Yemeniz Gereken 5 Yaygın Olmayan Yiyecek

04 Ekim 2021

Çoğumuz "süper gıda" müdavimlerini (chia tohumu, zerdeçal, pancar, koyu yapraklı yeşillikler, yaban mersini) biliriz, çünkü bunların kaynağı kolay ve çevrimiçi tariflerde, yemek kitaplarında ve yerel restoranlarda düzenli olarak bulunur. Ancak tabağınızda olması gereken daha az bilinen yiyeceklerden oluşan bir dünya var.
Aşağıdaki beş yiyecek, benzersizlikleri ve sağlık yararları nedeniyle popülerlik kazanmaktadır. Hepsi, kalp hastalığı, kanser, nörodejeneratif hastalıklar, diyabet ve kilo riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar bileşiklere sahiptir ve yerel pazarınızda, sağlıklı gıda mağazalarında veya çevrimiçi olarak bulunabilir.

Spirulina
Spirulina, konsantre bir protein, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olan bir mavi-yeşil alg türüdür (teknik olarak bir tür siyanobakteri). Diğer bakterilerin aksine, spirulina klorofil içerir ve bitkiler gibi güneşi enerji kaynağı olarak kullanır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, spirulina çoğunlukla ek olarak kullanılır ve smoothie'lere eklenir (bu onu soğuk mavi bir renge dönüştürür), dünyanın diğer bölgelerinde ise yetersiz beslenmeyi önlemek için yaygın olarak kullanılır.

Spirulina, tümü yüksek oranda sindirilebilir olan 18 farklı amino asit içerir ve proteinin biyoyararlanımını artırmak için pişirme gerektirmez. Spirulina'daki bazı ilginç mikro besinler arasında B12, K ve E vitaminleri ve iyot, kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, manganez, potasyum ve çinko bulunur. Bu besinlerin bazıları antioksidanlar, vücuttaki enzimatik reaksiyonlar için kofaktörler veya detoks yollarında görev yapar. Spirulina ayrıca cilt, eklem ve kalp sağlığı için gerekli bir yağ asidi olan gama-linolenik asit içerir. Bu yağ türü, iltihaplanma ve bağışıklık reaksiyonları için kimyasal aracılar olarak işlev gören önemli biyokimyasalların öncüsüdür.
Spirulina'nın nereden kaynaklandığına dair bir uyarı: Kirli sulardan hasat edilirse veya yanlış yetiştirilirse, çevreden toksinler biriktirebilir, bu nedenle organik seçin ve hasat yerini kontrol edin. Koyu renk nedeniyle, düzenli spirulina tüketimi dışkıyı koyu yeşil bir renge dönüştürebilir ve ikisi de zararlı olmayan bağırsak gazını artırabilir. Vücudunuzun ne kadar tolere edebileceğini görmek için yavaşça başlayın.

Ejder Meyvesi
Pitaya olarak da bilinen bu egzotik tropik meyve, Meksika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'dan geliyor. Tatlı veya ekşi olabilen üç çeşit ejderha meyvesi vardır: kırmızı kabuklu/kırmızı et, kırmızı deri/beyaz et ve sarı deri/beyaz et. Bazıları aromayı armut ve kivi karışımı olarak tanımlar.
Etteki minik siyah tohumlar hem lif hem de sağlıklı yağlarla doludur ve kırmızı pigment, oksidatif hasara karşı korunmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek betayaninlerden gelir. Düzenli olarak ejder meyvesi tüketimiyle ilişkili sağlık yararlarından bazıları, daha iyi sindirim (lif sayesinde), düşük kolesterol (lif, niasin ve C vitamini sayesinde), gelişmiş bağışıklık sistemi (antioksidanlar ve C vitamini) ve doğal bir antibakteriyeldir. ve antifungal ajan.

