Gut Tedavisinde Kiraz Tüketimi

01 Haziran 2022

Son 40 yılda, ağrılı bir inflamatuar artrit olan gutun yükü önemli ölçüde arttı ve şimdi milyonlarca insanı etkiliyor. Aslında gut, artık erkeklerde ve yaşlı kadınlarda en yaygın inflamatuar artrittir.
Yeni araştırma, günde yarım fincan kirazın bile gut atak riskini önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürüyor. Yine de taze kirazlar her zaman mevsiminde değildir. Bazı alternatifler var. Dondurulmuş kirazlar ikinci en iyi çıktı ve vişne suyu konsantresi ikinci oldu. Ancak konsantre vişne suyu gut ataklarını önlemeye gerçekten yardımcı olur mu?
İlk pilot çalışma, ayda dört atak geçiren gut hastalarında atakların önlenmesi için bir kontrol olarak nar suyu konsantreli, randomize kontrollü bir kiraz suyu konsantresi denemesiydi. Vişne grubuna dört ay boyunca günde iki kez bir çorba kaşığı vişne suyu konsantresi, kontrol grubuna dört ay boyunca günde iki kez bir çorba kaşığı nar suyu konsantresi verildi.
Kiraz grubundaki gut alevlenmelerinin sayısı ortalama beşten ikiye düştü, bu da sadece beşten dörde düşen nar grubundan daha iyi. Reçeteli anti-inflamatuar ilaçlar alan kiraz grubundakilerin yaklaşık yarısı, nar grubundaki hastaların hiçbirinin aksine, vişne suyunu başlattıktan sonraki iki ay içinde ilaçlarını bırakabildi.
İkinci çalışma, daha uzun süreli bir retrospektif araştırmaydı. Yirmi dört gut hastası yılda yaklaşık yedi atak geçirirken ikiye düştü. Araştırmacılar, vişne suyu konsantresinin gut alevlenmelerinin önlenmesinde etkili olduğu sonucuna vardılar. Kiraz ve vişne suyu konsantresinin gut parlaması profilaksisi için yararlılığını daha fazla değerlendirmek için geniş, uzun vadeli randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Peki, kirazlar gutta tamamlayıcı bir terapötik olarak kullanım için artık olgunlaştı mı? Bir yorumcu "mevcut kanıt durumunun, gut için tamamlayıcı terapötik ilaç olarak kiraz meyvesi veya kiraz ürünlerini resmi olarak önermek için yetersiz kaldığı görüşündedir." Bu yorumcu aynı zamanda tümü gut ilaçları üreten dokuz farklı ilaç şirketinin ücretli danışmanıdır. İlaç endüstrisinin, söz konusu milyarlarca dolar göz önüne alındığında, hastaların yarısının gut ilaçlarını almayı bırakabildiği çalışmaları görünce nasıl gergin olabildiğini anlıyorum, ancak günde yarım fincan kiraz yemenin dezavantajı nedir ki?
Gut hastalığını tedavi etmenin bir başka yolu da bol su içmek ve bol miktarda koyu yeşil yapraklı sebze yiyerek idrarını alkali tutmaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kiraz Gut Protein Kiraz Suyu

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Düzensiz Beslenme Hakkında Her Şey
Düzensiz Beslenme Hakkında Her Şey

İnsanlar binlerce yıldır kendilerini aç bıraktılar, fazla yediler ve arındılar. Yine de aşırı narinliğin yaygın bir kültürel ideal haline gelmesi 20. yüzyıla kadar değildi. Artık 21. yüzyılda düzensiz yemenin birçok nedeni ve sonucu olan karmaşık bir fenomen olduğunu biliyoruz.

İnsanlar binlerce yıldır kendilerini aç bıraktılar, fazla yediler ve arındılar. Yine de aşırı narinliğin yaygın bir kült...

Mutluluğun Sırrı Dopamin, Serotonin, Endorfin ve Oksitosin Hormonları
Mutluluğun Sırrı Dopamin, Serotonin, Endorfin ve Oksitosin Hormonları

Mutluluğun formülü hala bulunmamış olsa da mutluluğa açılan kapının anahtarı aslında vücudumuzdaki hormonlarda. Dopamin, serotonin, oksitosin ve endorfin mutluluğumuzdan sorumlu olan dörtlü.

Mutluluğun formülü hala bulunmamış olsa da mutluluğa açılan kapının anahtarı aslında vücudumuzdaki hormonlarda. Dopamin,...

Aşırı Terlemenin Nedenleri Ve Önlenmesi
Aşırı Terlemenin Nedenleri Ve Önlenmesi

Aşırı terleme yani hiperhidrozi zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Dönemsel olarak veya duygusal değişkenlere bağlı olarak görülebilen aşırı terleme durumu seni bir anda utandırabilir.

Aşırı terleme yani hiperhidrozi zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Dönemsel olarak veya duygusal değişkenlere bağlı olar...