D Vitamini Ve Faydaları

15 Nisan 2021

Güneş ışığına tepki olarak cildinizin ürettiği bir vitamin olan D vitamini için bazen “güneş ışığı vitamini” denir. D vitamini; D-1, D-2 ve D-3 içeren bir bileşik ailesinde yağda çözünür bir vitamindir. Vücuttaki 2.000 kadar geni etkileyebilir.


Kullanımlar ve faydalar
D vitamininin önemli işlevleri vardır. Belki de en hayati olan şey, kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyen ve normal bağışıklık sistemi fonksiyonunu kolaylaştıran faktörlerdir. D vitamini yeterli miktarda almak normal büyüme ve kemik ve diş gelişimi için yanı sıra bazı hastalıklara karşı geliştirilmiş direnç için önemlidir.
Vücudunuz yeterince D vitamini almıyorsa, yumuşak kemikler (osteomalazi) veya kırılgan kemikler (osteoporoz) gibi kemik anormallikleri geliştirme riski altına girersiniz.

D vitamini hastalıklarla savaşır
Araştırmalar, birincil faydalarına ek olarak, D vitamininin de şu şekilde rol oynayabileceğini öne sürüyor:
• Amerikan Tıbbı Derneği Dergisinde yayınlanan 2006 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, multipl skleroz riskinizi azaltabilirsiniz
• 2008 bulgularına göre kalp rahatsızlığı geliştirme riskinde azalma
• American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2010 araştırmasına göre, grip bulaşma olasılığınızı azaltmaya yardımcı oluyor.

Depresyona karşı D vitamini
Araştırmalar, D vitamininin ruh halinin düzenlenmesinde ve depresyondan kurtulmada önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada bilim insanları, D vitamini takviyeleri alan depresyon hastalarının semptomlarında bir iyileşme olduğunu fark ettiler.
Fibromiyaljisi olan bir başka çalışmada, araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin kaygı ve depresyon geçiren kişilerde daha sık görüldüğünü keşfetti.

D vitamini kilo kaybını artırır
Kilo vermeye veya kalp hastalığını önlemeye çalışıyorsanız diyetinize D vitamini takviyeleri eklemeyi düşünün. Bir çalışmada, günlük bir D vitamini takviyesi kullanan insanlar önemli miktarda kilo vermediler, ancak kalp hastalığı risk belirteçlerini iyileştirebildiler.
Bir başka çalışmada, günlük bir kalsiyum ve D vitamini takviyesi alan insanlar plasebo takviyesi alan deneklerden daha fazla kilo vermeyi başardılar. Bilim adamları ekstra kalsiyumun ve D vitamininin iştah bastırma etkisi olduğunu söyledi.

D vitamini nasıl alınır?
Vücudunuz doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. İhtiyacınız olan tek şey, özellikle cildin tenli olması halinde, günde 10 dakika, güneşe maruz kalma. Güneş ışığından D vitamini almanın yanı sıra, kandaki vitaminin yeterli seviyesini sağlamak için belirli gıdalar ve takviyeleri de kullanabilirsiniz.
“D vitamini eksikliği” konusunda dikkatli olun
Birçok yaşam tarzı ve çevresel faktörler, tek başına güneş yoluyla yeterli miktarda D vitamini alma becerinizi etkileyebilir. Bu etkenler şunları içerir:
• kirlilik
• Güneş kremi kullanımı
• Binaların güneş ışığını engelleyen büyük şehirlerde yaşamak
• Koyu tenlilik
Bu faktörler, artan sayıda insanda D vitamini eksikliğine katkıda bulunur. Bu nedenle, güneş ışığının dışındaki bazı kaynaklardan D vitamini almak önemlidir.
Yetişkinlerde D vitamini eksikliği belirtileri şunları içerir:
• Genel yorgunluk, ağrılar ve ağrılar ve genel anlamda iyi hissetmeme hissi
• Merdiven çıkarken veya ayağa kalkarken veya sandalyeden kalkışta zorluk çekebilecek ciddi kemik veya kas ağrısı veya güçsüzlüğü
• Stres, özellikle bacaklarda, pelvislerde ve kalçalarda ağrı


Doktorlar basit bir kan testi yaparak bir D vitamini eksikliğini teşhis edebilirler. Bir eksikliğiniz varsa, doktorunuz kemiklerinizin kuvvetini kontrol etmek için X-ışınları kullanabilir.
D vitamini eksikliği tanısı konmuşsa, doktorunuz büyük olasılıkla günlük D vitamini takviyeleri almanızı önerir. Ciddi bir eksikliğiniz varsa, yüksek doz D vitamini tabletleri veya sıvıları almayı önerebilirler. Ayrıca, güneş ışığı ve yediğiniz gıdalar aracılığıyla D vitamini aldığınızdan emin olmanız gerekir.

