerekir. Balık yiyemiyor iseniz hamsi hem uygun hem de lezzetlidir. Fırında yaparsanız lezzetinden daha keyif alırsınız. Hamsi yiyerek D vitamini eksiliğinize takviye yapabilirsiniz.

Yumurta: Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta D vitamini bakımından da zengindir. Sadece 100 gram yumurtanın içerisinde yüzde 10 D vitamini bulunmaktadır. Her sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta yiyerek D vitamini eksikliğinizin önüne geçebilirsiniz.

Diğer Besinler: Her türlü besinde D vitamini bulunan gıdalardan alabilirsiniz. Bunlar, süt, kefir, yoğurt, peynir ve balık çeşitleridir. Ayrıca birçok yeşil sebzelerde ve meyvelerde de yüksek oranda D vitamini bulunur. D vitamini fazlalığı besin zehirlenmesine yol açabilir. Bu yüzden standartların dışına çıkmamalı vitamin eksikliğinizi ve ya fazlasını test yaptırarak öğrenebilirsiniz. Eczanelerde vitamin analizi yaparak bunu öğrenebilirsiniz.

B Vitamini Nelere İyi Gelir Eksikliğinde Neler Görülür?

B vitamini suda çabuk eriyen türdendir. Özellikle yağların çabuk erimesini sağlar. İçerisinde folik asit, pantotenik asit, nikotinik asit ve bitotin bulunur. Bu saydığımız elementler B vitamini bakımından zengin enzimlerdir. Bu enzimler çeşitli mikropların vücuda depolanmasını engeller birde beyin gelişimi için gerekli besinleri sağlar. B vitamininin çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar B1,B2,B6,B12 ‘dir. Vücut için gerekli besinler öğesinin içerisinde yer almaktadır. En güzel özelliği ise suda erimesi ve antioksidan görevini en iyi şekilde sağlamasıdır. Vücudun en çok gereksinim duyduğu vitaminlerden birisidir. B12’si eksik olanlarda çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Özellikle sinir sistemi mekanizması B12 ‘yi tam karşılamadığında beyin yeterli görevi üstlenmeyecek bir takım değişik durumlar ortaya çıkacaktır. Bunları başında sinir gelmektedir. Çok sinirli kişilerin B vitamini eksikliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Doktorların söylemine göre neredeyse B vitamin 40 farklı türde görülmektedir. B vitamini en çok bu besinlerde bulunur. Bunlar: Tahıllar, yürek, beyin, börek, karaciğer, yağsız et, tavuk, yer fıstığı, badem, ceviz, kuru yemişler, çekirdek, yumurta, kepek ekmeği ve çeşitli gıdalarda B vitamini bulunmaktadır. Yediklerinize dikkat etmeli vücut için gerekli vitaminleri almayı bilmelisiniz. Ayrıca yüksek oranda B vitaminini deniz ürünlerinden de sağlayabilirsiniz. Peki, her derde deva olarak bilinen B vitamininin faydaları nelerdir hep birlikte öğrenelim.

