Sarı Karpuzun Faydaları Nelerdir?

12 Temmuz 2021

Sarı Karpuzun Faydaları Nelerdir? Tam Bir Şifa Deposu Olan Sarı Karpuz Nasıl Tüketilir?
Yüzyıllar önce tüketilen sarı karpuzun unutulmaya yüz tutmuş o eşsiz lezzeti tekrardan yetiştirilmeye başlandı. Şifa deposu olan sarı karpuzu önceden bilmeyenler bozuk olduğunu sanıyordu. Ancak uzmanlar sarı karpuzun mucize besinler arasında ilk beşte yer alıyor. Vücudun ihtiyacı olan sıvıyı karşılar. Sarı karpuzun faydaları nelerdir?
Yaz aylarında serinlemek için tüketilen kırmızı karpuzun aslında yüzyıllar önce Anadolu topraklarında sarısı da üretilirdi. Kelek gibi görünen bu karpuz çeşidi hem iyi bir lif kaynağıdır ve hem de birçok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinir. Son 10 yıldır üretimine yeniden başlanılan sarı karpuz, tam bir şifa deposudur. Lezzet olarak kırmızı karpuzla aynı olan sarı karpuz, bilinmediği için çok fazla tercih edilmez. Dış yüzeyi olarak aynı olan fakat kesilince rengi ortaya çıkar. Renginden dolayı tropik meyve zannedilir. Yaz meyvelerinden biri olan sarı karpuzun tadı bal gibidir. Çin'de halen sera yöntemiyle üretilir. Anadolu topraklarında unutulsa da Asyalıların vazgeçmediği bir lezzettir. Asya ülkelerinde misafirlere sarı karpuz ikram etmek onlara değer verdiğini gösterir.
• Vücudun özellikle üreme sistemlerini yenileyen sarı karpuz, eski çağlarda tansiyonu dengelemek için tüketilirdi.
• İçerdiği sıvı kırmızı karpuza göre daha fazladır.
• Uzmanlar güçlü bir A vitamini olduğundan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Sarı Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Böbrek Taşını Düşürmede Yardımcı Olur
Aç karna tüketildiğinde sıvı oranı azalmış böbreklerin daha iyi çalışmasında yardımcı olur. Aynı zamanda idrar yoluyla ağrısız bir şekilde böbrekte oluşmuş kum ve taşın dökülmesini sağlar. İdrar söktürerek mesane torbasında idrar birikmesini önler. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının da oluşumunu engeller.

Vücudu Mikroplardan Arındırır
Vücutta dolaşan serbest radikaller; kan şekerinin oranını bozar. Aç karna tüketilen sarı karpuz bu radikallerin emilimini hızlandırarak kan şekerini dengede tutar. Bu sayede tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Göz Sağlığı

Göz sağlığı için faydalı olan A vitamini bakımından zengin olan sarı karpuz özellikle katarak hastalığının yaşanmasını engeller. Göz içerisindeki vitamin ve sıvı oranını çoğaltarak görme oranını artırır. Göz içi iltihap birikmesinin önüne geçer.

Vitamin Deposu
Kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan sarı kapuz, düşük kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer almaya başladı. Vücudun işleyişini güçlendirir. Sıvı bakımından da zengin olduğundan vücut için sinir sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bağırsak Kanserini Önler
İçerdiği lif ve posa yapısından kaynaklı bağırsak florasının sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kabukları ve çekirdeğinden yapılan çay da bağırsak kanserini önler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sarı Karpuz Karpuz Göz Sağlığı Vitamin B Vitamini C Vitamini Kilo Kontrolü Kalsiyum Potasyum

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Nefes Egzersizlerinin Faydaları
Nefes Egzersizlerinin Faydaları

Günlük hayatın koşuşturmasında kendimize yeteri kadar vakit ayıramadığımız için üzerimizde biriken stresi azaltmak ve kendimizi daha iyi hissedebilmek için başvurduğumuz yöntemlerden biri de nefes egzersizi.

Günlük hayatın koşuşturmasında kendimize yeteri kadar vakit ayıramadığımız için üzerimizde biriken stresi azaltmak ve ke...

Boynuzlu Kavun Kiwano Meyvesinin Faydaları Nelerdir?
Boynuzlu Kavun Kiwano Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Dünya genelinde vitamin ve mineral bakımından zengin olan kiwano yani boynuzlu kavun popüler olmamıştı. Ancak artan hastalıklar doğal ilaçlara yönlendirince boynuzlu kavun araştırmaya başlandı. Akdeniz iklimine sahip olduğumuz için ülkemizde de yetiştiriciliği artan kiwano güçlü bir antioksidandır. 

Dünya genelinde vitamin ve mineral bakımından zengin olan kiwano yani boynuzlu kavun popüler olmamıştı. Ancak artan hast...

Hibiskus Çiçeğinin Saça Faydaları
Hibiskus Çiçeğinin Saça Faydaları

Hibiscus, saç büyümesine yardımcı olan en faydalı bitkilerden biridir ve bu özelliğinden dolayı herkes tarafından tercih edilmektedir. Hibiscus çiçeği, saç dökülmesini durdurmak, yeniden büyümeyi teşvik etmek ve erken beyazlamayı önlemek için etkili yöntemlerden biridir.

Hibiscus, saç büyümesine yardımcı olan en faydalı bitkilerden biridir ve bu özelliğinden dolayı herkes tarafından tercih...