Kükürt Sabunu Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir?

23 Ekim 2021

Kükürtlü sabun ne işe yarar? Kükürt sabunu ne için kullanılır? Kükürt sabunu özellikleri nelerdir? Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında.
Cilt bakım ürünlerinde doğal bileşenlerin etkisi gün geçtikçe popülerleşiyor. Kullandığımız ürünlerde doğal içeriklerin olmasına daha çok dikkat ediyor ya da direkt doğal olanına yöneliyoruz. İşte onlardan bir de kükürt sabunu. Cilt için son derece faydalı olduğu söylenen kükürt sabununu derinlemesine inceleyelim dedik.

Kükürt Sabunu Nedir?
Kükürt sabunu, doğada saf halde bulunan ve sarı rengiyle ön plana çıkan kükürt elementinin, sabun olarak formüle edilmesiyle elde edilen bir sabun çeşididir. Kozmetik ve güzellik sektöründe cilde faydaları ile bilinen kükürt sabunu, antibakteriyal özelliğe sahiptir. Bu sayede pek çok cilt rahatsızlığının giderilmesinde aktif olarak rol oynadığı bilinmektedir.

Kükürt Sabunu Özellikleri Nelerdir?
Bu sabunun en temel özelliğini, diğer sabunlara nazaran daha az köpürmesi oluşturuyor. Bunun yanında kükürt sabununun bilinen diğer özellikleri ise şöyle;
• Sabun olarak hem cilt hem de saç için kullanılabiliyor.
• Suda köpürtülüp direkt yüze masaj yapılarak kullanıldığında peeling özelliği kazanıyor.
• Yapısı gereği nemli bir sabun olmaması nedeniyle kullanım sonrası ciltte kuruluğa neden olabiliyor.
Şimdi gelelim bu sabunun faydalı işlevlerine…

Kükürt Sabunu Ne İşe Yarar?
Doğadan faydalanmayı bilen biz insanoğlu, kükürt elementinin de pek çok faydasını keşfetmiş ve kullanmayı tercih etmiştir. Kükürt sabununun kullanıldığı alanları şöyle sıralayabiliriz;
• Akne, yanık ve leke gibi pek çok cilt sorununun giderilmesinde kullanılıyor.
• Saçlara da çok faydalı olduğu bilinen kükürt sabunu, kepek ve saç dökülmesi gibi saç problemlerinin giderilmesini sağlıyor.
• Vücutta yer alan kaşıntılara iyi geliyor.
• Düzenli kullanımı, fazla terlemeye karşı etki göstererek terin kontrol altına alınmasında etkili.

Yani kükürt sabunu son derece şifalı bir sabun çeşidi. Pek çok rahatsızlığın giderilmesinde de aktif rol oynuyor. Gel bir de kükürt sabununun cilde faydalarına bir göz atalım.

Kükürt Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir?
Doğal kükürt sabunu, cilt problemlerinin giderilmesinde aktif bir role sahip. Kükürt sabununun cildine sunacağı faydaları ise aşağıda bulabilirsin;

1. Akneye Karşı Etkili
Kükürt sabununun en bilinen faydalarından biri de ciltteki akne / sivilceler üzerinde etkili olması. Çünkü kükürt, ciltteki fazla yağın emilmesine yardımcı olan bir madde. Bu sayede sebum dengesi sağlayan kükürt sabununun, yağlanma problemini azaltacağı için akneli görünümün azalmasına ve oluşumlarının engellenmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

2. Cilt Yağlanmasını Kontrol Atına Alır
Yukarıda bu maddeden kısaca bahsetmiştik; Kükürt sabunu, yapısı gereği cildi kurutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, ciltteki fazla sebumun kontrol altına alınmasını ve cildin daha mat bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Buraya dikkat! Kuru bir cilde sahipsen, kükürt sabununu kullanmamalısın. Aksi halde cildindeki kuruluk seviyesi çok daha fazla artacak ve pul pul dökülmeler baş gösterecektir. Ayrıca kükürt sabunu kullanımı sonrası, cildin yağlı da olsa nemlendirmeyi unutmamalısın.

3. Seboreik Dermatite İyi Gelir
Kükürt sabununun bir diğer faydası, ciltte görülen seboreik dermatiti hafifletmesidir. Kaşıntılı, kızarık ve döküntülü bir görünüme neden olan bu rahatsızlığın etmeni, ciltte yer alan mantarlardır. Kükürt sabununun ise bu mantarların azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak, kullanmadan evvel doktora danışılmalı ve doktor kontrolünde kullanılması önem arz etmektedir.

4. Peeling Etkisine Sahiptir
Son olarak bu sabun, aynı zamanda peeling etkisine sahip. Uygulama esnasında sabunun su altında iyice köpürtülüp cilde masaj halinde yedirilmesi, ciltteki ölü derilerin temizlenmesini sağlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kükürt Sabun Cilt Sağlığı Cilt Bakımı Saç Bakımı Antibakteriyel Akne Peeling

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Rhodiola Rosea'nın Bilim Destekli 7 Sağlık Faydası
Rhodiola Rosea'nın Bilim Destekli 7 Sağlık Faydası

Rhodiola, Avrupa ve Asya'nın soğuk, dağlık bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Kökleri adaptojen olarak kabul edilir, yani tüketildiğinde vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olurlar.

Rhodiola, Avrupa ve Asya'nın soğuk, dağlık bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Kökleri adaptojen olarak kabul edilir, yan...

Kuru Saçları Nemlendiren En Doğal Yöntemler
Kuru Saçları Nemlendiren En Doğal Yöntemler

Kuru, yıpranmış ve cansız görünen saçlarınızı eski haline dönüştürmek için ihtiyacı olan nemi düzenli şekilde karşılamalısınız. Peki bu nasıl olacak?

Kuru, yıpranmış ve cansız görünen saçlarınızı eski haline dönüştürmek için ihtiyacı olan nemi düzenli şekilde karşılamal...

Hazır Kahve Tüketimi Tavsiye Edilir Mi?
Hazır Kahve Tüketimi Tavsiye Edilir Mi?

Hazır kahve tüketiminin artıları ve eksileri vardır. Ancak sağlıklı olup olmaması büyük ölçüde kullandığımız katkı maddelerine bağlıdır. Hazır kahve, geleneksel kahveye göre önemli bir avantaj sunar. Parçacıkların boyutu, hazırlanması söz konusu olduğunda çok zaman kazandırır.

Hazır kahve tüketiminin artıları ve eksileri vardır. Ancak sağlıklı olup olmaması büyük ölçüde kullandığımız katkı madde...