B Vitamininin İnsan Sağlığına Faydaları

 • Beden ve ruh sağlığı için oldukça önemli bir takviyedir. B vitamini azlığında çeşitli hastalıklar görülür. Bunların başlıcaları sinir, öfke, kontrolsüz davranma, aşırı yorgunluk, sürekli uyku hali ya da sürekli uykusuzluk hali gibi çeşitli zararları varır. Özellikle bu vitamin eksikliğinde kişi son derce sinirlidir. Stresi hayatınızdan çıkartmak daha uysal olmak için B vitaminini yeterli bir şekilde sağlayınız.
 • Kan hücrelerini yenileyerek sizi çeşitli virüslerden korur. B vitamini bakteri üreten her şeyi azaltır sağlığınızı son derece koruma altına alır.
 • Beyin ve zekâ gelişiminde B vitamininin rolü oldukça büyüktür.
 • Vücuda yerleşen zararlı toksin maddeleri dışa atar. B vitamini suda çabuk çözüldüğünden yemeklerinizi yaparken suda fazla kaynatmamaya dikkat ediniz. Bu yemeğin besin değerini öldürecektir.
 • Sindirim sistemini düzenler ve metabolizmanın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Hormon dengesini düzenler Fsh yüksekliği ve azalmasını dengeleyerek çeşitli hastalıklardan sizi korur. Mesela kısırlığın oluşumunu engeller. Yumurta yaşlanmasını önler. Bu sayede çocuk sahibi olmak isteyenler bu tür sıkıntıları yaşamazlar ve sağlıklı bir şekilde gebe kalma şansını elde ederler.
 • Cilt pigmentlerini düzenleyerek cildin yenilik kazanmasına yarıcı olur. Vitamini eksikliği olan birinin cildi daha çabuk yaşlanır.
 • Unutkanlık problemini engeller hatta hafızada daha güçlü ilerlemesine yardımcı olur. B12 vitamini eksikliğinde unutkanlık yoğun şekilde artarsa ileri de beyin hücrelerinde küçülmeler meydana gelir. Bu küçülmelere hastalığın ilerlemesini sağalar ve zamanla riskli hastalıklara yakalanmanıza neden olur.
 • Her türlü kilo kontrolünü dengede tutar. Formda kalmasını sağlar. B vitamini yağ yakıcı özelliğe sahip olduğundan sizde fazla kilo yapmaz kilonuzu kontrol altında tutar.
 • B vitamini yeşil sebzelerde, tahıllarda, deniz ürünlerde, yağsız etlerde, süt ve benzeri ürünlerde, meyvelerde, tahıllı ekmeklerde, kepek ekmeğinde, bulunur. Sağlığınız için B vitamininin çeşitlerinden yararlanın ve bunu ilaç kullanmak yerine doğal yollar ile almayı deneyin.

B12 Eksikliğinde Meydana Gelen Rahatsızlıklar

 • B12 eksikliği genel olarak halsizliğe yol açtığı için kişide doğal olarak yorgunluk ve halsizlik meydana getirecektir. Kişi sürekli yorgun ve uyku halindedir. Uyanık değildir. Karşı tarafı tam olarak dinlerken dikkatini ona tam olarak veremez. Onun ne söylediğini idrak edemez. Unutkan ve dikkat kaybı söz konusudur.
 • Sürekli konuşurken nefes nefese kalır. Solunum yollarında bir takım sıkıntılar meydana gelir.
 • Cilt rengi hep soluk ve sarımsıdır. İştahsız ve zayıftır. Genelde B12 eksikliği olanlar kilo almada sıkıntılar çeker.
 • Hafızasında bir takım zayıflıklar meydana gelir. Unutkandır.
 • Sürekli gergin ve sinirlidir. Etrafındakileri çabuk incitir ama bunu isteyerek yapmaz. Yaptıklarının bilincinde olmaz. Farkına vardığında iş işten geçer kalp kırıklıkları yaşanır. Beyin kontrolden çıkar.
 • Göz duyusunda zayıflıklar görür. En büyük belirtisi gözde bulanık görmedir.
 • İşitmede zorluk çeker.
 • Dilde çeşitli yaralar ve şişkinlikler meydana gelir.
 • Ağız kuruluğu ve ağızda kokma olgusu gelişir.
 • Erken yaşta bunar. Çabuk yaşlanır.
 • Cildi her zaman cansız ve solgun olduğu kadar birde erken kırışıklıklar ile karşılaşır. Saçında erken yaşta beyazlamalar görülür.
 • Çeşitli beyin tümörleri oluşur. Kansere davetiye çıkartır.
 • Pernisyöz anemisi tanısı konulur.
 • Atrofit gastorit meydana gelir.
 • Crohan hastalığı meydana gelir.
 • Çölyak hastalığı ile karşılaşır.
 • Özellikle alkol kullanan kişilerde yüksek miktarlarda B12 eksiliği meydana gelmektedir. B12 ve B vitamini çeşitlerinin hepsinden genel olarak almalı ve vücuda bunları doğal yöntemler ile sağlamalısınız. Doktor uygun görmediği sürece rast gele vitamin kullanmayınız. Çünkü sürekli vitamin depolama besin zehirlenmesine yol açabilir.

E Vitamini Nedir Faydaları Nelerdir?

