Elma Çekirdeği Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları

31 Ocak 2021

Elma yağı veya diğer adıyla elma çekirdeği yağı olarak bilinen bu bitkisel yağ, elmanın çekirdeğinden elde edilen esansiyel bir yağdır. Genellikle medikal ve kozmetik amaçlı kullanılan bu çeşidi, gün geçtikçe popülerlik kazanmaktadır. Yapılan çalışmalar, elma tohumlarının yüksek konsantrasyonda yüksek protein ve yağ içeriğine sahip olduğunu göstermektedir. Bu yağ, muhteviyatında bulunan değerli bileşikler sayesinde birçok sağlık yararı sunmaktadır. Bu yazıda elma yağı veya diğer bilinen ismiyle elma çekirdeği yağının sağlık açısından yararları hakkında bilgiler bulunmaktadır.


Elma Yağı Bileşenleri
Elma çekirdeklerinden elde edilen elma yağında magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve kalsiyum gibi amino asitler bulunur ve düşük amigdalin içeriğine sahiptir. Aynı zamanda lif, doğal sülfür, alfa-linoleik, oleik asit, demir ve linoleik asit içerir. Losyon, sabun, krem, dudak kremi ve saç ürünlerinde içerik olarak kullanılır. Elma tohumları zararlı siyanür içerir, ancak elma çekirdeği yağı sağlıklıdır ve yemeklik yağ olarak veya cilt bakım rejiminin bir parçası olarak kullanılır. Bu yağ, tatlı aroması ile hoş ve hafif bir tada sahiptir.
Elma Tohumu Yağının Tarihi
Avrupa, Asya’da yaklaşık 1000 yıldır yetiştirilmektedir ve Avrupalı sömürgeciler tarafından Kuzey Amerika’ya getirilmiştir. Yunan, İskandinav ve Avrupa Hıristiyan geleneklerinin kültürlerinde mitolojik ve dini önemi vardır. İlk olarak Orta Asya’da ortaya çıkmış ve sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır.


Elma Tohumu Yağının Faydaları
Elma (Çekirdeği) Yağının Sağlık Açısından Faydaları ve Kullanım AlanlarıElmanın sağlık yararlarının yanı sıra, meyvenin merkezinde bulunan tohumlar, sağlık açısından inanılmaz faydalara sahiptir. Kolajen sentezini ve cilt yenilenmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Elma tohumu yağının sağlık açısından faydaları şu şekildedir:
Cildin Görünümünü İyileştirir
Elma çekirdeği yağı, genel cildin görünümünü destekleyen yağ asitleri içerir. Bu asitlervücut fonksiyonlarında hayati bir rol oynamaktadır ve cilde yumuşaklık sağlayarak beslemektedir.
Kolajeni Aktive Eder
Elma tohumu yağı, cildin kolajen sentezini artıran bileşiklere sahiptir. Kolajen, cildin hücrelerini uyararak genç görünümlü bir cilt sağlayan bir proteindir. Yaşlandıkça üretimi azalır, bu da hücreleri zayıflatır, cildi cansız ve donuk gösterir. Bu yağ cilde yumuşaklık ve elastikiyet sağlayarak sağlıklı bir görünüme kavuşturur.
Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır
Elma tohumu yağı, cilt sağlığında kolajen sentezini artıran bileşiklere sahiptir. Cildi sıkılaştıran ve gençleştiren üretiminin yanı sıra kolajeni de harekete geçirir. Bu şekilde cilt daha canlı görünür ve yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur. İlave olarak, serbest radikalleri ortadan kaldıran ve yaşlanma belirtilerini geciktiren yüksek antioksidan içeriğine sahiptir.
Güneş Hasarını Önler
Elma yağı, doğal UV filtreleme özelliğinden dolayı güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu losyon olarak kullanılabilir. Bu güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan güneş hasarını engellemede etkili olur.
Cildi Yumuşatır
Elma çekirdeği yağı dokuyu yumuşatır ve korur. Aynı zamanda parlaklığı artırdığı için fotoğraf çekimi öncesinde modeller tarafından vücuda parlaklık ve ekstra parlaklık sağlamak için kullanılır.
Cildin Yenilenmesine Yardımcı Olur
Elma (Çekirdeği) Yağının Sağlık Açısından Faydaları ve Kullanım AlanlarıElma çekirdeği yağı cildi güçlendirmek ve parlaklık kazandırmak için kullanılır. Cilde gençleşmiş bir görünüm sağlar. Masaj merkezlerinde ve salonlarında cilt tedavileri için kullanılır. Cildi yenileyici aktivitesi için yüz bakım ürünlerinde hayati bir bileşen olarak kullanılır.
Cilde Esneklik Sağlar
Elma çekirdeği yağı cilde esneklik sağlar. Hamilelik sırasında düzenli olarak elma çekirdeği yağının uygulanması çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Nemlendirir, yumuşatır ve cilt sağlığını korur.
Kanseri Önler
Elma tohumu yağı, cilt kanseri olasılığını önleyebilir. Masaj yağı olarak kullanılabilir ve düzenli kullanılabilir.
Sivilce Tedavisinde Faydalıdır
Elma çekirdeği yağı, sivilce gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Cildi temizlemeye ve sivilceleri yatıştırmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.
Cildi Yumuşatır
Elma çekirdeği yağı tatlı ve hafif bir aromaya sahip olduğundan cilt bakım ürünlerine ve parfümlere eklenir. Cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlamaktadır.


