Yaz Aylarında Kilo Yapan Besinler

01 Mart 2020

Neredeyse en taze sebze ve meyveleri yaz aylarında buluruz. Yazın büyüsünden mi ne ,yediğimiz her şey bize oldukça lezzetli gelir. Hatta iştahımız inanılmaz şekilde artmaya başlar. Aldığımız kiloların kimi zaman önüne geçemez hale geliriz. Özellikle yazın elimizden düşürmediğimiz dondurma ve çekirdek kilo almamız için en etkin besinler arasında yerini alıyor. Sürekli susma ihtiyacımız artıyor. Kola ve soğuk içecekleri tercih ettiğimizden yağ yakma olasılığımızı da bu nedenle azalıyor.Yaz aylarında kilo almanın birçok nedeni bulunmaktadır. Sürekli hareketlilik halinde olmamıza rağmen çabuk acıkma hormonu ”ghrelin” harekete geçer. Daha sonra yediklerimizden haz aldıktan sonra diğer tokluk hissi veren leptin hormonu düzeni sağlayarak kontrollü bir şekilde besin almamızı sağlar.

Tokluk ve açlık hissi uyandıran bu hormonlar,yazın dengesini kaybedebilir. Mesela,su kaybının fazla olması durumlarda ya da aşırı tuzlu ve yağlı baharatlar tüketildiğinde hormon dengesi ve mide bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar oluşur. Bu da kilo almak için bir olumsuz neden olarak yeterli bir durumdur. Besinlerin vücuda dağılımı ve sindirimi her mevsim gibi değişiklikler gösterebilir. Özellikle yaz aylarında yemeğe karşı istemiz artabilir,bununla beraber yorgunluklar arttıkça uykuya eğilim çoğalabilir. Yemek yedikten hemen sonra uyumakta kilo yapan unsurlar arasındadır.

Yaz aylarında en çok tükettiğimiz besinlerden sadece 6 etkili kilo yapan maddelerden sizlere söz edeceğiz. Bunları azalttığınız taktirde kontrolsüz kilo almanız yavaşlar,istenmeye obeziteye yol açan durumların da önüne geçerek sağlıklı bir şekilde kilonuzu olması gerektiği ölçütlerde tutabilir,şık ve fit bir görünüm yakalayabilirsiniz. O halde bakalım yaz ayında hangi besin ve maddeler kilo alımını hızlandırıyor?hep birlikte bu konuda aydınlanalım. Ne dersiniz? İşte kilo almanıza neden olan 6 besin !

Aşırı Meyve Tüketmek

Yaz aylarında meyveler dalında ve taze toplanır.Çilek,kiraz,kayısı,şeftali,karpuz,kavun,sulu bir şekilde sevilerek tüketilir.Meyvelerde özellikle muz,çilek, vücuda vitamini fazla depolar. Meyveler yemek sonrası hemen yenildiğinde kilo yapmak için bir zemin olmaktadır. Sağlığınız için meyve elbette tüketin. Ama fazlasına kaçmak kilo yapımını hızlandırabilir.

Dondurma Yemek

Yazın vazgeçilmezi olan dondurmalar her türlüsü ve çeşidi sevilerek yenilmektedir. Çocuk ,genç ,yaşlı hemen hemen herkesin yazın tattığı bu bol kalorili besin kilo yapımını hızlandırmaktır. Çünkü dondurmada bol protein,yumurta,süt ,vanilya ve meyve aromaları,bulunmaktadır. Bu nedenle dondurma çok kilo yapan bir besindir. Fazlası tercih edilmemelidir.

Suyu Soğuk Tüketmek

Sıcak yaz aylarında susama ihtiyacı her zamankinden fazla artar. Suyun buz gibi olanını tercih ederiz. Hatta aşırı sıcaklar içtiğimiz soğuk suya rağmen bizi kesmez. Tekrar tekrar kocaman vazoya benzer bardaklarda su içeriz. Su soğuk fazla tüketildiğinde ,yağ yakımı gerçekleşmez aksine vücutta yağlar donar ve kilo yapımı hızlanır. Sıcak suyun en güzel özelliği yağ yakma özelliğine sahip olmasıdır. Soğuk suyu içerken fazla tıka basa aniden içmeyiniz. Yavaş yavaş içmek sizin kilo almanızın önüne geçebilir.