E vitamini en çok yağlı bölgelerde depolanır. Örneğin böbrekte, karaciğerde, Kalpte, Eklem ve kaslarda, Böbrek üstü bezlerinde ve çeşitli bölgelerde depolanır. E vitamininin görevi genelde A vitamini ve C vitamininde doymamış yağ asitlerini antioksidan görevi ile dışa atar. Besinlerde ısıya karşı dayanıklıdır. Kolay kolay besin değerini yitirmez. Birçok kanser türünü engelleyen ve 8 farklı moleküllerden oluşan E vitamininin faydalarını saymak ile bitiremeyiz. Genelde E vitamini en çok yeşil sebzelerde ve tahıllarda bulunmaktadır. İsterseniz E vitamini nelere iyi gelir sağlık bakımından faydaları nelerdir hep birlikte öğrenelim.

E Vitamininin İnsan Sağlığına Faydaları

 • Yağda çözünen E vitamini sağlık bakımından oldukça faydaları bulunmaktadır. Bunların başında kanserli hücreler gelir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen E vitamini sizi risk içeren kanserlerden korur.
 • Dolaşım sistemi için son derece etkili olan bu vitamin aynı zamana kan basıncını da düzenler. Kişinin damar tıkanıklığı ve diğer damar rahatsızlıklarının önüne geçerek koruma altına alır. Damar sertliği rahatsızlığına oldukça iyi gelir. Kanı sulandırarak damarda kan dolaşımını en iyi şekilde yapmanızı sağlar.
 • Göz sağlığı için oldukça faydalı bir takviyedir. Göz duyusunu güçlendirerek gözde var olan sinirleri azaltır. Sinir sistemi için oldukça iyidir.
 • Zehirli toksinleri vücuttan uzaklaştırarak vücudun bakterilere ve virüslere bağlı kalmasını engeller. Vücudun çeşitli yerlerinde bakteri söz konusu ise azalmasına öncü olur.
 • Hafıza kaybına iyi gelir. Sizi çeşitli unutkanlıklara karşı korur. Hafızanızın daha güçlü olmasına katkıda bulunur.
 • Adet düzenleyicidir. Adet ve kasıklarda oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur. Regl dönemlerinde E vitamini içeren besinler tüketmeli bu tür sancılara maruz kalmamalısınız.
 • Strese bağlı durumlarda sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Sinirleri düzene koyar ve kişinin daha sakin bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.
 • Her türlü tansiyona iyi gelir. Tansiyonu dengeler.
 • Cilt güzelliği için birebirdir. Cildin yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmelerini engeller. Hatta saç çıkartan özelliği mevcuttur. Saçın gürleşmesini ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Kemik gelişimine katkısı oldukça büyüktür. E vitamini yeterli aldığında sağlıklı bir şekilde gelişim devam eder. Beyin gelişimi, beden gelişimi, akıl gelişimi için idealdir.
 • E vitamini genelde tahıl içerikli besinlerde daha fazla bulunur. Birde en çok yeşil sebzelerde yoğun miktarda E vitamini alabilirsiniz. Birkaç daha örnek vermemiz gerekirse, kabak, marul, ıspanak, brokoli, karalahana, taze fasulye, bezelye, maydanoz, dereotu, dereotu, nane, kefir, peynir, yumurta, balık, ceviz, badem, fındık, fıstık, muz, elma, kivi, domates, patates soğan ve benzeri gıdalarda yüksek derecede E vitamini bulabilir bunu rahatlıkla bu besinlerden alabilirsiniz.
 • E vitamini bağırsak hareketlerini hızlandırdığından vücuda fazla depolandığında ishal yapabilir. Eksikliğinde görme kaybı, unutkanlık ve sürekli geçmeyen yorgunluklar meydana gelebilir. Bunun dışında en gerekli vitaminlerden biridir. Vücuda enerji depolar. Hayata daha dinamik bakmanıza yardımcı olur. Sağlığınız için E vitaminini düzenli bir şekilde vücudunuza depolayın.

C Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sağlık için en gerekli vitaminlerden birisi C vitaminidir. Bu vitamin vücuda depolandığı andan itibaren vücut üzerinde koruyuculuğunu başlatmış olur. Özellikle çeşitli bakterilerin vücuda hapsedilmesini engelleyerek insan sağlığını en üst seviyelere taşır. Bağışıklığı en çok güçlendiren C vitamini sizin hastalıklarla savaşmanıza yardımcı oluyor. Eksikliğinde bağışıklık tamamen çökebilir ve vücut toparlanamayan bir hali alabilir. Bu nedenle sağlık için bu vitamini her şekilde vücuda depolamalı sağlıklı beslenmeye önem göstermeniz gerekmektedir. Geçmişten bugüne çok fazla faydası bulunan C vitamininde neler mi var isterseniz bir de sizlere bu konu hakkında bilgilendirmeleri sunalım.

C Vitamini Nelere İyi Gelir?

 • Biyolojik işlevlere sahip hayati önem taşıyan C vitamini vücudun kontrolünü sağlar ve diğer vitaminler ile eş değerde olmasını dengeler.
 • Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklar ile savaşmanıza katkıda bulunur.
 • Her türlü soğuk algınlıklarında, hastalıklarda size kuvvet verir.
 • Yaşam kalitenizin en üst düzeye çıkartarak size enerji depolar.
 • Baş ağrılarına iyi gelir. Özellikle migren ve sinüzite bağlı nedenlere C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle bu ağrıların azalmasını C vitamini alarak azaltabilirsiniz. Portakal suyu, nar suyu, kivi suyu, maydanoz, suyu, kırmızı pancar suyu, greyfurt suyu, limon suyu, mandalina suyu ve elma suyu gibi yüksek oranlarda C vitamini depolayan meyvelerin suyumu içerek güç kazanabilirsiniz.
 • C vitamini kolajen yapıcı bir özelliğe sahiptir. Kolayca suda çözümlenebilir. Vücutta var olan çeşitli bakterileri dışa tarak antioksidan görevini sağlayabilir. Bu nedenle kolay kolay hasta
  olmaz, hasta olsanız bile bu takviye sayesinde kısa sürede iyileşme gösterirsiniz.
 • Kemik hastalıklarına iyi gelir olası kemik erimelerinin önüne geçer.
 • Saça parlaklık kazandırarak saç dökülmesini engeller. Üstelik saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Her türlü kanseri engeller güçlü bir antioksidandır.
 • Sağlığınız için C vitamini alarak çeşitli hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Özellikle kış aylarında grip için ideal bir takviyedir. Grip hastalıklarına iyi gelir.
 • C vitamini eksikliğinde daha hızlı hasta olur bağışıklığınızın zayıfladığını fark edersiniz. Vücudun genelini kontrol eden biyolojik serumdur. Fazlası alındığında besin zehirlenmelerine yol açar. Özellikle aşırı kusma ve mide bulantıları söz konusu ise C vitamin fazla gelmiş olabilir. Ve istenmeyen çeşitli zehirlenmeler söz konusu olabilir.
 • C vitamini en çok yeşil sebzelerde ve meyvelerde bulunur. Sağlığınız için gerekli miktarlarda doğal yollar ile C vitamini alın. Kendinizi ilaçlara alıştırmayın. Bu diğer organlarınızın zarar görmesini sağlar.

A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Her temel besinde yer aldığı gibi vitaminler hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Özellikle A vitamini, C vitamini, B vitamini D vitamini ve E vitamini hayatımızın akışını belirleyen temel unsurlardır. Bunlardan biri olmazsa hayatımızda bir takım eksiklikler yaşarız ve sağlığımızda ciddi oranlarda bozulma meydana gelir. A vitamini sağlığın en gerekli temel ihtiyacıdır. İçeriğinde bulunan enzimler ve elementeler bağışıklığın artmasına yardımcı olur. Bağışıklık her zaman sağlığın ana konusudur. Bu konunun sizi hayatınızda olmaması sizin nefes almanızı da engeller. Bağışıklık bu yüzden yaşama sebebi olarak kabul edilmektedir. A vitamini yağda eriyen bir türdür. Ayrıca en çok hayvansal gıdalara bağlı kaynaklarında bulunmaktadır. Ham maddesi retinoldür. Karoten olarak da tanımlanan A vitamini pro-vitamin şeklini almaktadır. Faydaları oldukça fazladır. İsterseniz sizlere A vitaminin insan sağlığında rol aldığı değerlerden bahsedelim. Bakalım bu faydalar tam olarak nelermiş hep birlikte öğrenelim.