Elma Yağının Geleneksel Kullanımları
Elma yağının sağladığı yararlar nedeniyle asırlardır geleneksel olarak farklı kullanımları bulunmaktadır. Bu kullanım şekillerinden bazıları şu şekildedir:
• Yeni doğan bebeklere masaj yapmak için kullanılır.
• Ayrıca yaşlanma belirtileriyle savaşmak, sivilceleri iyileştirmek ve çatlakları yok etmek için kullanılır.
• Enflamasyonu yatıştırmak, normal cilt bariyer işlevini geri kazanmak ve cildi ve saçı iyileştirmek için kullanılır.
• Cildi olduğu kadar saçı da korumak, yumuşatmak, beslemek ve nemlendirmek için kullanılır.
• Cildin yenilenme sürecini hızlandırdığı gibi kolajen sentezini de arttırır.
• Derideki iltihapları yatıştırmak için kullanılır.
• Cilt kanseri ve erken yaşlanma gibi kanser riskini önlemek için kullanılır.
• Cilt sağlığını korumak için kullanılır ve sivilcelerin yanı sıra diğer cilt rahatsızlıklarını tedavi eder.
• Saç büyümesini destekler, mide kramplarının giderilmesini sağlar, kan şekerini düşürür ve ishali önler.


Elma Yağını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Elma (Çekirdeği) Yağının Sağlık Açısından Faydaları ve Kullanım AlanlarıElma yağını kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalar şu şekildedir:
• Elma, çilek, badem, kayısı, şeftali ve erik alerjisi olan kişiler bu yağı kullanmamalıdır.
• Sağlık sorunu olan kişiler kullanım için doktora başvurmalıdır.
• Makul miktarlarda kullanılmalıdır.
• Topikal kullanım için kullanmadan önce bir yama testi yapılmalıdır.
Özet olarak medikal ve kozmetik endüstrilerinde de kullanılmakta olan elma yağı, losyonlarda, dudak balzamlarında, şampuanlarda, saç ürünlerinde ve kremlerde kullanılan doğal bir içeriktir. Elmanın sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu aşikar bir durumdur ve bunun dışında çekirdeğinden elde edilen yağında faydalı olması elmanın değerine değer katmaktadır. Elma çekirdeği yağı, elma tohumlarında bulunabilen bir yağdır. Restoratif ve kozmetik amaçlı kullanılır. Elma tohumlarının yüksek oranda protein ve yağ içeriğine sahip olduğu farklı çalışmalar kanıtlanmıştır. Elma çekirdeği yağında amino asitler, örneğin magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve kalsiyum bulunabilir, dDüşük amigdalin maddesine sahiptir. Aynı şekilde lif, normal kükürt, alfa-linoleik, oleik aşındırıcı, pres ve linoleik aşındırıcıya sahiptir. Merhemler, temizleyiciler, kremler, dudak bakım kremi ve saç ürünlerinde sabitleyici olarak kullanılır.
Bu yağda bulunan çeşitli vitamin, mineral ve besinler nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Elma çekirdeği yağının sağlığa faydalarından bazıları arasında vücut kolesterol seviyesini düşürmek, saçları beslemek, iltihabı azaltmak, cilde ve saç sağlığını desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kalp damar sağlığını iyileştirmek, enfeksiyonu önlemek, gözlerimiz için iyi olmak, azaltmak yer almaktadır. Bunun haricinde tansiyon, çeşitli kanser türlerini önleme, UV radyasyonunu önleme ve cilt sağlığını iyileştirme gibi özellikler bulunmaktadır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Elma Elmanın Faydaları Elma Yağı Yağ

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Limonun Bilmediğimiz Faydaları
Limonun Bilmediğimiz Faydaları

Doğada C vitamini bakımından hem en zengin hem en etkili olan besinlerin başında gelen limondur. Tüketimi çağlar öncesine dayanan limon, tüm vücudu yenilemede oldukça etkilidir. Suyu, eti ve kabuğu her yerinde fayda olan limona dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Doğada C vitamini bakımından hem en zengin hem en etkili olan besinlerin başında gelen limondur. Tüketimi çağlar öncesin...

Çiğ Kızılcık Yiyebilir Misiniz?
Çiğ Kızılcık Yiyebilir Misiniz?

Kızılcık (Vaccinium macrocarpon), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Şükran Günü tatilinde tipik olarak masalarda çeşni olarak sunulan yakut kırmızısı bir meyvedir.

Kızılcık (Vaccinium macrocarpon), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Şükran Günü tatilinde tipik olarak masalarda çeşni o...

Enginarın Faydaları Nelerdir?
Enginarın Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden birisi; fırında ya da tencerede pişen zeytinyağlı, etli, tavuklu, kıymalı enginardır. Çoğunlukla Akdeniz ve Ege’de yetiştirilen enginar buralardan tüm ülkemizdeki pazarlara, marketlere dağılıyor. Sağlıklı beslenmek, doğal yemek, rutin pişirilen 3-5 sebzenin, b

Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden birisi; fırında ya da tencerede pişen zeytinyağlı, etli, tavuklu, kıymalı engina...