D vitamini gıda kaynakları
Birkaç gıdada doğal olarak D vitamini bulunur. Bu nedenle, bazı gıdalar pekiştirilir. Bu, D vitamininin eklendiği anlamına gelir. D vitamini içeren gıdalar şunları içerir:
• Somon
• Sardalya
• yumurta sarısı
• karides
• Süt
• Tahıl
• Yoğurt (takviye edilmiş)
• Portakal suyu (takviyeli)


Güneşe maruz kalma ve tek başına gıda ile her gün yeterli miktarda D vitamini almak zor olabilir, bu nedenle D vitamini takviyelerinin alınması yardımcı olabilir.
Sağlıklı bir işleyiş için gerekli olan D vitamini miktarı üzerinde bazı tartışmalar var. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bir zamanlar düşündüğünüzden daha fazla D vitamini ihtiyacınız olduğunu göstermektedir. Normal kan serum seviyeleri, decilitreden 50 ila 100 mikrogram aralığındadır. Kan seviyenize bağlı olarak, D vitamini alım gereksinimleri artabilir.
Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü, günde uluslararası birimler (IU) temel alan yeni alım önerileri bildirmektedir. IU’lar ilaçlar ve vitaminler için standart bir ölçüm türüdür. IU’lar, uzmanların her birinin önerilen alımını, toksisitesini ve eksiklik seviyelerini belirlemelerine yardımcı olur.
Bir IU her vitamin türü için aynı değildir. Bir İU, bir maddenin vücudunuzda ne kadar etkili olduğunu belirler. D vitamini için önerilen IU’lar şunlardır:
• Çocuklar ve gençler: 600 IU
• 70: 600 IU’a kadar olan yetişkinler
• 70 yaşın üzerindeki yetişkinler: 800 IU
• Hamile veya emziren kadınlar: 600 IU

D vitamininin iyi kaynakları
Mart sonu / neredeyse Eylül ayının sonundan itibaren çoğumuz güneş ışığından cildimize ihtiyacımız olan tüm D vitamini alabilmeliyiz. Vitamin, güneş ışığına tepki olarak cildin altındaki vücudumuz tarafından yapılır. Bir yaşından küçük çocuklar ve yetişkinler günde 10 mikrogram (10 mcg) D vitaminine ihtiyaç duyar. Buna, gebe ve emziren kadınlar ve D vitamini eksikliği riski taşıyan nüfus grupları dahildir (güneş ışığına en az maruz kalanlar ve koyu renkli tenli azınlık etnik gruplarından olanlar).

Çok fazla D vitamini alırsam ne olur?
Uzun süreler boyunca çok fazla D vitamini takviyesi almak vücut tarafından atılabilecek daha fazla kalsiyumun emilmesine neden olabilir. Bu kandaki yüksek miktarda kalsiyuma yol açar (hiperkalsemi).
• Kandaki çok fazla kalsiyum kemikleri zayıflatabilir ve böbreklere ve kalbe zarar verebilir.
• D vitamini takviyeleri almayı seçerseniz, çoğu insan için günde 10 mcg yeterli olacaktır.
• Zararlı olabileceğinden günde 100 mcg’den fazla D vitamini kullanmayınız. Bu, hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar ve 11-17 yaşlarındaki çocuklar da dahil olmak üzere yetişkinler için geçerlidir.
• 1-10 yaş arasındaki çocuklar günde 50 mcg’den fazla olmamalıdır.
• 12 aydan küçük bebekler günde 25 mcg’den fazla olmamalıdır.
Güneş ışınlarına maruz kalmayı unutmayın; ancak uzun süre güneşte kalırsanız, cildinize zarar verme ve cilt kanseri riskini azaltmak için cildinizi korumayı unutmayın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: D Vitamini Kilo Kontrolü Bağışıklık Sistemi Somon Yumurta Karides Süt Tahıl Yoğurt Portakal

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Masala Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?
Masala Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hindistanın en çok sevilen içeceğidir. 5000 yıllık süreçten sonra günümüzdeki halini almıştır. Süt ile baharatların birleştiği enfes bir karışımdır.Hindistan’a özel bir çay olan masala, bir takım baharat ve bitkilerin karışımından elde ediliyor. Masalanın kelime manası da karışık baharatlarla harman

Hindistanın en çok sevilen içeceğidir. 5000 yıllık süreçten sonra günümüzdeki halini almıştır. Süt ile baharatların birl...

Aronia Meyvesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Aronia Meyvesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aronia meyveleri (Aronia melanocarpa), sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popüler hale gelen küçük, koyu renkli meyvelerdir. Sağlığı geliştiren birçok özellik sunduğu söylenen en zengin bitki antioksidan kaynaklarından biri olarak kabul edilirler.

Aronia meyveleri (Aronia melanocarpa), sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popüler hale gelen küçük, koyu renkli...

Tartarik Asit Nedir Ve Cilde Faydaları
Tartarik Asit Nedir Ve Cilde Faydaları

Tartarik asit, dünya çapında cilt bakımında kullanılan oldukça faydalı bir asit. Kimyasal peelinglerde de kullanılan bu asit türü, ciltte aydınlatıcı ve pürüzsüzleştirici bir etkiye sahip.

Tartarik asit, dünya çapında cilt bakımında kullanılan oldukça faydalı bir asit. Kimyasal peelinglerde de kullanılan bu ...