Akne İçin Bal Ve Limon

15 Ekim 2021

Aknenin büyük bir nedeninin kötü beslenme ve yaşam tarzı olduğuna dair yaygın bir inanışa rağmen, bunu destekleyecek çok az kanıt vardır. Uzmanlar, sivilcenin ana nedeninin hormonal dengesizlikler olduğuna inanıyor, bu da gençlerin neden ana hastalar arasında olduğunu açıklıyor. Maryland Üniversitesi'ne göre, akne-resmi adı, komedonlar- ciltteki yağ bezlerinin çok fazla sebum ürettiği zaman oluşur. Bu da tüy köklerini tıkamak için ölü deri hücreleri ile birleşir. Bunlar daha sonra ya kapanır ve beyaz nokta haline gelir ya da açık bırakılır ve siyah nokta haline gelir.

Bal
Tüm ballar tıbbi amaçlar için uygun değildir. WorldOfHoney, süpermarketlerde bulunan balın sıklıkla işlendiğini ve bu nedenle antimikrobiyal özelliklerini kaybettiğini belirtiyor. Yeni Zelanda'dan Manuka balı, sahada bazıları tarafından tıbbi kalitede bir bal olarak kabul edilir. Bakterileri öldüren ve hasarlı organizmaları canlandırmaya yardımcı olan yüksek bir özellik bileşimine sahiptir. Bu nedenle, bu balın akne için topikal bir tedavi olarak kullanım için ideal olduğu düşünülmektedir.

Limon
Limonlar C vitamini, sitrik asit ve kalsiyum bakımından yüksektir. Maryland Üniversitesi, limonların tıbbi amaçlar için faydalı etkilerini bildirmektedir. Limonun C vitamini ve antioksidanlarının yaşlanma sürecini yavaşlatmada hayati bir rol oynadığı ve sitrik asidinin akne izleri gibi cilt lekelerini yok etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

İşlev
manuka balını doğrudan akne bölgesine uygulayın ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Daha az karışıklık için balı uygulamadan önce bir pansuman üzerine uygulamak da tavsiye edilir. Bu daha sonra gece boyunca bırakılabilir. Birkaç hafta boyunca her gün devam edin.
Limon suyu akne bölgesine topikal olarak uygulanabilir ve durulamadan önce birkaç dakika bekletilebilir. GrannyMed ayrıca limon suyunun asidik kalitesini seyreltmeye ve batma hissini önlemeye yardımcı olacağı için gül suyu ile birlikte kullanılmasını önerir.

Hususlar
Akne tedavisinde bal ve limon suyunun etkinliğini destekleyen çok az kanıt var. Daha şiddetli akne veya yara izi vakaları için uygun değildirler ve bazı insanlarda hafif cilt tahrişine neden olabilirler. Bal ve limon gibi ev ilaçları veya reçetesiz ürünlerle herhangi bir kendi kendine tedaviye başlamadan önce her zaman bir uzmana danışmak önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Akne Bal Limon C Vitamini Manuka Balı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Diyabette Nasıl Beslenilmeli?
Diyabette Nasıl Beslenilmeli?

Her geçen gün Türkiye de sayısı artan Obezite, Troid hastalıkları, polikistikover sendromu ve bunun gibi birçok hastalık beraberinde önce insülin direncini önüne geçilemezse de ne yazık ki diyabeti getiriyor.

Her geçen gün Türkiye de sayısı artan Obezite, Troid hastalıkları, polikistikover sendromu ve bunun gibi birçok hastal...

Psikobiyotikler Nedir, Ruh Halimizi Nasıl Etkiler?
Psikobiyotikler Nedir, Ruh Halimizi Nasıl Etkiler?

Kendimizi ne zaman kötü hissetsek bize en kolay gelen yemeği yemek isteriz. Ruh durumumuzla bu denli bağdaştırdığımız yemek yeme alışkanlıklarımızın arkasında bilimsel bir bağlantı bulunmaktadır.

Kendimizi ne zaman kötü hissetsek bize en kolay gelen yemeği yemek isteriz. Ruh durumumuzla bu denli bağdaştırdığımız ye...

Sakinleştirici Etkiye Sahip 12 Doğal Gıda
Sakinleştirici Etkiye Sahip 12 Doğal Gıda

Günümüz yaşam şartları, hızlı değişimi ve rekabetçi ortamıyla giderek zorlaşıyor. Bu durum birçok kişinin strese girmesine neden oluyor. Stresin her birimizdeki yansıması çok farklı. Kimileri stresli anlarda yemeklere yönelirken kimilerinin ise iştahı kapanıyor.

Günümüz yaşam şartları, hızlı değişimi ve rekabetçi ortamıyla giderek zorlaşıyor. Bu durum birçok kişinin strese girmesi...