Hindistan Ceviz Yağının Mutfakta 7Kullanım Şekli

11 Ekim 2021

Hindistan cevizi yağının günümüzde en popüler ve trend olan ürünlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kuru cildi nemlendirmek için banyo bombalarında kullanılabilir. Gün boyunca kötü kokulardan kurtulmaya yardımcı olmak için deodorantlara eklenebilir. Daha sağlıklı alternatifler gerektiren tariflere bile eklenebilir. Şaşırdın, ha?
Bu harika yağda düşündüğünüzden daha fazlası var. Hindistan cevizi yağı aslında size birçok farklı şekilde yardımcı olan harika bir mutfak malzemesidir.

Tatlandırıcı
Sıkı bir diyette misiniz? Kesinlikle kaçınmanız gereken bir şey şekerdir, çünkü bildiğiniz gibi aşırı şeker tüketimi, tip 2 diyabet ve obezite gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
İyi haber şu ki, her zaman hindistancevizi yağı var. Günlük kahvenize şeker yerine hindistancevizi yağı eklenebileceğini biliyor muydunuz? Ve diğer tatlandırıcı türlerinin aksine, kan şekeri seviyeleri üzerinde bir etkisi yoktur.

Kahve Artırıcı
Günlük bir fincan sabah kahvenize sağlıklı bir dokunuş eklemek ister misiniz? Hindistan cevizi yağı tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Kahveye eklendiğinde kilo verme çabalarınızda size yardımcı olabilir ve ek bir enerji artışı sağlayabilir.
Taze demlenmiş kahvenize bir kaşık dolusu sızma hindistancevizi yağı ekleyin. İçeceğinizin üzerinde kalın bir köpük tabakası oluşana kadar karıştırın.

Yemeklik yağ
Yemek pişirmek için kullandığımız pek çok farklı yağ türü vardır – palmiye yağı, bitkisel yağ ve yer fıstığı yağı bunlardan birkaçıdır. Ancak ilginç bir şekilde, bazıları obeziteye ve diğer ciddi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir, bu nedenle sağlık uzmanları mümkün olan her yerde alternatif yemeklik yağların kullanılmasını önermektedir.
Kullanılacak en sağlıklı ve en güvenli yemeklik yağlardan biri hindistancevizi yağıdır. Yüksek duman noktası sayesinde sağlık sorunlarına yol açabilecek zararlı serbest radikaller yaymaz. Kullanmak için, tavaya bir çorba kaşığı atın ve kızartma yemeklerini karıştırın ve işte hazırsınız.

Salata Sosu
Salata soslarından bahsettiğimizde balzamik sirke ve zeytinyağı her zaman iyi bir ikili olur. Ancak, herkes her iki bileşenin kombinasyonunu takdir etmez. Bu nedenle, zaten bilinen bu salata sosu tandeminde küçük değişiklikler yapmaya çalışmak iyidir.
Zeytinyağı yerine bazı insanlar hindistancevizi yağı kullanır. Bu yağ benzer bir dokuya sahiptir, ancak çoğu salata türünü tamamlayan daha ince ve tatlı bir tada sahiptir.

Tereyağı İkamesi
Tereyağı yemek pişirmede uzun süredir hayati bir rol oynamıştır, ancak zinde ve sağlıklı kalmak istiyorsanız, sağlık açısından birçok ve çeşitli faydaları nedeniyle tereyağı yerine hindistancevizi yağı kullanmayı düşünebilirsiniz.
Örneğin, tost yapmak istiyorsanız, her zamanki tereyağı ve reçeliniz yerine hindistancevizi yağı ve biraz tarçın serpin. Yağın biraz ceviz tadı ve tatlı tadı hakkında söylenecek bir şey var.

Dökme Demir Tava Yağlama
Dökme demir bir tavaya sahipseniz, her kullanımdan sonra yağlamanın çok önemli olduğunu bilirsiniz. Sonra tekrar, hayvansal yağları pişirme kaplarınıza sürmenin sağlığınız açısından en iyisi olmayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
İyi haber şu ki hindistancevizi yağı gününüzü kurtarabilir. Tavaya bir yemek kaşığı hindistancevizi yağı damlatın ve tava boyunca kenarlara kadar pürüzsüz hale getirin. Bunu yaparak, bir sonraki kullanmaya geldiğinizde yiyeceğin artık ona yapışmayacağından emin olabilirsiniz.

Kısacası;
Bazı ülkelerde sağlıksız yağlar vücut üzerindeki etkileri nedeniyle yasaklanmıştır. Ve ne yazık ki bu sağlıksız yağların çoğu unlu mamullerde kullanılıyor.
Ama tabii ki bu büyük bir sorun olmamalı ve bizi lezzetli yiyecekler yemekten alıkoymamalı. Hindistan cevizi yağı, fırıncılıkta çok yaygın olarak kullanılan, örneğin katı yağ veya domuz yağı gibi sağlıksız yağların yerine kullanılabilir. Sadece tatlı ama hafif bir tat katmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle bisküvi ve turta pişirirken gevrek bir kıvam verir.
Şimdi, hindistancevizi yağı kavanozunuzun kapağını çevirmeye hazır mısınız? Mutfağınızda bu harika yağın gücünü açığa çıkarmanın zamanı geldi…

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Hindistan Cevizi Hindistan Cevizi Yağı Yağ Tatlandırıcı Salata Sosu

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hangi Baharat Nasıl Saklanır?
Hangi Baharat Nasıl Saklanır?

Evde yaz mevsiminde güneşte kurutulup hazırlanan ya da aktardan alınan baharatları uzun süreli kullanmak için doğru bir şekilde muhafaza etmek gerekiyor. Rutubetten uzak tutulması gereken baharatları birden çok yöntemle doğal halleriyle saklayabilirsiniz.

Evde yaz mevsiminde güneşte kurutulup hazırlanan ya da aktardan alınan baharatları uzun süreli kullanmak için doğru bir ...

Evde 10 Doğal Oda Kokusu Yapımı
Evde 10 Doğal Oda Kokusu Yapımı

Mis gibi kokan evler insana gerçekten huzur veriyor. Günümüzde kullanıma hazır olarak satılan çeşit çeşit oda kokusu bulmak mümkün. Fakat her zaman evde hazırladığınız en iyisi.

Mis gibi kokan evler insana gerçekten huzur veriyor. Günümüzde kullanıma hazır olarak satılan çeşit çeşit oda kokusu bul...

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?
Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost makinesi gibi bazı küçük ev aletleri büyük kurtarıcılardır. Çok açsınız, evde yemek yok ve yemek hazırlamak için de zamanınız müsait değil. Aklımıza ilk gelen tost yapmak olur. Ama bu kolaylığın bir bedeli var: Sonrasındaki temizlik…

Tost makinesi gibi bazı küçük ev aletleri büyük kurtarıcılardır. Çok açsınız, evde yemek yok ve yemek hazırlamak için de...