A Vitamininin Sayısız Faydaları

 • Özellikle göz sağlığı tüm hayati organlarımızdan önemlidir. Başta kalp ve sonra gözün en iyi durumda olması bizi yaşama bağlar. Çünkü kalp yaşamak için göz ise görme organı olduğu için değeri büyüktür. Diğer organlar ile bütünleşen yaşamımız için sağlık çok önemlidir. Göz sağlığı için A vitamini en iyi vitaminler listesinde yerini almaktadır. Gözün daha net görmesini sağlar. Tedavi edici özelliği vardır. Gözde sonradan çıkan hastalıkları tedavi eder ve bu rahatsızlıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur. Tavuk karası olarak bilinen gece körlüğüne karşı etkili olduğu söylenmektedir.
 • New York Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, yeterli bir şekilde vücuda A vitamini alınması gözün görme duyusunu güçlendirerek uzun yıllar sağlıklı bir şekilde görme fonksiyonunu geliştirdiği bildirilmektedir.
 • Embriyonun gelişiminde daha iyi rol alır. Bebek hızlı ve sağlıklı bir şekilde organ gelişimini tamamlar.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde mikropların türemesini hemen fark ederek onu dışa atma potansiyelini sağlar. Bu nedenle E vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevini üstlenir. Vücudun daha dirençli olmasına vesile olur.
 • Sivilcelerin çıkmasını engeller. Yüzün daha temiz ve parlak bir görüntüyü elde etmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt bakımı için destekleyici bir vitamindir.
 • Genelde A vitamini her türlü hayvansal gıdada bulunur. Bununla birlikte en çok brokoli, lahana, turp, enginar, yumurta, süt, havuç ve lif içeren sebze ve meyvelerde bulunur. A vitamini vücuda yeteri kadar depolanmalıdır. Bunun dışında A vitamininin fazlalığında şu rahatsızlıklar meydana gelir bunlar: Kemik erimesi, kemik ağrısı, kemik kıkırdağında ağrı, eklem ve kaslarda şiddetli ağrı, dudak çatlaması, burun kanaması, mide bulantısı, gözde bulanık görme, geçici hafıza kaybı, bulantı ve kusmalar görülür. Besin zehirlenmesi gerçekleşebilir. Bu nedenle vücudun ihtiyacı dışına çıkılması tavsiye edilmez.
 • A vitamini eksikliğinde ise bu rahatsızlıklar meydana gelir. Bunlar: Gözde kornea hasarı, Göz altında lekeler, Görme kaybı, grip ve diğer bağışıklığı zayıf olan rahatsızlıklar meydana gelir. A vitamini çok faydalı bir besindir. Vücudun A vitaminine oldukça ihtiyacı bulunmaktadır.

K Vitamininin İnsan Sağlığına Faydaları

Vitaminler çeşitlerine ve türlerine göre değişmektedir. Bunlardan birisi ise K vitaminidir. Bu vitamin çözünürlük bakımından en çabuk eriyen türdendir. Yağda ve suda daha hızlı eriyebilir. Bir diğer adı ise naftakinon’dur. Kanın pıhtılaşmasını sağlayarak çeşitli kazalarda kan kaybını engeller. Kan dolaşımını düzenler ve temizler. Eksikliğinde ise birçok hastalığın oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle her bireyin vücuduna yeteri kadar depolaması oldukça önem taşımaktadır. Peki, K vitamini nedir insan sağlığına sağladığı faydalar neler hep birlikte öğrenelim ne dersiniz?

