İğdeye Dair Bilmediğiniz Her Şey

29 Haziran 2021

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. İğde Türkçe kökenli bir kelime olup küçük boy yemiş anlamındaki yiğde kelimesinden evrilmiştir. Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak da kullanılır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.


Öksürüğe Olan Faydası: İğde tüketimi öksürüğü kesmek için idealdir. Aynı zamanda çay ya da komposto olarak da tüketildiğinde aynı etkiyi gösterecektir.
Vücut Direnci İçin Faydası: İğde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte, hastalıklara karşı direncin artmasını da sağlar. Özellikle soğuk algınlığı dönemlerinde bol miktarda tüketilmesi önerilir.
Mide Rahatsızlıkları İçin Faydası: Mide bulantısını kesmek için iğde tüketilmelidir. Kusmayı da kesme konusunda yardımcı olan iğde meyvesi, mide ağrıları için de yatıştırıcı bir etki sağlar. Hazımsızlık problemi yaşayanlar da, ağır yemeklerden sonra iğde tüketmelidir.
Cinsellik İçin Faydası: Yapılan birçok araştırma, iğde meyvesinin cinsel gücü arttırdığını söylemektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olan bir durumdur.
Cilt Sağlığı İçin Faydası: Cilt sağlığı açısından birçok faydası olan ve bakım ürünlerinde dahi kullanılan iğde, özellikle egzama gibi cilt problemlerinin geçmesi için kullanılmaktadır.
Ağız İçin Faydası: Ağızdaki zararlı bakterileri engellemesi, ağız yaralarının iyileştirilmesi ve taze bir nefes için iğde tüketimi önerilir.
Bağırsaklar İçin Faydası: Bağırsak faaliyetlerini düzenlemede, ishalin kesilmesinde ve böbreklerin temizlenmesinde iğde meyvesi çok fayda sağlar.
Safra Kesesi İçin Faydası: Safra kesesi ile ilgili yaşanan birçok problemde iğde meyvesi çok faydalı gelmekte ve uzmanlar tarafından da tüketimi her zaman önerilmektedir.
C Vitamini Açısından Faydası: İğde meyvesi, tam bir C vitamini deposudur ve vücudun C vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılamak için günde bir porsiyon yemek yeterlidir.
İdrar Sorunu İçin Faydası: İdrar tutamama gibi sorunlar yaşayan bireylerin tedavi sürecinde bol miktarda iğde tüketmeleri önerilir. Bu sorunu tamamen çözme konusunda iğde çok iyi bir etki sağlar.
Omega 7 Açısından Faydası: İğde meyvesi aynı zamanda bol miktarda Omega 7 yağı içermektedir. Bu yağ cilt ve saç sağlığından mide sağlığına kadar pek çok konuda fayda sağlar. Vücudun Omega 7 ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.


Kısaca:
• Vücut direncini arttırır.
• Soğuk algınlığına karşı korur.
• Cilt sağlığı için faydalıdır.
• Ağız temizliği için faydalıdır.
• Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
• Öksürüğü keser.
• Cinsel gücü arttırır.
• Hazımsızlığa iyi gelir.
• C vitamini ihtiyacını karşılar.
• İshali keser
• Bağırsaklara iyi gelir.
• Böbrekleri temizler.
• Safra kesesine iyi gelir.
• İdrar sorunlarına iyi gelir.
• Omega 7 ihtiyacını karşılar.


İğde Çiçekleri ve Yapraklarının Faydası
İğde meyvesi kadar, iğde çiçekleri ve yaprakları da çok faydalıdır. Suda kaynatılarak kullanılabilen ve çay ya da komposto olarak tüketilebilen yaprak ve çiçekler özellikle mide ve cilt için çok fayda sağlar. İğde yapraklarının kokusu aynı zamanda zihin açıcı bir etki sağlar. Aynı zamanda sıcak su banyosu içerisinde yaprak ve çiçeklerin kullanımı ile vücut temizliği sağlanırken, gözeneklerin açılması ve yaraların iyileştirilmesinde de fayda sağlayacaktır.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: İğde C Vitamini Cilt Sağlığı Mide Sağlığı Omega-7

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Daha Az Acıkmak İçin Sahurda Tüketebileceklerimiz
Daha Az Acıkmak İçin Sahurda Tüketebileceklerimiz

Rahat bir şekilde Ramazan geçirebilmek için yediklerimize dikkat etmemiz önemli. Ramazan ayı bir arınma zamanıdır. Bu zaman dilimini iyi değerlendirmek gerekir. Tüm günü sahurda yediklerimizle geçirdiğimiz için sahuru iyi yapmak önemlidir.

Rahat bir şekilde Ramazan geçirebilmek için yediklerimize dikkat etmemiz önemli. Ramazan ayı bir arınma zamanıdır. Bu za...

Yavaş Yemek Hakkında Her Şey
Yavaş Yemek Hakkında Her Şey

Yavaş yemenin faydaları arasında daha iyi sindirim, daha iyi hidrasyon, daha kolay kilo kaybı veya bakımı ve yemeklerimizden daha fazla memnuniyet sayılabilir. Bu arada, hızlı yemek yemek, zayıf sindirime, artan kilo alımına ve daha düşük memnuniyete yol açar. Mesaj açık: Yemeğinizi yavaşlatın ve da

Yavaş yemenin faydaları arasında daha iyi sindirim, daha iyi hidrasyon, daha kolay kilo kaybı veya bakımı ve yemeklerimi...

Çiğ Brüksel Lahanası Yiyebilir Misiniz?
Çiğ Brüksel Lahanası Yiyebilir Misiniz?

Brüksel lahanası, Brassica bitki cinsinde küçük, küre şeklinde, gevrek bir sebzedir. Bir sap üzerinde büyürler, ancak genellikle önceden çıkarılmış ve hazırlanmaya hazır bir torbada satılırlar. Birçok kişi Brüksel lahanasını pişmiş olarak severken, diğerleri onları lahana salatası veya salata gibi

Brüksel lahanası, Brassica bitki cinsinde küçük, küre şeklinde, gevrek bir sebzedir. Bir sap üzerinde büyürler, ancak g...