Tempeh
Tempeh, Endonezya kökenli fermente bir soya fasulyesi “kek”idir. Bütün soya fasulyesi kullanılır ve fermantasyon süreci, vücudunuzun içinde yaşayan iyi böcekler olan yüksek sayıda probiyotik üretir. Probiyotiklerin sindirimi iyileştirmeye, iltihabı azaltmaya, bağırsak ve beyindeki nörotransmiterlerin üretimini iyileştirmeye ve kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinmektedir. Tam soyadan (edamame, tofu) yapılan tempeh ve diğer ürünlerin tüketimi, soya izoflavonları, kalsiyum, fosfor ve bakır nedeniyle kemik yoğunluğunun artmasına da yardımcı olabilir. Tempeh, fermente olduğu için bağırsaktaki candida tedavisine de yardımcı olabilir.
Tempeh'in protein içeriği, hayvansal proteine eşdeğerdir, bu da onu Etsiz Pazartesi günleri için veya yarı zamanlı (veya tam zamanlı) vegan olmak istiyorsanız harika bir seçim haline getirir. Dikkat notu: Soya alımı ve meme kanseri ile ilgili karışık kanıtlar vardır. Östrojen reseptörü pozitif meme kanseri geçmişiniz varsa, alımınızı haftada bir ile sınırlayın. Bu durumda soyadan kaçınılması gerektiğini belirten bir çalışma bulunmamaktadır. Tabii ki, sizin için en iyisinin ne olduğuna karar vermelisiniz.

Sacha Inchi
İnka Fıstığı olarak da bilinen sacha inchi, aslında plukenetia volubilis bitkisinin tohumlarıdır. Amazon yağmur ormanlarına özgü olan bu tohumlar (yağ ve toz halinde de satılır) protein, lif, omega-3, -6 ve -9 yağ asitleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından yüksektir. Sacha inchi ile ilişkili sağlık yararlarından bazıları, sindirim, kan lipid profili, ruh hali ve bilişte iyileştirmeler ve iltihaplanmada azalmayı içerir. Tohumlar kavrulmuş olarak satılır ve özel sağlık gıda mağazalarında ve çevrimiçi olarak bulunabilir.

Teff
Esas olarak Etiyopya'da yetiştirilen bu küçük, glütensiz, tahıl benzeri tohumlar, geleneksel olarak, ekşi mayalı bir gözleme olan injera yapmak için kullanılır. Cevizli, topraksı bir tat ve grenli bir dokuya sahip olan teff, sıcak bir yulaf lapası (tatlı veya tuzlu) olarak kullanılabilir, hızlı bir ekmek haline getirilebilir veya polenta tipi bir yemek için mısır unu yerine kullanılabilir. Teff'in yüksek demir içeriği, vücudun, hücrelere oksijenlenmeyi artıran ve dolaşımı iyileştiren kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin yapmasına yardımcı olur. Yüksek düzeyde kalsiyum, manganez ve fosfor, yaşlanma ile doğal olarak oluşan kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Sindirim, lif içeriği nedeniyle düzenli teff tüketimi ile iyileşir, azaltılmış gaz, normalde gastrointestinal bozukluklarla ilişkili şişkinlik ve kramplar ve artan geçiş süresi (gıdanın bağırsaklardan geçmesi için geçen süre) ile iyileşir. B6 vitamini açısından zengin bu tohum ayrıca kalp sağlığını iyileştirebilir, çünkü B6, iltihaplanma ve kalp hastalığının gelişimi ile bağlantılı olan homosisteinin düzenlenmesine yardımcı olur. Teff ayrıca doğal olarak glütensizdir, bu da onu çölyak hastalığı olanlar için iyi bir seçim yapar.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Besinler Spirulina Ejder Meyvesi Tempe

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bilime Göre Yemek İçin Günün En İyi Zamanı
Bilime Göre Yemek İçin Günün En İyi Zamanı

Genel olarak, yemek için günün en iyi zamanının ne olduğundan çok ne kadar ve ne yediğimiz konusunda endişeliyiz. Bununla birlikte, yemeklerin zamanlamasının da optimal sağlığın korunmasında önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı. Örneğin bilim, yemek için günün en iyi zamanını belirlemenin tip 2 diya

Genel olarak, yemek için günün en iyi zamanının ne olduğundan çok ne kadar ve ne yediğimiz konusunda endişeliyiz. Bununl...

Alerjileri Hafifletmede En İyi 6 Doğal Yağ
Alerjileri Hafifletmede En İyi 6 Doğal Yağ

Mevsimsel alerjileri kış, ilkbahar veya yazın ve sonbaharda yaşayabilirsiniz. Uçucu yağlar, alerji semptomları için alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir.

Mevsimsel alerjileri kış, ilkbahar veya yazın ve sonbaharda yaşayabilirsiniz. Uçucu yağlar, alerji semptomları için alt...

Benzediği Organa İyi Gelen Besinler
Benzediği Organa İyi Gelen Besinler

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğine dair araştırmalar yapıyor.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğ...