İğdeye Dair Bilmediğiniz Her Şey

29 Haziran 2021

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. İğde Türkçe kökenli bir kelime olup küçük boy yemiş anlamındaki yiğde kelimesinden evrilmiştir. Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak da kullanılır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.


Öksürüğe Olan Faydası: İğde tüketimi öksürüğü kesmek için idealdir. Aynı zamanda çay ya da komposto olarak da tüketildiğinde aynı etkiyi gösterecektir.
Vücut Direnci İçin Faydası: İğde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte, hastalıklara karşı direncin artmasını da sağlar. Özellikle soğuk algınlığı dönemlerinde bol miktarda tüketilmesi önerilir.
Mide Rahatsızlıkları İçin Faydası: Mide bulantısını kesmek için iğde tüketilmelidir. Kusmayı da kesme konusunda yardımcı olan iğde meyvesi, mide ağrıları için de yatıştırıcı bir etki sağlar. Hazımsızlık problemi yaşayanlar da, ağır yemeklerden sonra iğde tüketmelidir.
Cinsellik İçin Faydası: Yapılan birçok araştırma, iğde meyvesinin cinsel gücü arttırdığını söylemektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olan bir durumdur.
Cilt Sağlığı İçin Faydası: Cilt sağlığı açısından birçok faydası olan ve bakım ürünlerinde dahi kullanılan iğde, özellikle egzama gibi cilt problemlerinin geçmesi için kullanılmaktadır.
Ağız İçin Faydası: Ağızdaki zararlı bakterileri engellemesi, ağız yaralarının iyileştirilmesi ve taze bir nefes için iğde tüketimi önerilir.
Bağırsaklar İçin Faydası: Bağırsak faaliyetlerini düzenlemede, ishalin kesilmesinde ve böbreklerin temizlenmesinde iğde meyvesi çok fayda sağlar.
Safra Kesesi İçin Faydası: Safra kesesi ile ilgili yaşanan birçok problemde iğde meyvesi çok faydalı gelmekte ve uzmanlar tarafından da tüketimi her zaman önerilmektedir.
C Vitamini Açısından Faydası: İğde meyvesi, tam bir C vitamini deposudur ve vücudun C vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılamak için günde bir porsiyon yemek yeterlidir.
İdrar Sorunu İçin Faydası: İdrar tutamama gibi sorunlar yaşayan bireylerin tedavi sürecinde bol miktarda iğde tüketmeleri önerilir. Bu sorunu tamamen çözme konusunda iğde çok iyi bir etki sağlar.
Omega 7 Açısından Faydası: İğde meyvesi aynı zamanda bol miktarda Omega 7 yağı içermektedir. Bu yağ cilt ve saç sağlığından mide sağlığına kadar pek çok konuda fayda sağlar. Vücudun Omega 7 ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.


Kısaca:
• Vücut direncini arttırır.
• Soğuk algınlığına karşı korur.
• Cilt sağlığı için faydalıdır.
• Ağız temizliği için faydalıdır.
• Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
• Öksürüğü keser.
• Cinsel gücü arttırır.
• Hazımsızlığa iyi gelir.
• C vitamini ihtiyacını karşılar.
• İshali keser
• Bağırsaklara iyi gelir.
• Böbrekleri temizler.
• Safra kesesine iyi gelir.
• İdrar sorunlarına iyi gelir.
• Omega 7 ihtiyacını karşılar.


İğde Çiçekleri ve Yapraklarının Faydası
İğde meyvesi kadar, iğde çiçekleri ve yaprakları da çok faydalıdır. Suda kaynatılarak kullanılabilen ve çay ya da komposto olarak tüketilebilen yaprak ve çiçekler özellikle mide ve cilt için çok fayda sağlar. İğde yapraklarının kokusu aynı zamanda zihin açıcı bir etki sağlar. Aynı zamanda sıcak su banyosu içerisinde yaprak ve çiçeklerin kullanımı ile vücut temizliği sağlanırken, gözeneklerin açılması ve yaraların iyileştirilmesinde de fayda sağlayacaktır.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: İğde C Vitamini Cilt Sağlığı Mide Sağlığı Omega-7

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Mine Çiçeğinin Faydaları ve Kullanımı
Mine Çiçeğinin Faydaları ve Kullanımı

Mine çiçeği bazı ekosistemlerde istilacı kabul edilen yabani bir şifalı bitkidir. Ruhsal durumunuzu olumlu bir şekilde modüle edebildiği için popüler tıpta pek çok uygulamaya sahiptir. Bu sebepten dolayı tekrarlayan anksiyete ve stres deneyimleyen insanlar bunu sıklıkla kullanır.

Mine çiçeği bazı ekosistemlerde istilacı kabul edilen yabani bir şifalı bitkidir. Ruhsal durumunuzu olumlu bir şekilde m...

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Balık çok faydalı bir besin maddesidir.7’den 70’e herkes balık tüketmelidir. Balığın içinde omega 3 yağı, A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri, kalsiyum, sodyum, folik asit, protein, selenyum vardır.

Balık çok faydalı bir besin maddesidir.7’den 70’e herkes balık tüketmelidir. Balığın içinde omega 3 yağı, A, B2, B3, B12...

Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?
Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

Mısır tadıyla da kokusuyla da 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yiyecektir. Mısır vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindir.

Mısır tadıyla da kokusuyla da 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yiyecektir. Mısır vitaminler ve mineraller açısından olduk...