K Vitamininin Faydalarını Saymakla Bitiremeyiz

 • Kan düzenini en iyi seviyede tutar. Her türlü kan hastalıklarına karşı koruyuculuğu oldukça yüksek olduğu saptanmıştır.
 • Menopoz kadınların en zorlu süreçleridir. Değişen fizyolojik beden sinir en üst kat sayısına ulaşır. Kadın bu dönemlerde öfke kontrolünü sağlayamayabilir. Çeşitli hararetler ve sürekli yorgunluk ve terleme meydana gelir. Bu tür rahatsızlıkları K vitamini azaltarak menopoz sonrası kadının daha uysal bir yapıya sahip olmasına katkıda bulunur. Özellikle istenmeyen terlemeler ve gribal enfeksiyonları da azaltır. Bu belirtiler kadında istenmeyen davranışları da ortaya çıkartır. Bunun için içerisinde K vitamini bulunan besinleri tüketmek oldukça önemlidir.
 • Prostat ve karaciğer kanserine karşı etkisi son derece büyük olduğu söylenmektedir.
 • Kemik gelişimi için son derece önemlidir. Kalsiyum bakımından K vitamini en yükseğini depolamaktadır.
 • Kalp ve damar sağlığına katkısı oldukça büyüktür. Kalbinizin daha sağlıklı atmasına yardımcı olur.
 • Kemik ve eklem hastalıklarını iyileştirmede etkisinin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.
 • K vitamini genel olarak hangi besinlerde bulunur derseniz biz sizlere bu konuda yardımcı olmak isteriz.
 • K vitamini içeren sağlıklı besinler : Kuşkonmaz,kabak,fasulye,bezelye ıspanak,bamya,havuç,maydanoz,tereyağı,yeşil soğan,kurusoğan,çarliston biber,buğday kepeği,buğday çimi,kırmızı pancar,yeşil çay,yaban mersini,patates,domates,karnabahar,pırasa,sarımsak,zeytin ve hayvansal gıdalarda yoğun miktarda K vitamini bulabilirsiniz. Bunu ilaç kullanmak yerine doğal yöntemler ile sağlayabilirsiniz.
 • K vitamini eksikliğinde en çok basur kanaması ve burun kanamaları meydana gelmektedir. Bir de kadınların regl dönemlerinde düzensizliklerin oluşmasına, hormon bozukluklarına, fsh değerinin düşmesine ve ya aşırı yükselmesine neden olmaktadır. Bu tür rahatsızlıkları önlemek için gerekli miktarda K vitamini almalısınız.
 • Ayrıca K Vitamini vücuda karaciğerden depolanır. Bu nedenle fazlası mide rahatsızlıklarına ve çeşitli besin zehirlenmelerine yol açabilir. Doktor uygun görürse ilacını kullanabilirsiniz. Bunun dışında ilaç içmek yerine bunu doğal olarak tüketmeniz sizin sağlığınızı koruyacaktır. Sağlığınız için gerekli vitaminleri vücudunuza depolamanız gerekir. Bu sizi hastalıklara karşı koruyacak uzun yıllar genç ve dinç kalmanıza yardımcı olacaktır. Sizlere hangi vitaminler nelere iyi gelir hakkında bilgileri sunduk. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Vitaminler A Vitamini B Vitamini C Vitamini D Vitamini E Vitamini K Vitamini Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tam Süt, Az Yağlı Ve Yağsız Sütten Daha Mı İyi?
Tam Süt, Az Yağlı Ve Yağsız Sütten Daha Mı İyi?

Süt, gezegendeki en doğal besleyici içeceklerden biridir ve bu, neden genellikle okul öğle yemeklerinde temel bir besin olduğunu ve her yaştan insan için popüler bir içecek olduğunu açıklar.

Süt, gezegendeki en doğal besleyici içeceklerden biridir ve bu, neden genellikle okul öğle yemeklerinde temel bir besin ...

Çok Fazla Folik Asidin 4 Potansiyel Yan Etkisi
Çok Fazla Folik Asidin 4 Potansiyel Yan Etkisi

Folik asit, B9 vitamininin sentetik formudur ve sadece vitamin takviyelerinde ve bazı güçlendirilmiş gıdalarda bulunur. B9 vitamini gıdalarda doğal olarak bulunduğunda buna folat denir.

Folik asit, B9 vitamininin sentetik formudur ve sadece vitamin takviyelerinde ve bazı güçlendirilmiş gıdalarda bulunur. ...

Düzensiz Beslenme Hakkında Her Şey
Düzensiz Beslenme Hakkında Her Şey

İnsanlar binlerce yıldır kendilerini aç bıraktılar, fazla yediler ve arındılar. Yine de aşırı narinliğin yaygın bir kültürel ideal haline gelmesi 20. yüzyıla kadar değildi. Artık 21. yüzyılda düzensiz yemenin birçok nedeni ve sonucu olan karmaşık bir fenomen olduğunu biliyoruz.

İnsanlar binlerce yıldır kendilerini aç bıraktılar, fazla yediler ve arındılar. Yine de aşırı narinliğin yaygın bir kült...