Hangisi Daha Sağlıklı: Çay Mı, Kahve Mi?

06 Nisan 2021

Elbette sabaha bir bardak portakal suyu, süt ya da sadece su içerek başlayan insanlar vardır. Ancak insanların çoğu sabahları bir fincan çay ya da kahve hazırlamayı tercih eder. Bu her iki kafeinli içecek de çok sevilse de birinin diğerinden daha fazla faydası bulunuyor mu?

Çay ve kahve nasıl karşılaştırılır?
Kafein seviyeleri: Çeşitli çay ve kahvelerin bulundurdukları kafein miktarı demleme süresine, hazırlama yöntemine ve içeceğin miktarına göre farklılık gösterecektir. Yine de genel bir fikir edinmek için en yüksek kafeine sahip olan içecekten en düşük kafeine sahip olana kadar popüler içeceklerin yer aldığı listeye aşağıda göz atabilirsiniz.
Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) gıda veri tabanına göre belirlenen bu kafein seviyeleri, her bir içeceğin 1 fincanında (250 ml) bulunan kafein miktarını yansıtmaktadır:
• Latte: 86.4 mg kafein
• Buzlu Kahve: 74.4 mg kafein
• Siyah Çay: 48 mg kafein
• Yeşil Çay: 28.8 mg kafein
• Kafeinsiz Kahve: 0-15 mg kafein
• Bitki Çayı: 0 mg kafein
Özet: Kahvelerdeki ve çaylardaki kafein miktarını karşılaştırdığımızda çoğu kahvenin (bazı kafeinsiz kahvelerin bile), daha çok kafein içerdiği görülmektedir.

Sağlık üzerindeki faydaları
Kahve, tümü bilişsel işlevi destekleyen ve hafıza kaybı riskini azaltabilen antioksidan polifenol, kafein ve trigonellin bakımından zengin bir kaynaktır.
Anti-inflamatuar bir bileşen olan klorojenik asit gibi antioksidanlarla birlikte kahvenin beyin sağlığı, yağlı karaciğer, diyabet ve metabolik sendrom üzerinde de faydalı etkileri bulunuyor. Hatta araştırmalar, her gün iki ila üç fincan kahve içen kadınların, az kahve içenlere göre daha az vücut yağına sahip olduğunu gösteriyor.
Çayın da mide bulantısını yatıştırmaktan sindirim rahatsızlıklarını hafifletmeye kadar sağlık konusunda pek çok faydası bulunuyor. Tıpkı kahve gibi çay da anti-inflamatuar özelliği olan antioksidanlar bakımından zengindir. Bazı araştırmalar yeşil çaydaki kateşinleri, kalp ve damar sağlığı ile ilişkilendirmektedir.
Özet: Kahve ve çay, anti-inflamatuar özelliği olan antioksidanlar gibi sağlık faydaları içermektedir. Bununla birlikte beyni, kalbi ve metabolizmayı desteklerler. Çayın yatıştırıcı özellikleri kahveden daha fazla olabilir.

Dezavantajları
Kafeinin makul miktarlarda tüketilmesi sağlıklıdır ve uyanıklık ile atletik performansı arttırdığı bilinmektedir. Ancak çok fazla kafein tüketmek, istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Yetişkinler için günlük önerilen kafein miktarı 400 mg (yaklaşık dört fincan) olmaktadır. Bu miktardan daha fazla kafein tüketmek titreme, anksiyete, yüksek tansiyon, dehidrasyon, uykusuzluk ve baş ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte kafeini bırakmaya çalışmak yoksunluk belirtileri görülmesine yol açabilir.
Hem kahve hem de çay, günlük sıvı alımınıza dahil olabilir. Ancak yine de içtiğiniz kahve ve çayları, yeteri kadar su alarak dengelemelisiniz. Aksi takdirde dehidrasyon görülebilir.

Sonuç Olarak;
Kahve ve çayın her ikisi de antioksidan bakımından zengindir, sıvı almanızı sağlar ve metabolik sağlığa katkıda bulunabilir. Kahve daha yüksek kafein içerdiğinden dolayı hamilelerin veya kafein alımını azaltmaya çalışan birinin kafeini tamamen kesmek yerine, özellikle bitki çayı çeşitlerine yönelmesi daha iyi olacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çay Kahve

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ağrı Kesici Etkili Karanfilin Faydaları
Ağrı Kesici Etkili Karanfilin Faydaları

Asırlardır yaraların tedavisinde kullanılan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler arasında yer aldı. Bunun yazı sıra günümüzde yemek mekanlarının çıkışında ağız kokusu için ikram edilen karanfilin insan sağlığına binbir faydası vardır. Enfeksiyon azaltıcı ve mikrop öldürücü etkisi olan karanfil hakkı

Asırlardır yaraların tedavisinde kullanılan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler arasında yer aldı. Bunun yazı sıra günü...

Prebiyotik ve Probiyotiklerin Farkları
Prebiyotik ve Probiyotiklerin Farkları

İsimleri benzer olmasına ve sindirim ve genel sağlık için önemli olmalarına rağmen, prebiyotikler ve probiyotikler vücutta farklı roller oynarlar. 

İsimleri benzer olmasına ve sindirim ve genel sağlık için önemli olmalarına rağmen, prebiyotikler ve probiyotikler vücut...

Temel Yağ Asitleri Yüksek Olan 5 Besin
Temel Yağ Asitleri Yüksek Olan 5 Besin

Vücudunuzun gelişmek için esansiyel yağ asitlerine ihtiyacı vardır - bunlar hücre zarlarımızı güçlendirir ve temel bir enerji kaynağıdır. Araştırmacılar ayrıca esansiyel yağ asitleri ile felç, kalp hastalığı, iltihaplanma, eklem ağrısı, depresyon ve diğer birçok riskin azalması arasındaki bağlantıla

Vücudunuzun gelişmek için esansiyel yağ asitlerine ihtiyacı vardır - bunlar hücre zarlarımızı güçlendirir ve temel bir e...