Kombucha Hakkındaki 4 Efsane Ve Gerçekler

02 Ekim 2021

Kombu çayının şu anda popülaritesi artıyor ve her zamankinden daha fazla insan onun faydalarını keşfediyor. Bununla birlikte, sağlık alanındaki herhangi bir trend gibi, denemeden önce araştırmanızı yapmanız önemlidir. Kombucha, büyük ölçüde yanlış anlaşılıyor, bu da onu çevreleyen bu kadar çok efsanenin olmasının nedenlerinden biri. Bununla birlikte, bu harika içeceğin tüm faydalarından yararlanmanızı engelleyebilecekleri için bu efsaneleri ortadan kaldırmalısınız. İşte kombucha hakkında en yaygın efsanelerden bazıları ve bunların arkasındaki gerçek.

Kombucha Güney Amerika'dan Mı?
Adından dolayı birçok insan kombucha'nın Güney Amerika'dan geldiği izlenimi altında olabilir; ancak, aslında Doğu Asya kökenlidir. İçeceğin kökeniyle ilgili teoriler değişkenlik gösterir, ancak Japon folkloruna göre, Koreli bir doktor Dr. Kombu tarafından Japonya'ya getirilmiştir.
Birçok insan bu kelimenin nasıl telaffuz edildiğini merak edebilir ve eğer kombucha'nın nasıl telaffuz edildiğini öğrenmek istiyorsanız önce etimolojisini anlamalısınız. Kelimenin ilk kısmı olan "kombu"nun Japonca'da deniz yosunu anlamına geldiği söylenir. İkinci kısım, “cha”, hem Japonca hem de Korece çay için kullanılan kelimedir. Kelimeleri bir araya getirdiğinizde, orta kısım daha fazla vurgulanarak kom-boo-cha olarak telaffuz edilmelidir.

Kombuchanın Şekeri Düşük
Çoğu kombucha'nın şekeri düşük olma eğiliminde olduğu doğru olsa da, durum her zaman böyle değildir. Kombu çayı üretiminde şeker esastır ve her şey bir grup şekerli çay ile başlar. Şekerin çoğu fermantasyon işlemi sırasında tüketilmelidir, ancak daha lezzetli hale getirmek için son karışıma şeker eklenebilir. Bu nedenle, herhangi bir ürünün etiketine bakın ve sizin için önemliyse şeker eklenmediğinden emin olun.

Çok Fazla İçmemelisiniz
Bazı insanlar, kombucha içerken günlük katı bir sınıra bağlı kalmanız gerektiğini düşünüyor. Gerçekte, herkese uyan tek bir yaklaşımla gitmek yerine vücudunuzu dinlemelisiniz. Her öğününüzle birlikte bir fincan içerek başlamanızı ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmenizi öneririz. Bu şekilde kullanmak, sindirime yardımcı olacak ve sağlıklı, pastörize edilmemiş ve fermente edilmiş içecekleri diyetinize sorunsuz bir şekilde entegre etmenize olanak sağlayacaktır.

Kombu Çayı Alkol İçerir
Pek çok insan da kombucha'nın alkollü bir içecek olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni muhtemelen fermantasyon sürecini yanlış anlamalarıdır. Herhangi bir fermantasyon türü alkol üretecek olsa da, kombucha'da miktar önemsizdir. Genellikle sadece eser miktarda içerir ve ortalama bir şişede %0,5'in altında alkol bulunur. Önemli miktarda alkol varsa, şişe üzerinde işaretlenmelidir.
Bunlar kombucha hakkında dolaşan efsanelerden sadece birkaçı. Bunların, tüm faydalarından yararlanmanızı engellemesine izin vermeyin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kombuça Çay

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ramazan Klasikleri
Ramazan Klasikleri

Ramazan ayı geldi, Ramazan ayında oruç tutanlar için 11 aylık genel düzenin dışında hem sosyal hayatta hem de beslenme düzeninde birçok farklılıklar ortaya çıkıyor.

Ramazan ayı geldi, Ramazan ayında oruç tutanlar için 11 aylık genel düzenin dışında hem sosyal hayatta hem de beslenme d...

Kestanenin Sağlık Açısından Faydaları ve Kullanımı
Kestanenin Sağlık Açısından Faydaları ve Kullanımı

Zengin çeşnili ve nişasta temelli olan kestane, kuzey yarım kürenin soğuk dönemlerinde popüler gıdalardan biri olarak raflarda yerini alır.

Zengin çeşnili ve nişasta temelli olan kestane, kuzey yarım kürenin soğuk dönemlerinde popüler gıdalardan biri olarak ra...

Elma Çekirdeği Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları
Elma Çekirdeği Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları

Elma (Çekirdeği) Yağının Sağlık Açısından Faydaları Ve Kullanım Alanları Elma yağı veya diğer adıyla elma çekirdeği yağı olarak bilinen bu bitkisel yağ, elmanın çekirdeğinden elde edilen esansiyel bir yağdır.

Elma (Çekirdeği) Yağının Sağlık Açısından Faydaları Ve Kullanım Alanları Elma yağı veya diğer adıyla elma çekirdeği yağ...