Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

12 Kasim 2021

Tost makinesi gibi bazı küçük ev aletleri büyük kurtarıcılardır. Çok açsınız, evde yemek yok ve yemek hazırlamak için de zamanınız müsait değil. Aklımıza ilk gelen tost yapmak olur. Ama bu kolaylığın bir bedeli var: Sonrasındaki temizlik…
Evde yemek olmadığında hızlıca bir atıştırmalık hazırlamak için mutfakta en çok elimizin gittiği yardımcılarımız tost makineleri. Mükemmel tostlar hazırlamanın yanı sıra ızgara da yapabilen, hamburger köftelerini ısıtabilen bu şahane aleti temizlemek biraz özen istiyor. Sağlıklı ve uzun süreli bir kullanım için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktasını sizler için toparladık.
Ayrılabilir yüzeyleri olan tost makinelerini temizlemek kısmen daha kolay olsa da yapışmaz yüzeylerinin özelliğini kaybetmemesi için özen göstermekte fayda var. Peki, tost makinesi nasıl temizlenir? Tost makinesi temizliğinin püf noktaları nelerdir?
Elektrikli bir cihaz olan tost makinenizi temizlerken herhangi bir kaza ihtimaline karşı önce cihazı fişten çekmeniz yararlı bir ilk adım olacaktır. Düğmesini kapatmakla yetinmeyip cihazınız fişten çekili ve soğuk haldeyken temizleyin.

Ayrılabilir Yüzeyleri Olan Makineler İçin Bulaşık Makinesi Kullanın
Tost makinenizin pişirme yüzeyleri ayrılabiliyorsa çoğunlukla bulaşık makinesinde yıkanılması mümkündür. Tost makinesinin yüzeydeki kalan kaba artıkları süngerin yumuşak yüzeyiyle veya fırça yardımıyla temizlerseniz bulaşık makinenizden temiz çıkma olasılığı daha yüksek olur. Bu işlemi yaparken dikkat edin eliniz yanmasın.

Ayrılamaz Yüzeyleri Suda Bekletin
Bazı tost makinelerinin yüzeyleri ayrılabiliyor olsa da bulaşık makinesinde yıkanamayabiliyor. Bu tip malzemeden olan bir tost makineniz varsa yüzeyleri çözdükten sonra sıcak suyla doldurduğunuz bir leğenin içerisinde bekletin. Leğene damlatacağınız bulaşık deterjanı kirlerin daha kolay çözülmesini sağlayacaktır.

Tost Makinesi Temizliğinde Güçlü Deterjanlar
Eğer ızgara yüzeyleri makineden ayrılmıyorsa ılık su içerisine birkaç damla güçlü bir bulaşık deterjanı ekleyip bu suya batırdığınız bez yardımıyla yüzeyleri ovalayarak temizlemeyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki husus var. Temiz bir bez yardımıyla iyi bir durulama yapmalısınız. Aksi takdirde deterjan artıkları tostlarınıza bulaşabilir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise makinenin elektrik aksamına su kaçırmamak. Bir kaç durulama gerektiren bu yöntemin pek pratik olmadığını belirtmeliyiz. Yeni nesil kolay temizlenebilir tost makineleri edinmek istiyorsanız “tost makinesi” kategorimize tıklayabilirsiniz.

Yumuşak Dokunuşlarla Silin
Eğer çok fazla kir yoksa kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla yiyecek artıklarını uzaklaştırabilir, yüzeydeki yağları temizleyebilirsiniz. Genel olarak bu yöntemi tercih ediyorsanız bakteri üremesini engellemek için zaman zaman sabunla temizlemeyi de ihmal etmeyin.

Tost Makinesi Kirini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?
Her kullandığınızda tost makinesini temizlemek size zor geliyorsa yağlı fırın kâğıdı (pişirme kâğıdı) kullanmak işinizi kolaylaştırabilir.
Bir fırın kâğıdını ortasından keserek tost makinesinin arasına koyun. Bu şekilde kullandığınızda tost makinelerinizin yüzeylerinin daha uzun süre kirlenmediğini göreceksiniz. Tost makineleri çok yüksek sıcaklıkta çalışabilir. Bu yüzden pişirme kâğıdının yanıp kararmadığından emin olun.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tost Makinesi Temizlik

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kıyafetleri Beyazlatmak için 5 Doğal ve Kolay Yol
Kıyafetleri Beyazlatmak için 5 Doğal ve Kolay Yol

Beyaz kıyafetlerden sarı lekeleri gidermek için bu yöntemleri kullanmanın yanı sıra, beyazlatmaya yardımcı olacağı için kıyafetlerinizi güneşte kurutmak da çok önemlidir.

Beyaz kıyafetlerden sarı lekeleri gidermek için bu yöntemleri kullanmanın yanı sıra, beyazlatmaya yardımcı olacağı için ...

Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?
Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Evde balık yaparken kokusundan rahatsız mı oluyorsunuz? Sizler için yemeği çok sevdiğimiz ancak kokusundan rahatsız olduğumuz balığın kokusunu giderecek yöntemleri araştırdık. İşte evden balık kokusunu gidermenin püf noktaları...

Evde balık yaparken kokusundan rahatsız mı oluyorsunuz? Sizler için yemeği çok sevdiğimiz ancak kokusundan rahatsız oldu...

Tavuğu Çözdürmek İçin 4 Farklı Yöntem
Tavuğu Çözdürmek İçin 4 Farklı Yöntem

Dondurucuda güvenle saklanan tavuk eti, Türk mutfağında en çok tüketilen en çeşitlerinden biridir. Hem ekonomik, hem de lezzetli olan tavuk eti, kısa sürede tüketilmeyecekse buzluğa atılır.

Dondurucuda güvenle saklanan tavuk eti, Türk mutfağında en çok tüketilen en çeşitlerinden biridir. Hem ekonomik, hem de ...