Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?

26 Temmuz 2021

Çınar pekmezi ya da maple şurubu olarak da bilinen akçaağaç şurubu yüksek oranda antioksidan içerdiğinden doğal ilaç olarak kabul edilir. Cilt sağlığından kalp ve damar sağlığına kadar faydası olan akçaağaç şurubu hücrelerin yenilenmesini destekler. Akçaağaç şurubunun faydaları nelerdir? Akçaağaç şurubu nasıl tüketilir?


İsfendan Çınar ağacının gövdesinde bulunan ağacın öz suyuna akçaağaç şurubu denir. İşlem gördükten sonra kullanılan bu şurup birçok hastalığa fayda sağlar. Doğal tatlandırıcı olan akçaağaç içeriğinde magnezyum, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko, kalsiyum ve riboflavin gibi maddeler barındırır. Tam bir enerji deposu olan şuruba aynı zamanda maple şurubu olarak da adlandırılır. Kuzey Amerika da bulunan bu ağaçlardan bulunan öz su doğal şeker barındırır. Ülkemizde Marmara, Ege, Trakya ve Karadeniz'in bazı bölgelerinde akçaağaçlardan elde edilir. Şubat, Mart ve Nisan ayından çıkartılan şurup yıl boyu tüketilir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Şurup formunda tüketilir. Hücreleri yeniler.
• Yaşlanmayı geciktirir.
• Kan akışını kontrol ederek kalp ve damar hastalıklarını önler.
• Banyo sırasında kullanılan şampuana eklendiğinde saçın daha parlak görünmesini sağlar.
• Sindirim sistemindeki bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
• Tek damlası vücuttaki tüm iltihabı tek seferde temizler.


Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?
- İçerdiği maddeler sayesinde antioksidan etkisi yüksek olan akçaağaç şurubu bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra vücudu serbest radikallerden arındırır.
- Vücutta kandaki değerlerin değişmesinden dolayı belirli bölgelerde iltihap toplanır. Bu iltihapların çözülmesini sağlayarak idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun yanı sıra kandaki değerleri dengeler.
- Antiseptik özelliği sayesinde ciltte deforme olmuş hücreleri de yeniler. Böylece yaşlanmayı engelleyerek cildin daha parlak olmasını sağlar.
- Şampuanın içerisine yarım çay bardağı akçaağaç şurubu koyarsanız. Tüm saç sorunlarının yüzde 80 gözle görülür şekilde yok olduğunu göreceksiniz.
- Doğal şeker olduğundan vücudun şeker oranını olumsuz etkilemez. Ancak fazla tüketilmemelidir.
- Üst solunum yolları hastalıklarına doğal ilaç olmasının yanı sıra kanserli hücrelerin sayısını da azaltır.

Akçaağaçı Şurubu Nasıl Elde Edilir? Akçaağaç Şurubu Nasıl Tüketilir?
Yılın üç ayında yani Şubat, Mart ve Nisan da ağaçlar çeşmeler takılır ve altına kovalar konulur. Özsu musluklar sayesinde akarak kovalarda birikir. Yüzde 95 su içerir. Güçlü bir antioksidan olduğundan doğal ilaç sayılır. Musluklardan akan ve kovada biriken su daha sonra kaynatılır. Kıvamı hafif koyulaşır. Nedeni de özsuyun içindeki doğal şekerdir. Emek isteyen bir iştir. Çünkü her kovanın başında beklenilmesi lazım.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Jüt Yaprakları Nedir? Beslenme, Faydaları ve Nasıl Yenir?
Jüt Yaprakları Nedir? Beslenme, Faydaları ve Nasıl Yenir?

Jüt yapraklarını daha önce hiç duymadıysanız, belki de bu makale sizi Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Orta Doğu'da yetiştirilen bu son derece popüler yapraklı yeşili denemeye ikna edecektir.

Jüt yapraklarını daha önce hiç duymadıysanız, belki de bu makale sizi Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Orta Doğu'da yetişt...

Lavanta Sabununun Saça ve Yüze 10 Faydası
Lavanta Sabununun Saça ve Yüze 10 Faydası

Lavanta, hoş kokulu bir bitkidir. Üretimi Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz çevresindeki ülkelere kadar yapılır. Morun daha açık renginde olan bu bitkinin 2500 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır.

Lavanta, hoş kokulu bir bitkidir. Üretimi Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz çevresindeki ülkelere kadar yapılır. Morun daha aç...

Kuru Kayısı Çeşitlerinden Gün Kurusu ve Faydaları
Kuru Kayısı Çeşitlerinden Gün Kurusu ve Faydaları

Günümüzde bireyler artık organik ve besin değeri fazla olan ürünleri tercih etmektedir. Tıbbı ilaçlardan ziyade doğal besin değeri yüksek olan ürünler daha çok tercih edilmektedir. Yaz meyvesi olarak tüketilen birçok ürün kurutularak kışında tüketilmektedir.

Günümüzde bireyler artık organik ve besin değeri fazla olan ürünleri tercih etmektedir. Tıbbı ilaçlardan ziyade doğal be...