Kafeinli Kahve Kalp Sağlığını Destekliyor

15 Nisan 2021

Sıcak bir bardak kahve sağlıklı bir kahvaltının işaretlerinden bir tanesi olabilir. Kahvedeki antioksidanlar sadece beyni desteklemiyorlar, aynı zamanda yeni araştırmalara göre kalbi de destekleyebiliyorlar.
Amerikan Kalp Derneği tarafından Circulation: Heart Failure’da yayınlanan bir araştırmaya göre, kahve içmenin kalp dostu faydaları olabilir. Veriler üç büyük kalp hastalığı çalışmasından alınmışlar ve her birinin 10 yıllık takip süreci varmış, toplamda 21.000 yetişkin katılım göstermiş.

Kahve Kalp Sağlığını Nasıl Etkiliyor?
Araştırmacılara göre kalp sağlığı ve kahve tüketimi arasında buldukları ilişki, bir sebep sonuç ilişkisi değil. Yani kahve kalp sağlığındaki iyileşmeden doğrudan sorumlu değil ve bu korelasyona bir anlam vermek için daha fazla araştırma gerekli.


Artan kahve tketiminin kalp hastalıkları riskini azalttığını gösteren çok açık kanıtlar yok. Örneğin sigarayı bırakmak, kilo vermek ve spor yapmak gibi eylemlerdeki sonuçlarla aynı kuvvette ve kesinlikle bilgiler mevcut değil.
Bununla birlikte buldukları bağ ilginç ve kahvenin kalp dostu bir beslenmenin parçası olabileceği fikrini destekliyor.
Yapılan gözlem şu şekilde: Çalışmalardan iki tanesinde kalp krizi riski, kahve içmeyenler ile 30 yıl boyunca yapılan karşılaştırmalarda bir günde tüketilen kahve fincanı başına kalp krizi riskinde %5-12 azalma görülmüş.
Diğer çalışmalarda ise günde iki fincan tüketim üzerinden incelemeler yapılmış ve bir veya daha az tüketenlere göre bu bireylerin kalp krizi risklerinde %30 azalma görülmüş.
Üç çalışmada da görülen en tutarlı bulgu, her gün bir veya daha fazla fincan kafeinli kahve tüketenlerin uzun vadeli kalp krizi risklerinde azalma olmasıdır. Veriyi daha fazla analiz eden araştırmacılar, kafeinin en azından kısmi olarak kahve içmenin kalbe faydaları ile bağlantılı olduğu sonucuna varmışlar.
Araştırmanın yazarlarından Kao şöyle diyor: “Kafein ve kalp krizi riskindeki azalma şaşırtıcıydı. Kahve ve kafein genelde toplum tarafından kalbe zararlı olarak görülüyor çünkü insanlar onu çarpıntılar, yüksek tansiyon gibi konularla bağdaştırıyorlar. Artan kafein tüketimi ve azalan kalp krizi riski arasındaki ilişki bu varsayımı tam tersine döndürüyor.”

Bunun Anlamı Nedir?
Bu araştırma siyah, kafeinli kahvenin kalp dostu bir beslenmenin parçası olabileceğini gösteriyor. Ancak bunu genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirmeniz gerekiyor.
Sonuç olarak Amerikan Kalp Derneği’nin Yaşam Tarzı ve Kardiyometabolik Sağlık Konseyi Liderlik Komitesi’nin sözcüsü Penny M.Kris-Etherton şöyle diyor: “Genel olarak kalp dostu bir beslenme düzeni içerisinde kahvenin ölçülü olarak keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun için meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketmeli, ayrıca tuzdan, doymuş yağlardan ve şeker ilavelerinden de uzak durmalısınız.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kahve Kafein Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yaşadığınız Yerin Renkleri Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?
Yaşadığınız Yerin Renkleri Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Boya renkleri ilk bakışta estetik dışında herhangi bir şey için oldukça önemsiz görünebilir. Bununla birlikte, renk psikolojisinin günlük yaşamınız ve refahınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Boya renkleri ilk bakışta estetik dışında herhangi bir şey için oldukça önemsiz görünebilir. Bununla birlikte, renk psik...

Vitamin Deposu 10 Kış Meyvesi
Vitamin Deposu 10 Kış Meyvesi

Hangi mevsimde olursanız olun, taze meyve tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirip sağlığınıza sağlık katacaktır. Enfeksiyon günlerinden uzak kalmanız için gün içinde mutlaka meyve tüketmelisiniz.

Hangi mevsimde olursanız olun, taze meyve tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirip sağlığınıza sağlık katacaktır. Enf...

En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda
En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda kan basıncı düzeylerini de kontrol ediyor. Serotonin triptophan adı verilen amino asitlerden oluşur ve triptophanı gıdalardan almanızla birlikte beyne doğru yolculuğu başlar v

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zam...