Çekirdek Yemek

Yazın evde kimse pek durmaz istemez. Neredeyse akşama kadar gezmek ,dolaşmak,parklarda zaman geçirmek ve temiz havada kalmak ister. Yazın değişik bir enerjisi ve temposu vardır. Bu nedenle eğlenceye bu aylarda doymayız. Özellikle gezerken bir yerde otururken çekirdek tüketme ihtiyacı duyarız. Laf lafı açarken,arkadaşlarla sohbete dalarken ne kadar fazla çekirdek yediğimizin farkına varmayız. Küçücük çekirdeğin için fazlaca yağ vardır. Ve bu yağlar erimediği zaman direk kilo almaya teşvik eder. Çekirdek yemek kilo yapan besinler arasında yer alır.

Fazla Çikolata Tüketmek

Neredeyse dondurma kadar yazında tatlı ihtiyacımızı karşılamak için çikolataya başvururuz. Çikolata besin değeri yüksek bir gıdadır. Bu nedenle kilo yapmada fazlası ile rolü bulunmaktadır. Mümkün oldukça yaz aylarında az çikolata tüketmek gerekir.

Sürekli Dışarıda Hazır Yemek Yeme Modeli

Gezi sonrası acıkır ve o an için yemek yeme ihtiyacı duyarız. Hazır ,işlenmiş gıdaları tercih ederiz. Ev yemeğine benzemeyen ve çok fazla değişik madde ve besin değerine sahip olan dışarı yemeklerinden alınan kilolar kolay kolay verilemez,üstelik alışkanlık yapar. Yazın eve gitmeden neredeyse bütün günümüzü dışarıda geçiririz. Sağlıklı ve kontrollü kilo için mümkün oldukça dışarıda hazır yemeyi az tüketmemiz gerekir. Yazın en çok kilo yapan 6 neden ve besinlerden söz ettik sağlıklı günleriniz bol olsun.Esenlikle kalın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kilo yapan besinler Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Oruçluyken Artan Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?
Oruçluyken Artan Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Ramazan ayında yaşanan en sık rahatsızlıklardan biri baş ağrısıdır. Tüm vücudun yaşamsal fonksiyonlarını olumsuz etkileyen baş ağrısı uzun süreli tutulan oruçta yaşandığında ise şiddeti biraz daha fazla hissedilir. Çünkü herhangi bir ilaç ya da besin tüketilemez.

Ramazan ayında yaşanan en sık rahatsızlıklardan biri baş ağrısıdır. Tüm vücudun yaşamsal fonksiyonlarını olumsuz etkiley...

Beyaz Pirinç Sağlıklı Mı?
Beyaz Pirinç Sağlıklı Mı?

Beyaz pirinç, yüksek lifli muadili kahverengi pirinç ile aynı sağlıklı üne sahip olmasa da kesinlikle sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. Burada beyaz pirincin besin içeriğini inceliyoruz ve bu çok yönlü tahılın faydalarını paylaşıyoruz. Kötü bir üne sahip yiyecekler söz konusu olduğunda beyaz p

Beyaz pirinç, yüksek lifli muadili kahverengi pirinç ile aynı sağlıklı üne sahip olmasa da kesinlikle sağlıklı bir diyet...

Evden Çalışırken Nasıl Sağlıklı Kalırız?
Evden Çalışırken Nasıl Sağlıklı Kalırız?

Pandemi başladığından beri, daha fazla insan evden çalışıyor. Bu alışmak biraz zaman aldı. Kendi evinizin rahatlığında çalışmak fayda sağlarken, kötü alışkanlıklara kapılmak da kolaydır. Atıştırmalık, uzun saatler boyunca kalkmadan oturmak veya uyumak sık görülen durumlar olmaya başlayabilir.

Pandemi başladığından beri, daha fazla insan evden çalışıyor. Bu alışmak biraz zaman aldı. Kendi evinizin rahatlığında ç...